Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 14.02.2019 - 12:00

Taylor Builder´s Edition 717e: dopřejte si kvalitu a komfort

Kytary Taylor jsou od svého uvedení na trh vnímány jako symbol kvality a hráčského komfortu. Nejnovější prémiová řada akustických kytar Grand Pacific nabízí kromě nového tvaru i nový design a ještě dokonalejší zvukové vlastnosti. Vlajkovou loď této řady – Taylor Builder´s Edition 717e – jsem proto s chutí otestoval.

Jak to vypadá?

Kytara vychází z klasického tvaru dreadnought, ovšem oproti němu nabízí zaoblenější tvary, mírně zkosené hrany a kompaktnější rozměry, což výrazně přispívá k lepšímu hráčskému komfortu. Lehce odlišná je i konstrukce kytary a to zejména co se týče žebrování. Patentované V-Class zlepšuje oproti klasickému X zejména celkovou hlasitost nástroje, prodlužuje sustain a vylepšuje intonaci.

Co se týče materiálů, kytara je celomasivní, přední deska je ze smrku Sitka a prošla speciální termo úpravou, díky které získává vlastnosti desítky let starého a vyhraného dřeva. Zadní deska a luby jsou z indického palisandru, krk je mahagonový a hmatník spolu s kobylkou jsou z afrického ebenu. Ze stejného materiálu je pak i olemování korpusu a hmatníku. Nultý pražec je grafitový, sedlový z micarty. Menzura kytary je 648 mm. Celá kytara je pak vyvedena ve velmi jemném a na omak příjemném saténovém finiši. O špičkovém a bezchybném zpracování si myslím ani psát nemusím.


Jak to hraje?

I přes nepatrně menší korpus hraje kytara hodně hlasitě a velmi dobře reaguje na dynamiku i techniku hry. I při hodně jemné hře zůstává zvuk velmi bohatý a disponuje nádherně dlouhým sustainem. Při hře prsty má kytara hezký, perkusivní nádech a zdůrazní i ty nejjemnější nuance vaší hry. Totéž ovšem platí i pro nedostatky ve vašem hráčském umu, tudíž hra na tento nástroj vyžaduje určité zkušenosti, kontrolu nad tónem a sžití s nástrojem.

Plná, akordová hra trsátkem je zvonivá a neuvěřitelně barevná, s vyváženým frekvenčním spektrem a lehoučkou kompresí. Poslechněte si například staré nahrávky Crosby, Stills and Nash, Simona a Garfunkela apod. a budete vědět, o čem je řeč. Zvuk má vyrovnaný průběh a krásně doznívá.

Kytara je osazená elektronikou Taylor Expression System 2, který se skládá z trojice na sobě nezávislých piezo snímačů umístěných v kobylce nástroje; ty snímají vibrace kobylkového sedla a poskytují tak mnohem věrnější a barevnější zvuk než běžné snímače, snímající povětšinou pohyb vrchní desky. Elektronika se aktivuje zasunutím nástrojového jacku a na horním lubu nalezneme decentní ovládání v podobě potenciometrů Volume, Bass a Treble. Skrze ozvučný otvor lze ještě ovládat přepínač fáze, eliminující zpětnou vazbu.

Přestože kytara nedisponuje výřezem, hraje se na ni pohodlně i ve vyšších polohách a specifický tvar krku, který plynule přechází od profilu V do C, tento pocit ještě umocňuje.

Závěr

Taylor opět dokázal, že nespí na vavřínech a chce stále přicházet s něčím, co muzikantskou veřejnost dokáže zaujmout. Taylor Builder´s Edition 717e je nástroj po všech stránkách dotažený téměř k dokonalosti, čemuž přirozeně odpovídá i jeho cena, která činí bezmála 82 tisíc korun. V ceně je zahrnutý i luxusní kufr.

Tagy taylor Taylor Builder´s Edition 717e
Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY