Přejít k hlavnímu obsahu
Hraní akordů na basu rozhodně není standardní technikou, ale může vás mnohému naučit. | Foto: Artmaster
Hraní akordů na basu rozhodně není standardní technikou, ale může vás mnohému naučit. | Foto: Artmaster
mbx -

Baskytarová posilovna #95: krásné obraty banálních akordů

Pokud bychom měli vybrat nějakou kombinaci akordů, která vystihuje slovo klišé, tak kombinace C dur, F dur a G dur by rozhodně byla v naší TOP 3. Fór je v tom, zahrát i ta nejoposlouchanější a tisíckrát omletá akordová „kolečka“ s grácií – a třeba tam najít i něco nového. V našem případě si zahrajeme na kytaristy a zkusíme si pomocí akordických obratů zahrát krásné osmitaktové kolečko se svěžím zvukem této profláknuté harmonie.

Začneme nejprve krátkou lekcí hudební teorie. Základní durové a mollové akordy se skládají ze tří tónů – základního tónu, tercie (durové akordy mají velkou a mollové malou) a kvinty. Obraty akordů jsou tyto tóny hrané v jiném pořadí – takže například akord G dur (G, H a D) má dva obraty (H, D, G a D, G, H). S tím si můžete krásně pohrát na hmatníku a využít tuto znalost nejenom pro melodičtější basové linky, ale také pro hraní zajímavých akordických spojení v jinak vcelku banálně znějících harmonických postupech.

Náš příklad vychází z tříakordového kolečka C dur (C, E, G), F dur (F, A, C) a G dur (G, H, D). 

Postupy jsem volil záměrně co nejlibozvučnější, jedná se vlastně o basovou baladu. Podstatné jsou pro nás ovšem trojhmaty, ve kterých se vše odehrává. Pro základní souzvuk durového akordu jsem zvolil kombinaci primy, kvinty a tercie hrané o oktávu výše. Tohle kombo zní na baskytaře nádherně zejména od páté polohy výše, ale i v nižších polohách vám souzvuk bude fungovat.

Pojďme se nyní podívat na logiku obratů od prvního akordu – C dur (základní tvar akordu jsme tedy popsali výše):

  • první obrat zahrajeme od tercie (tón E) a poté připojíme do trojzvuku základní tón a kvintu, ale hrané o oktávu výše. Takže v tomto případě je naším nejnižším tónem tercie (takt č. 2).
  • druhý obrat je postavený na kvintě (tón G), ke které připojíme souzvuk tercie a základního tónu hraný opět o oktávu výše (v prvním taktu cvičení je hraný základní tvar akordu C dur následovaný jeho obratem od kvinty G).

Pozor na prstoklady levé ruky. V některých nižších polohách budete muset své prstíky pěkně poskládat a roztáhnout, ale rozhodně to stojí za to.

Cvičení obratů akordů z připravované desáté knihy Baskytarová posilovna 101.
Tagy baskytarova posilovna lekce baskytary akordy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY