Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Prémiové akustiky Taylor GT 811e, 814e 2021 a GT K21e

Firma Taylor zařadila do své nabídky trojici profesionálních modelů elektroakustických kytar s označením GT 811e, 814e 2021 a GT K21e, patřících mezi špičkové nástroje ze sérií Grand Theater a Grand Auditorium produkovaných v kalifornském El Cajon. Prvně jmenovanou verzi okomentoval šéfdesigner Andy Powers slovy, která pro příznivce kvalitního kytarového soundu slibují mnohé: „Uslyšíte ten známý zvuk kytary ze smrkového dřeva a palisandru, ale díky nové formě a struktuře edice GT přináší zážitek z poslechu a hraní zřetelně nový rozměr.“

Korpus Tayloru GT 811e v kompaktnějším provedení Grand Concert z již zmíněného indického palisandru, doplněného topem ze smrku sitka, disponuje žebrováním typu C-Class, pomáhajícímu zvýraznit projekci nízkých pásem, mahagonový krk nese ebenový hmatník osazený 20 pražci, ořechem ze směsi Tusq a perleťovými značkami. Rosetta je vykládána abalonem, pro lemovky těla byl vybrán tvrdý javor a menzura činí 24 1/8 palců (613 mm).

V ebenové základně kobylky je usazeno kompenzované sedlo z micarty, kotvící kolíčky zdobí zelené abalonové tečky, na hlavici najdeme strojky v úpravě Smoked Nickel a přední desku chrání palisandrový pickguard. Elektronika sestává ze tří nastavitelných piezo senzorů a předzesilovače Expression System 2 opatřeného hlasitostí plus dvoupásmovými korekcemi.

Varianta 814e 2021 se od předchozího nástroje odlišuje především tvarem korpusu ve stylu Grand Auditorium se stěnami zpevněnými žebrováním V-Class a vyšší hráčský komfort přináší ergonomicky tvarovaná horní hrana v místě opory pravé ruky. Velkoryseji je řešen i design krku a hlavice s bílou linkou zvýrazňující jejich kontury, šířka grafitového nultého pražce se posunula na hodnotu 44.5 mm a použity jsou strojky s většími rondely.

Skutečně luxusně působící varianta Taylor GT K21e sdílí s modelem GT 811e elektroniku, materiál krku a hmatníku, typ kobylky, šířku nultého pražce 43.7 mm, menzuru i tvar těla, které je tentokrát kompletně vyrobeno z ceněného havajského dřeva koa. Rozdílné jsou také zlatě chromované ladicí mechaniky Gotoh Mini 510 s ladicím převodem 21:1, způsob vykládání rosetty a do hmatníku je vsazena intarzie Spring Vine, která nenápadně zvýrazňuje 3., 5., 7., 9., 12., 15. a 17. pozici.

Podle Andyho Powerse je Taylor GT K21e dokonalým příkladem kombinace vyvážených středních pásem a příjemných výšek, pro které je koa oblíbená. Tón má skvělý sustain, jemnější atak a přesně definovanou projekci. Daný charakter zvuku s frekvenčně vyváženou odezvou je obecně vhodný pro hráče, kteří kytaru využijí pro trsátkovou doprovodnou hru, fingerstyle nebo jako hlavní nástroj pro blues a příbuzné styly.

Všechny nástroje dostaly přírodní lak Natural, oficiální cena modelu Taylor GT 811e byla na českém trhu nastavena okolo hranice 84000 Kč, verze 814e 2021 vyjde na cca 109000 Kč a luxusní provedení GT K21e z havajské koi lze pořídit za cca 120000 Kč. Za tyto nemalé peníze je samozřejmým standardem kvalitní pevné pouzdro AeroCase a další doplňky.

Tagy taylor Taylor GT 811e Taylor 814e 2021 Taylor GT K21e

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY