Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 28/24: MIJ Strat Urushi, výroční Taylor, aparáty 3rd Power a basy Ibanez SRMS

Opulentně řešený obchod Fenderu v Tokiu slaví první výročí, které se japonská divize rozhodla připomenout modelem Urushi Stratocaster, Gibson připravil repliku LP Junioru Charlieho Starra, Taylor zařadil do edice 50th Anniversary dvanáctistrunnou elektroakustiku 858e LTD, kytaristé Martin Miller a Tom Quayle stáli u zrodu podlahových zesilovačů řady Laney BCC Loudpedal a se jménem Joea Satrianiho jsou spojeny aparáty Dragon z dílen značky 3rd Power. Pro basisty jsou určeny modely Ibanez SRMS s mechanikami Graph Tech a německý RME láká na profesionální rackové převodníky. Tip přinášíme také na bubenické paličky Rohema Fusion, kontroler Joyo sloužící pro posun notových souborů nebo designovou sérii Korg Nautilus AT Gray. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Výroční Fender Flagship Tokyo First Anniversary Urushi Stratocaster

Fender oslavil první výročí existence svého vlajkového čtyřpatrového obchodu v Tokiu vydáním speciální MIJ edice Stratocasteru v černé úpravě s nenápadným šedým vzorem, dosaženým použitím tradičních japonských laků nanášených postupem Tsui-koku, čímž se tento unikátní model designově odlišuje od všech dosud vyrobených Stratů. Nástroj ctí koncepci vintage Stratocasterů z šedesátých let, což se otisklo na výběru dřeva, vibrata, typu snímačů i zapojení elektroniky. Oproti předloze dostal Urushi Strat zlatý hardware i popisky na hlavici či krytkách potenciometrů. Oficiální cena: cca 3200 dolarů.

Fender Flagship Tokyo First Anniversary Urushi Stratocaster

Limitovaná edice Gibson Charlie Starr LP Junior

Pro kytaristu Charlieho Starra je Les Paul Junior neoddělitelnou součástí jeho gearu a typický zvuk tohoto nástroje výrazně ovlivňuje i celkový sound kapely Blackberry Smoke. Gibson nyní uvádí na trh speciální sérii replik Starrova originálu z 50. let, které jsou dostupné v odstínech Ebony nebo Dark Walnut, přičemž každá verze bude vyrobena v počtu 250 kusů. Mahagonový korpus i krk, jehož profil odpovídá předloze, dostal tenkou vrstvu nitrocelulózového laku, palisandrový hmatník nese 22 pražců medium jumbo a ořech Graph Tech, hardware tvoří strojky Grover Rotomatic a kobylka wraparound s nastavitelnými sedly. Kobylkový snímač „Overwound Dogear“ P-90 je ovládán hlasitostí a clonou opatřenou kondenzátorem Orange Drop.

Luxusní dvanáctistrunný Taylor 50th Anniversary 858e LTD

V rámci oslav půlstoletí značky Taylor přidal renomovaný americký výrobce do výroční kolekce dvanáctistrunný elektroakustický model 50th Ann 858e LTD s tělem Grand Orchestra, opatřeným patentovanými výztuhami V-Class, přední ozvučnicí z výběrového smrku, zadní deskou plus luby z masivního indického palisandru a rosettou zdobenou zeleným abalonem. Mahagonový krk nese ebenový hmatník, do něhož je vsazena dvacítka středně silných pražců, ořech Graph Tech Tusq a poziční intarzie z pravé perleti. Instalována je elektronika Expression System 2, limitovaná edice dostala přírodní povrchovou úpravu Natural. V ceně cca 111500 Kč je samozřejmě zahrnuto kvalitní pevné pouzdro Western Floral a další doplňky.

Podlahové zesilovače Laney BCC Loudpedal Ironheart a Lionheart

Britský Laney, respektive jeho divize Black Country Customs, uvedl na trh dvojici podlahových zesilovačů Loudpedal Ironheart a Lionheart, přičemž prvních z nich byl vyvíjen společně s kytaristou Martinem Millerem, a pod druhým je podepsán fusion hráč Tom Quyale. Obě verze s výkonem 60 W RMS dostaly dvoukanálový preamp, samostatnou sekci boostu, reverb, trojici footswitchů a bohatou konektivitu včetně MIDI, USB-C či XLR výstupu navázaného na obvod LA-IR, jenž díky 56bitovým FIR filtrům poskytuje kvalitní emulaci kabinetu. K dispozici jsou vždy dva oblíbené IR impulsy zmíněných muzikantů, prostřednictvím softwaru LA·IR lze nahrát i vlastní IR vzorky. Cena: shodně cca 500 dolarů.

Butikové aparáty a boxy 3rd Power Dragon

Série Dragon, zastoupená hlavami o výkonech 25, 45 nebo 100 W, komby 112 25/45 a kabinety DG 112/212/412, byla navržena ve spolupráci s Joem Satrianim, který tuto modelovou řadu bude používat na nadcházející šňůře Best Of All Worlds Summer Tour 24, vzdávající hold Eddiemu Van Halenovi. Zvuk jednokanálových zesilovačů je inspirován Marshally Plexi Super Lead 100 z let 1967/1968, s nimiž je nerozlučně spjat klasický Van Halenův sound. Celolampové aparáty, ručně pájené stylem point-to-point, jsou osazeny špičkovými transformátory Heyboer a nabízejí celou řadu nadstandardních funkcí, jako je např. volitelný EQ (JTM/JMP), aktivní presence s nastavitelným pásmem, gain boost, Bump Switch (400 Hz), mod Focus, parametr Push pro zvýraznění basů nebo patentovaný Hybrid Master. V současnosti je možno danou edici předobjednat.

Basy Ibanez SRMS720 a SRMS725 Multi-scale

Čtyř a pětistrunné modely Ibanez SRMS720 / SRMS725 z řady Bass Workshop, představují spojení pečlivého řemeslného zpracování a moderní koncepce. Ta je dána nejen skvělou ergonomií, duální menzurou Multi-scale s vějířovitě rozmístěnými pražci nebo nadstandardně flexibilní aktivní elektronikou s humbuckery Fishman Fluence, ale také použitým hardwarem. Zatímco v případě kobylky byl zvolen osvědčený typ MR5S, při výběru ladicích strojků se výrobce vydal novým směrem a tradiční mechaniky Gotoh nahradil novým systémem RATIO z produkce firmy Graph Tech. Jednotlivé strojky mají odstupňované převody (struna E 36:1, A 30:1, D 20:1, G 18:1 a H 48:1) pro rovnoměrné a rychlé ladění, kdy přesně kalibrované poměry eliminují rozdíly způsobené různou tloušťkou jednotlivých strun.

Hikorové paličky Rohema 5A / 5B řady Fusion

Německá společnost Rohema, specializující se na výrobu a vývoj doplňků pro bubeníky, perkusisty a hráče příbuzných oborů, přidala do svého katalogu dvojici paliček typu 5A a 5B z edice Fusion. Obě varianty z hikorového dřeva sdílejí klasický průměr modelů 5 A/B, ale jsou o něco delší, což má dopad na rychlejší odezvu a vyšší odskok. Soudkovitý, poměrně masivní hrot navíc nabízí otevřenější a plnější tón. Výrobce zde také poprvé použil zcela novou lesklou povrchovou úpravu, kombinující vosk a olej, která má nadstandardní přilnavost a navyšuje tak komfort hry. Páry Rohema 5A Fusion (410 x 14,3 mm) i 5B Fusion (410 x 15,2 mm) vyjdou shodně na cca 11 eur.

Rohema 5A / 5B Fusion

Designová série Korg Nautilus AT Gray 61 a 88

Workstationy Korg Nautilus AT s polovyváženou nebo kladívkovou klaviaturou a až 200hlasou polyfonií se dočkaly speciální edice s novým faceliftem. Modely „Gray“ jsou k dispozici ve verzích s 61 i 88 klávesami a se stejnou sadou výkonných funkcí, nyní ale ve stylovém, atraktivním matně šedém provedení. Výrobce však neupravil jen horní panel – kompaktnější verze 61 dostala i šedou spodní část dodávající nástroji decentní ucelený design, zatímco varianta s 88 klávesami je navíc orámována elegantními černými dřevěnými bočnicemi. Oba synthy mají být v Evropě dostupné začátkem podzimu, ceny jsou identické jako u klasických černých provedení.

Joyo JSP-01 Page Turner pro posouvání notových stránek

Každý hudebník, který používá noty nebo tabulatury v digitálním formátu, zná problém s procházením stránek při hře. Časté zastavování kvůli posunu notového zápisu vás může vyřadit z rytmu a zkazit vám veškerý požitek ze hry. V reakci na tuto potřebu uvedla společnost Joyo na trh JSP-01, bezdrátový pedál pro listování virtuálními stránkami. Kontroler postavený na technologii Bluetooth umožňuje bezdrátové připojení k různým zařízením a je kompatibilní se systémy Mac, PC, iOS i Android. Díky dosahu až 10 metrů lze JSP-01 s pěti mody, dvojicí nožních spínačů a dalšími ovladači volně používat i na větších pódiích, potřebnou energii dodává dobíjitelná lithiová baterie. Cena: cca 750 Kč.

Profesionální audio převodníky RME M-1620 Pro a Pro D

Renomovaný německý výrobce RME rozšiřuje nabídku produktů o dva 16kanálové A-D/D-A převodníky M-1620 Pro a Pro D. Rackové systémy jsou vybaveny 16 analogovými linkovými vstupy a výstupy s konektory DB25, digitálním rozhraním ADAT a MADI, společně s možností distribuce typu AoIP (Audio Over IP), World Clockem, USB portem, 2x Network připojením a také duálním napájením (přímé AC nebo zdířka pro DC adapter 12V/3A). Přepracovaný čelní panel nabízí LED ukazatele úrovní, enkodér, displej a dvojici stereofonních sluchátkových výstupů. Převodníky umožňují ruční anti-aliasing filtrů pro optimální impulzní a frekvenční odezvu, nechybí funkce SteadyClock FS., bezdrátové Wi-Fi připojení, SysEx MIDI atd. Verze M-1620 Pro disponuje připojením Milan a AVB, varianta M-1620 Pro D přináší technologii Dante.

Tagy Fender Gibson Laney Ibanez taylor RME korg Joyo 3rd Power Rohema

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY