Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 25/24: PRS DGT 15, Fender MIJ Cyclone a inovované Aguilary

PRS přidal do svého portfolia kompaktní zesilovač PRS DGT 15 doplněný boxem DGT 1x12, Gibson rozšířil řadu Collector's Edition o sedm typů snímačů, japonská divize Fenderu připravila limitovanou edici kytar Cyclone a firma Stio navázala při výrobě akustik Bozeman Mountain spolupráci s Taylorem. V průběhu září by měl Korg začít distribuovat synth microKORG2, společnost Aguilar inovovala oblíbené basové hlavy AG a Tone Hammer, tradiční zvuk aparátu Ampeg B15 přináší znovuzrozený pedálový preamp Fliptop od Broughton Audio a značka Abasi Concepts přichází s moderní řadou baskytar Larada 5 USA MS. Tip přinášíme i na nová kytarová pouzdra PRS ATA D1 / D2 nebo overdrive od All-Pedal. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Japonské offsetové limitky Fender Cyclone

Speciální série Fender MIJ Cyclone Ltd, jejíž výrobu obstarává japonská pobočka, se ohlíží do 90. let, kdy Fender tuto nástrojovou řadu opatřenou kratší menzurou 24,75", představil poprvé. Na rozdíl od rané edice zde najdeme několik vylepšení, včetně silnějšího olšového těla v offsetovém stylu kytar Mustang, které nahradilo tenčí topolové korpusy použité u starších kolekcí. Javorový krk s profilem Modern-C doplňuje hmatník z palisandru nebo javoru s radiusem 9,5", 22 pražci medium jumbo a kostěným ořechem. Vrací se klasické vibrato typu Synchronized, zatímco původní snímače Atomic a Tex Mex byly vyměněny za kobylkový humbucker a krkový single coil MIJ Cyclone. Barvy: White Blonde, Fiesta Red, Lake Placid Blue, Butterscotch Blonde a 3-Color Sunburst.

Fender Cyclone MIJ Ltd.

Akustiky Stio x Taylor z designové série Bozeman Mountain

Pro kytaristy a kytaristky, kteří u akustických nástrojů dávají přednost méně tradičním povrchovým úpravám, přichystala firma Stio ve spolupráci se značkou Taylor limitovanou kolekci Bozeman Mountain, tvořenou populárními modely Taylor GS-Mini, jejichž korpusové topy z masivního smrku sitka zdobí pestrobarevné motivy inspirované přírodou. Zadní ozvučnice i luby těla jsou vyrobeny z laminovaného sapele, ebenový hmatník a kobylku doplňuje sedlo z micarty a nultý pražec Nubone. Nástroje s kratší menzurou 23,5 palců a shodnou cenovkou cca 700 dolarů jsou dodávány s gig bagem, v továrně tuto řadu opatřili strunami D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Medium (.013 - .056).

Stio x Taylor Bozeman Mountain

Overdrive All-Pedal Devil’s Triad Essentials

Drive, opět navržený ve spolupráci s Jeffem Loomisem, využívá clippingový obvod svého většího předchůdce a nabízí širokou škálu zkreslených rejstříků, a to mimo jiné díky aktivnímu třípásmovému ekvalizéru, naladěnému na optimální frekvence. Zcela nově je integrována samostatná sekce Boost s přiřazeným footswitchem a potenciometry Pre/Post, takže hráč má nyní možnost nakopnout signál zkreslovacího okruhu pro vyšší úroveň gainu, nebo zvýšit hlasitost výstupu či obě volby vzájemně mixovat, což z kompaktnější verze Devil’s Triad Essentials dělá nadstandardně flexibilní pedál. Novinka opatřená režimem true bypass vyjde na cca 250 dolarů.

Celolampový zesilovač PRS DGT 15 a box DGT 1x12

Po modelu DG Custom 30 přidal PRS do svého katalogu další zesilovač navržený podle specifikací svého dlouholetého továrního hráče Davida Grissoma. Kompaktnější varianta s označením DGT 15 (David Grissom Tremolo) dostala jednokanálový preamp s potenciometrem citlivosti (Volume), přepínatelným boostem, pětipásmovým EQ, flexibilním masterem (3 mody), funkcí Bright, reverbem a tremolem s parametry rychlosti a hloubky vlny. Konektivita sestává z trojice repro výstupů, DIN konektoru footswitche a terminálů pro nastavení biasu dvou koncových elektronek EL84, poskytujících výkon 15 W. K aparátu lze objednat i box DGT 1x12 osazený zadním portem a osmiohmovým Celestionem Vintage 30. „Prostě mi dávalo smysl udělat něco s nižším výkonem, co by se dalo použít ve více situacích, a za mnohem přívětivější cenu,“ poznamenal k novince Grissom.

Nové snímače ze série Gibson Collector's Edition

Gibson Pickup Shop přidal do své nabídky celkem sedm modelů snímačů ze sérií Original a Modern Collection. První jmenovaná edice, která je vybavena systémem Quick Connect pro rychlou montáž bez nutnosti pájení, se rozrostla o keramické humbuckery Dirty Fingers QC Rhythm / Treble (15 kOhm) a verze ‘57 Classic QC Rhythm / Treble s magnety Alnico 2. U řady Modern Collection lze nyní vybírat i ze setu 496R + 500T (8,4 / 15,2 kOhm) nebo humbuckerů 490R “Modern Classic” Alnico 2 a 498T “Hot Alnico”. Všechny varianty mají čtyřžílovou kabeláž.

Kytarová pouzdra PRS ATA D1 / D2

Kufry PRS z edice ATA Hardshell Multi-fit Molded Cases jsou určeny speciálně pro kytary této značky, čemuž odpovídá vnitřek pouzdra vybavený na míru navrženým korpusovým hnízdem i kolébkou pro krk. Majitelé kytar PRS mohou vybírat ze dvou verzí: D1 pro modely Custom, McCarty, Singlecut a Specialty, nebo D2 pro řady Silver Sky, Fiore, Myles Kennedy a NF 53. Pouzdra jsou vyrobena z odolného polyethylenu, konstrukce odpovídá armádním a ATA specifikacím, veškerý hardware je stříkán práškovou barvou, zvolen byl patentovaný systém zámků a pohodlný přenos zajišťuje ergonomické madlo. Interiér z absorbční pěny používané v motorsportu kryje černý plyš a nechybí dva úložné prostory pro příslušenství. Kufry s cenovkou cca 250 dolarů by měly být dostupné koncem června.

Headless basy Abasi Concepts Larada 5 USA MS

Firma Tosina Abasiho, kytaristy kapely Animals as Leaders, uvedla na trh pětistrunný model baskytary Larada 5 z edice USA Master Series, jenž s kytarami tohoto výrobce sdílí tvar těla ze dřeva okoume. Lepený krk tvořený třemi kusy javoru a karbonovými výztuhami nese hmatník ze stejného materiálu, osazený 24 pražci Jescar z nerezové oceli. Moderně koncipovaný nástroj s duální menzurou 34″ až 37″ a headless konstrukcí využívá dvojici aktivních snímačů Fishman Fluence se třemi voicingovými mody a dvoupásmovým EQ. Barvy: Black, Chalk, Cayenne, Latte. Cena včetně pevného pouzdra G&G: cca 4000 dolarů.

Preamp Broughton Fliptop se zvukem Ampegu

Firma Broughton Audio se vrací k basovému pedálovému předzesilovači Fliptop, jehož první produktovou edici představila před čtyřmi lety. Preamp, přinášející zvukový charakter aparátu Ampeg B15, má sekce gainu a dvoupásmového ekvalizeru navrženy tak, aby poskytovaly dynamickou odezvu a hřejivý tón lampového zesilovače, přičemž clippingový okruh nabídne při extrémnějším nastavení decentní overdrive. Kromě ovladače master je integrován také parametr Cab umožňující zpevnit projekci nízkých pásem nebo snížit výraznost vysokých frekvencí. Footswitch je zapojen v režimu true bypass, napájecí obvod zvládne napětí v rozmezí 9 až 24 V DC. Cena: cca 185 dolarů.

Druhá generace basových hlav Aguilar AG a Tone Hammer

Renomovaný výrobce basových aparátů a efektů oznámil upgrade oblíbených zesilovačů řady AG a Tone Hammer. K nejzásadnějším inovacím patří kompatibilita se softwarem Aguilar Cabinet Suite (port USB-C) pro integraci tří IR impulsů různých boxů, přidána je dvojice DI XLR výstupů s emulovaným signálem, konektor Aux In a sluchátková zdířka s vlastní hlasitostí. U modelů Tone Hammer a AG 500 došlo i na vylepšení výkonové sekce s podporou impedanční zátěže 2,67 Ohm a změnou prošel napěťový obvod s univerzálním síťovým napájením.

Virtuální analog Korg microKORG2

Model microKORG je jedním z nejúspěšnějších syntezátorů na světě, který již více než dvacet let pomáhá formovat hudební produkci. Spojením základu toho, co učinilo původní verzi celosvětově úspěšnou, s řadou výkonných funkcí, „dvojka“ opět nově definuje krajinu hudební tvorby. Zachovává podstatu, díky níž se předchůdce stal oporou ve studiích i na pódiích, a zároveň přináší inovativní, moderní prvky. Kromě vokálního procesoru s harmonizérem a funkcemi „hard-tuning“ je microKORG2 vybaven také loop rekorderem, což z něj činí ideální nástroj pro produkční i pódiovou činnost. Barevný dotykový displej lze změnit v osciloskop, pro využití vocoderu a dalších sekcí je připraven mikrofon na husím krku, nechybí rozsáhlá efektová jednotka a integrována je 37dílná klaviatura s posunem oktáv.

Tagy PRS Gibson Fender taylor korg Aguilar All-Pedal Abasi Concepts Broughton Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY