Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 50/23: edice Sabian Stratus, bezpražcový Ibanez a nová značka S by Solar

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Sabian představil celkem 9 činelů ze série Stratus, Yamaha láká na workstation Genos2 a dvojici kompaktních studiových monitorů řady HS, Ola Englund založil novou značku S by Solar vyhrazenou pro cenově dostupné nástroje, především na flexibilitu vsadil Taylor u klipového tuneru Beacon a basista kapel Death či Testament představil pětistrunný bezpražec Ibanez. Doporučit můžeme také modernizovaný delay Source Audio, repliku LP „Greeny“ od Epiphone, akustické kombo Fishman nebo luxusní basový aparát Jead Freer VOLTA.

Epiphone Kirk Hammett „Greeny“ 1959 Les Paul Standard

Les Paul „Greeny“, který postupně vlastnili kytaristé Peter Green, Gary Moore a nyní Kirk Hammett, patří k legendám s charakteristickým zvukem, částečně vycházejícím z rozfázované střední polohy přepínače díky obrácené magnetické polaritě krkového snímače. Po několika reedicích tohoto modelu se Gibson rozhodl zpřístupnit sound ve stylu LP „Greeny“ většímu počtu zájemců a pověřil značku Epiphone, aby ve spolupráci s Custom Shopem navrhla cenově dostupnější alternativu. Ta dostala originální tvar hlavice (tzv. open book) a použity byly prvotřídní komponenty, včetně snímačů Gibson USA Greenybucker v původním zapojení, strojků Grover Rotomatic, potenciometrů CTS či kondenzátorů Mallory.

Finančně vstřícné modely nové značky S by Solar

U příležitosti šestého výročí existence úspěšné firmy Solar Guitars oznámil její majitel Ola Englund založení dceřiné značky S by Solar, jejíž produkce bude orientována především na mladé či začínající hráče. Zmíněná strategie se u celkem 17 modelů samozřejmě odrazila na vstřícných cenách, pohybujících se v rozmezí 219 až 349 eur. Úvodní sérii, konstrukčně i tvarově vycházející z klasických verzí Solar, tvoří šesti a sedmistrunné kytary z řad Type AB, EB, SB, TB, VB, doplněné baskytarami Type AB. Nástroje s metalovou estetikou jsou vyráběny v čínské pobočce.

Nemesis SA 260A ADT: inovovaný delay od Source Audio

Cenami ověnčený, plně stereofonní pedál z roku 2016, který značku katapultoval mezi přední butikové výrobce, je zpět ve vylepšené verzi ADT, poskytující všechny funkce původního modelu plus několik aktualizací, zahrnujících možnost využití čisté analogové paralelní signálové cesty, stovku továrních presetů (celkem 128 pozic navázaných na MIDI) a v neposlední řadě i trojici zvukových režimů, jejichž enginy se ze softwarové aplikace přesunuly přímo do pedálu. Ty jsou tvořeny mody Drum Echo – dozvuk na bázi vintage modelu Binsonic Echorec, Oil Can – inspirace lampovým Tel-Ray Electronics Sound Chamber z 50. let, Resonant Analog – hřejivý delay založený na emulaci BBD čipů. Díky mobilní aplikaci je Nemesis ADT také kompatibilní s více než tisícovkou uživatelských presetů Neuro vytvořených pro originální Nemesis Delay.

Akustické kombo Fishman Loudbox Micro

Společnost Fishman představila model Loudbox Micro, menší, cenově přijatelné kombo z oblíbené akustické řady. Zesilovač s výkonem 40 W (bi-amp), dvěma kanály a symetrickým linkovým XLR DI výstupem se hodí pro pódiový monitoring a je vhodnou volbou pro hráče, kteří chtějí aparát využít i pro domácí nahrávání. XLR větev pro dynamický mikrofon disponuje vlastním gainem, dvoupásmovým EQ a digitálním reverbem. Nástrojový kanál, zvládající kytary s pasivní i aktivní elektronikou, přidává potenciometr středů, chorus a tlačítko fáze. Nechybí celkový master, výstup pro sluchátka a minijackový konektor Aux In. Kombo o hmotnosti pouhých 4,1 kg je osazeno wooferem s průměrem 5.25” a tweeterem 0,8 palců. Loudbox Micro se na trhu objeví začátkem příštího roku za cenu cca 300 eur.

Multifunkční klipová ladička Taylor Beacon

Flexibilní tuner z produkce renomovaného výrobce akustických kytar kombinuje klipovou ladičku s 5 režimy (Chromatic, Guitar, Bass, Violin, Ukulele), metronom s 12 patterny, tempem 30 – 208 bpm a dvěma hlasitostmi, timer, stopky s kapacitou 100 minut a praktickou svítilnu. Referenční tón lze měnit v rozmezí 430 až 450 Hz, orientaci usnadňuje barevný, jasný TFT LED displej s mody Dot / Strobe a přísun energie zajišťuje baterie dobíjitelná přes USB port. Cena modelu Beacon se pohybuje okolo 1300 Kč.

Pětistrunný bezpražcový Ibanez Steve Di Giorgio SDGB1-DMT

Nástroj, postavený pro basistu, jenž je nejen oporou kapel Death a Testament, ale díky širokému stylovému záběru a výborné herní technice jej můžete slyšet i na řadě alb nejrůznějších žánrů, se vyznačuje grafitem vyztuženým průchozím krkem lepeným z 9 vrstev javoru, bubingy a panga panga, k němuž jsou připevněna korpusová křídla kombinující jasan a okoume, potažená topem z plamínkového javoru. Basa v transparentním laku Dark Moss Burst má bezpražcový hmatník z kompozitu ebonol, firemní kobylku MR5 se samostatnými segmenty, strojky Gotoh, dvojici pasivních snímačů Nordstrand Big Single a přepínatelný (aktiv/pasiv) preamp vybavený třípásmovým EQ Vari-mid III s parametrickými středy.

Celolampová basová hlava Jad Freer VOLTA

Italský malovýrobce Jad Freer Audio připravuje pro zvukové fajnšmekry z řad baskytaristů ručně sestavovaný elektronkový zesilovač VOLTA s jednokanálovým preampem a puristickým ovládáním v podobě potenciometrů gainu, hlasitosti a vypínatelných dvoupásmových korekcí typu baxandall. Aparát o výkonu 200 W (3x ECC83 / 4x KT88) má ef. smyčku, trojici výstupů Speakon a linkový XLR konektor s vlastní hlasitostí a mody Pre/Post/Amp. VOLTA produkuje jak čistý otevřený zvuk s rychlou artikulací a tranzienty, tak i mírně komprimovaný tón s citlivou dynamikou. Zesilovač, jenž je dodáván ve formě 4U racku nebo v klasickém provedení, by se měl oficiálně objevit na trhu v první třetině příštího roku.

Jad Freer – VOLTA

Činelová edice Sabian Stratus

Kolekce Stratus z produkce kanadského Sabianu je podobně jako špičkové řady AA, AAX, HH, HHX či Artisan vyrobena z bronzové slitiny B20 a díky širokému, vyváženému frekvenčnímu spektru dokonale zapadá do zvuku moderní popové a rockové hudby. Toho je dosaženo kombinací střední až malé tloušťky materiálu s výrazným tepaným vzorem. Edici tvoří crashe o průměru 16, 18 a 20 palců s hřejivým zvukem a výbušným atakem, dvě 14” a 15” hi-hat s citlivou reakcí, flexibilní ridy o velikosti 20” nebo 22” a dvojice 18palcových efektových verzí China a Zero, kdy první varianta poskytuje výrazný atak s rychlejším dozněním a nově koncipovaný model Zero je typický expresivním projevem na pomezí sérií O-Zone a Aero.

Studiové nearfieldy Yamaha HS3 a HS4

Součástí kolekce aktivních studiových monitorů Yamaha řady HS jsou nyní také dva kompaktní dvoupásmové modely HS3 a HS4, osazené woofery o průměru 3,5 respektive 4,5 palce a výškovými tweetery 0.75” či 1”. Boxy v černém či bílém provedení jsou prodávány v páru, přičemž koncový Class-D zesilovač je uložen v levém monitoru, jehož zadní část nese dva linkové XLR/TRS vstupy, RCA konektory, minijackový stereo vstup a voicingové přepínače funkcí Room Control a High Trim. Naopak na čelní straně najdeme rychle přístupný ovladač hlasitosti s diodovým prstencem a sluchátkovou zdířku. Basovou odezvu monitorů o výkonu 2x 20 W zvýrazňují tubusové bassreflexy, úroveň šumu snižuje technologie Twisted Flair a součástí dodávky je kabeláž plus protiskluzové podložky.

Workstation Yamaha Genos2

Novinka v kategorii pracovních stanic řady Arranger nabízí legendární firemní zvuky spolu s nejmodernějšími technologiemi a podle výrobce poskytuje špičkovou kvalitu přednesu i bezkonkurenční kontrolu v reálném čase s téměř neomezenými možnosti při skládání a aranžování hudby. Workstation typu „band in a box“ s 384hlasou polyfonií je vybaven klaviaturou FSX se 76 klávesami (velocity, aftertouch), samplovací jednotkou AWM a FM enginem ve stylu modelu DX7. Vestavěná karta je navázána na 16stopý (MIDI) nahrávací modul, presety zahrnují 1990 zvuků, 75 bicích kitů a 800 stylů, efektová sekce obsahuje nepřeberné množství položek včetně modulací, dozvuků, vokoderů či harmonizérů, připraveno je 15 GB úložiště, Wi-Fi, Bluetooth nebo port HDMI.

Tagy epiphone S by Solar Source Audio Fishman taylor Ibanez Jad Freer sabian Yamaha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY