Přejít k hlavnímu obsahu
Věříte na osud, nebo to máte ve vlastních rukou? Události se nedějí z nějaké vůle osudu a můžou mít různé výsledky, které třeba zatím nevidíme. | Foto: Priscilla du Preez
Věříte na osud, nebo to máte ve vlastních rukou? Události se nedějí z nějaké vůle osudu a můžou mít různé výsledky, které třeba zatím nevidíme. | Foto: Priscilla du Preez
mbx -

TOP 15 hudebních tipů od prognostiků

Nepřipadáte si někdy jako v pasti? Ať děláte, co děláte, vaše kytarová sóla pořád nezní jako od Hendrixe, hlasu se nedaří otevřít do plnosti Chrise Cornella a nápady na texty jsou pořád v zajetí školních rýmů ve stylu láska-páska. Kde najít zdroje inspirace a hlavně, jak se dokázat ve svém hudebním vývoji posouvat? Dnes se podíváme na patnáct tipů od prognostiků, které by vám mohly pomoci s vaším hudebním pokrokem a sebevzděláváním.

Inspiraci pro hudbu je někdy dobré hledat mimo hudbu. Otevřou se vám nové obzory a náhledy na věc. Je to velice osvěžující a přínosné, odpočinout si od leckdy stokrát omletých klišé a hudebních návodů. Nám bude dnes inspirací kniha od Philipa Tetlocka a Dana Gardnera s názvem Super-Forecasting (The Art & Science of Prediction), kde se řeší vše kolem předpovídání budoucnosti. Ale nebojte, křišťálovou kouli necháváme doma. Vše je podrobeno přísné (a zároveň zábavné) vědecké metodě.

Jak to ale souvisí s hudebním vývojem? Každý – i muzikant – chce vědět budoucnost, ale ne každý se na ni reálně dokáže připravit. Budete také možná překvapeni, ale lidé, kteří jsou opravdu velmi přesní a dobří v předpovídání budoucnosti, mají velmi mnoho společných vlastností s hudebními génii a vizionáři. Ostatně, posuďte sami.

1. Obezřetnost

Nic není jisté – ani ve vaší hudební kariéře, trendech či produkci. Buďte vždy připraveni na změnu a když frčí hraní na ukulele, zkuste na něj složit skladbu nebo se naučit pár akordů. Možná to bude váš průlom do světa hudebních hitů.

2. Pokora

Realita je nesmírně komplexní. Ano, v médiích a na YouTube budou fungovat tučně vytištěné titullky či hlasitě vykřičené jednoduché slogany, ale nenechte se tím zmást. V hudbě vládne jemné předivo inspirace, propojení s vlastním nitrem a s posluchači. Když se vám povede uchopit pocity napsané mezi řádky naší existence, povede se vám oslovit posluchače.

3. Osud ve vlastních rukou

Události se nedějí z nějaké vůle osudu a můžou mít různé důsledky, které zatím nevidíme. Fatalistické odevzdání se osudu vás připravuje o vaši moc. I když vám mozek říká: „Karty jsou už dávno rozdané!“, pokud tomu uvěříte, stane se to skutečností. Je mnoho scénářů jedné situace, tak si nenechte nasadit otěže „osudovosti“.

4. Aktivní, otevřená mysl

Naše názory jsou pouhé hypotézy, které bychom měli podrobit testu reality. Nejsou to poklady, které máme chránit. Vnímejte co se kolem vás děje, nesuďte, nehodnoťte a hledejte svou cestu.

5. Inteligence a znalosti

Milujte intelektuální výzvy, hádanky a zapeklitosti. Hudba není jenom o pocitech. Inteligence je velmi důležitou složkou hudebního projevu. A nejedná se pouze o prog rock či jazz. Texty, produkce, forma sdělení vyžaduje od hudebníka nejenom emoci, ale také notnou dávku inteligence. David Bowie byl knihomol, který si kvůli kvalitní četbě rád přivstal.

6. Vnímavost

Schopnost sebereflexe a sebekritiky. Snadné na papíře, hořké v realitě. Každý si myslí, jak je otevřený kritice – až do chvíle, kdy na ni doopravdy dojde. Oddělit se od vlastního ega a ztotožnit se s rolí (rock star, tvůrce, hudebníka, umělce, bohéma...) není snadné, ale pro umělecký „produkt“ zásadní.

7. Matematika? Žádný problém

Proboha, proč by měl mít hudebník něco společného s čísly? Vždyť umělci jsou naopak všichni ti, kteří nesnášejí exaktnost čísel, že? Opak je velmi často pravdou. Bubeníci, producenti a vlastně všichni zkušení hudebníci jsou v každodenním kontaktu s čísly – BPM, počty taktů, liché metrum, hraní komplexních polyrytmů, nastavování pluginů a tak dále. A co takový hudební management? Dokážete si udělat rozpočet na své příští turné či na nahrávání desky? Nebo hudební teorie: celý systém intervalů a stupnic je postavený na číslech. A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

8. Pragmatičnost

Absence velkých myšlenek, agendy a ideologií. Já vím, říká se přece „think big or go home“, ale není to spíše na obtíž? Myšlenky na vyprodanou arénu nebo na světové turné mohou být inspiračním a motivačním zdrojem, ale mohou se snadno časem změnit v noční můru, v horu, u které nevidíte vrchol. Malé kroky, jasně stanovené a dosažitelné cíle vás mohou nakonec dostat i do míst, o kterých se vám ani nesnilo.

9. Analytické myšlení

Schopnost poodstoupit od vize světa, kde špička vašeho nosu tvoří středobod vesmíru, a vyslechnout si i názory z jiného spektra (často kritického).

10. Pohled vážky

Ocenění často i protichůdných pohledů na věc a jejich následná syntéza ve vlastní úhel pohledu. Pozorujte, naslouchejte a vnímejte zkušenosti ze všech možných směrů. Někdy je velmi cennou zkušeností vidět, jak se něco rozhodně NEMÁ dělat.

11. Pravděpodobnost

Precizní tvorba vlastního názoru s mnoha úrovněmi pravděpodobných scénářů. Plán A nemusí vyjít, stejně tak může selhat i plán B a plán C jde také úplně do kopru. Máte plán D nebo E?

12. Přizpůsobivost

Když se změní okolnosti nebo fakta, změní se i váš názor nebo pohled na věc. Nemusíte být prostoduchým hledačem trendů a zkratek, ale třeba vnímavým lovcem ducha doby.

13. Intuice

Vnímání vlastních sklonů k jednoduchým řešením, k emočním pastím a k zaujatosti.

14. Víra v pokrok

To, že vám něco nejde nebo to hned neumíte, neznamená, že se nemůžete v dané oblasti zlepšit. Talent je v hudbě velmi přeceňovaný. Má až magickou pověst. Nemusíte být hudební génius, abyste byli úspěšný instrumentalista, zpěvák či producent. Jedná se především o snahu být pořád o něco lepší, než jste byli včera.

15. Konzistence

Vydržet až do té doby, dokud nedosáhnete svých cílů. Není to nutně urputnost nebo umíněnost. Je to prostá oddanost vašemu cíli, ke kterému prostě směřujete bez konkrétního časového plánu. Už jste určitě slyšeli o cestě a cíli. Co je důležitější?

Tagy top Hudební tipy

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY