Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v srpnu 2022 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Jackson CBXNT DX V – pětistrunná verze oblíbeného modelu kombinujícího moderní koncepci s vintage prvky odkazujícími na basy značky Rickenbacker. Nástroj s menzurou 35 palců má topolové tělo, javorový krk s dvouoktávovým hmatníkem z laurelu a proměnlivým radiusem 12 – 16 palců, hokejkovou hlavici osazenou odlehčenými strojky a masivní kobylku Jackson Bass Bacher V Hardtail. Připraveny jsou dva firemní snímače J-Style / P-Style a aktivní elktronika se společnou hlasitostí, blendem a třípásmovým ekvalizerem. Barvy: Fireburst, Gloss Black, Snow White. Cena: cca 800 dolarů.

Cort GB Modern 4 a 5 – prémiové čtyř a pětistrunné basy bodující kromě zvuku také nízkou hmotností. Sendvičový korpus tvoří centrální javorový blok, křídla z paulownie a pláty z bílého jasanu a ořechu, krytého topem z exoticky vyhlížejícího topolu. Pro krk i hmatník o radiusu 400 mm byl vybrán javor s tepelnou úpravou, kromě černých obdélníkových značek nechybí luminiscenční body a použit byl špičkový hardware zastoupený kobylkou Babicz FCH a strojky Hipshot Ultralite. Dvojice snímačů Nordstrand Big Single je napojena na aktivní preamp Markbass MB se samostatnými hlasitostmi, třípásmovým EQ a tónovou clonou s push-pull aktivací pasivního modu. Barvy: Vintage Natural, Charcoal Grey. Ceny včetně luxusního gig bagu: GBM 4 cca 1100 eur, GBM 5 cca 1300 eur.

Markbass MB58R Series – rozsáhlá kolekce zesilovačů, ultralehkých komb a kabinetů, zahrnující dvojici nových kompaktních hlav Little Mark 58R a 58R 300, osm komb a celkem dvacítku boxů zařazených do sérií Pure, Energy a P v konfiguracích 2×10“, 3×10“, 4×10“, 1×12“, 2×12“ a 1×15“, přičemž lze vybírat mezi modely s jednopalcovou hornou (Pure), hi-fi tweeterem Markbass (Energy) nebo piezo tweeterem (P). U verzí 2x10 je možno navíc volit mezi standardním provedením a variantou XL opatřenou diagonálně uloženými reproduktory. Impedance a výkony jednotlivých kabinetů: 4/6/8 ohmů, 400 až 800 W dle typu.

Darkglass Microtubes B1K – první pedál ze zbrusu nové kompaktní edice Darkglass Mini ve formě basového overdrivu disponuje nejen duálním potenciometrem s parametry Level a Drive, ale také ovladači ukrytými uvnitř malého šasi. Ty jsou poměrně pohodlně přístupné díky magnetickému dnu, pod nímž najdeme dva trimry Tone / Blend a šest DIP switchů pro funkce Grunt – zvýraznění basů a MBoost – zesílení středů o +6 dB v rozmezí 300 Hz až 1 kHz. Rozměry: 50 x 100 x 45 mm, hmotnost: 205 g, napájení 9 V / 30 mA, cena: cca 160 eur.

Klávesy, synthy, moduly atd.

AMSynths AM8102 - SH02 – hardwarová modulární filtrační jednotka, převzatá z analogového vintage synthu Roland SH-2, nabízí čtveřici faderů s parametry Cutoff, Kybd, Mod a Env, potenciometry s funkcemi Input Mix a Resonance, dvojici jackových vstupů, stejně řešený výstup a trojici konektorů (Kybd, Mod a Env), z nichž u Env lze pomocí posuvného přepínače volit mezi mody Normal a Inverted. AMSynths nabízí tento model za cca 125 liber.

ESI XJam – desktopový lehce přenosný USB MIDI kontroler opatřený 16 podsvícenými RGB pady s polyfonní funkcí aftertouch, které jsou schopny vysílat zprávy typu MIDI CC, Program Change nebo MMC. Najdeme zde i šest rotačních enkoderů (MIDI CC, pitch, aftertouch, Program Change), napájení obstarává USB port (počítač, adapter atd.), MIDI připojení zajišťuje stereofonní minijack a využít je možno vstup pro sustain pedál. Speciální aplikace se postará o konfiguraci systému a obsahuje 48 presetových míst. Cena včetně softwaru Cubase LE, WaveLab LE a Bitwig Studio 8-Track: cca 150 eur.

Roland F107 a RP107 – digitální piana s malou hloubkou skříně pro bezproblémové umístění v domácnosti. Základem je kvalitní klaviatura PHA-4 (88 not) a autentický zvuk, který u nástrojů dané cenové kategorie není samozřejmostí. Nechybí streamovací Bluetooth modul, pedály sostenuto, sustain a soft, režim Twin Piano, automatický doprovod, nahrávací jednotka, USB port a návaznost na firemní aplikaci. Moderně působící verze F107 i klasičtěji pojatý model RP107 jsou založeny na enginu s patentovanou technologií SuperNATURAL Piano, kombinující modeling a sampling, samozřejmostí jsou různé výukové programy a další funkce. Ceny: F107i RP107 shodně cca 28600 Kč.

Bicí

Meinl Cymbals Luke Holland Artist Concept Model 10/12″ Baby Stack – duální, univerzální a všestranně použitelný efektový činel z edice Byzance. Hra činelovou na hranu vytváří masivní zvuk, zatímco klasické údery poskytují rychlou odezvu, staccatový efekt a širokou dynamickou odezvu. Činely se vzájemně dotýkají svými centrálními zvony, takže v rámci soupravy nezabírají příliš prostoru. Model váhové kategorie Thin, vyráběný v Turecku z bronzové slitiny B12/B20, vyjde na cca 270 eur.

Tama S.L.P. 14“ x 4.5“ G-Hickory – limitovaná edice bubínku ze série Sound Lab Project, nabízející jasný, přesně artikulovaný ostřejší zvuk. Stěny o tloušťce 11 mm jsou lepeny z 10 vrstev hickorového dřeva a dvou vnějších plátů z výrazně prokresleného jilmu. K průraznému ataku přispívají také lité ráfky s deseti ladicími šrouby a struník Starclassic s pružinami z uhlíkové oceli. Snare s výrobním kódem LGH1445-GNE a mechanikou MCS70A / MCS70B je dostupný v transparentním laku Gloss Natural Elm za cenu cca 400 dolarů.

Evans dB One – série tichých blan a činelů pro domácí cvičení využívá v první případě jednovrstvou síťovinu Evans ShockWeave Mesh, posílenou pěnou Kinetic Transfer Foam (KTF), snižující hlasitost bubnu až o 80 %, a to bez ztráty autentické odezvy, ataku a výšky tónu. Technologie Snare Sim přináší typický témbr klasického struníku při zachování nízké hlasitosti. Činely z nerezové oceli potažené nanovrstvou využívají patentovaný systém dBalance s perforací těla, díky čemuž tato produktová řada poskytuje identickou artikulaci jako tradiční činely. Ceny startují na cca 45 eurech a končí u částky okolo 550 eur za set 5 x blána + 4 x činel. Dostupná provedení jsou následující:

Evans dB One Tom: 10”, 12”, 14”, 15”, 16”, 18”
Evans dB One Snare: 13”, 14”
Evans dB One Bass Drum: 18”, 20”, 22”, 24”
Evans dB One Cymbals: 20” Ride, 18” Crash, 16” Crash, 14” Crash

DJ

Pioneer DJ DJM-S5 – dvoukanálový „scratch-style“ mixer použitelný v kombinaci s gramofony či přehrávači a plně kompatibilní se softwary Serato DJ Pro a DVS. Nová je funkce Magvel Fader Pro, usnadňující scratchování a umožňující uživatelům rychle nalézt dokonalé vyvážení pomocí nastavení Feeling Adjust. Na každém kanálu jsou také čtyři performance pady (režimy Hot Cue, Sampler,Scratch Bank atd.), integrován je systém Scratch Cutter s 6 patterny, oba kanály mají samostatný třípásmový EQ, TRIM, HP/LP filtraci a ovládání efektů Serato FX. Vstupy: 2 x RCA (Aux), 1 x TRS/XLR (mikrofon), 4 x RCA, výstupy: 1x TRS (sluchátka), 2 x RCA, 2 x XLR, USB, rozměry: 364 x 245 x 108 mm, hmotnost: 3.4 kg, cena: cca 35400 Kč včetně softwaru a USB kabelu.

Studio

Kuassa Amplifikation Rectifor – kytarový software, inspirovaný známým high-gainovým zesilovačem Mesa Boogie Rectifier, je postaven na třetí generaci firemního modelingu s vylepšenými dynamickými vlastnostmi a nově navrženým uživatelským rozhraním. Podporuje jak pluginy VST/VST3/AU/AAX, které jsou kompatibilní s jakoukoliv DAW aplikací, tak i standalone řešení nebo variantu Amplifikation 360. K dispozici je řada presetů, tři kanály Raw, Vintage, Modern – každý s trojicí sub-režimů, emulace boxů s nastavitelnými mikrofony, parametry Sag a Bias, možnost převzorkování atd. Cena: cca 50 dolarů.

t.akustik LF-D 60 Bass Trap – absorber optimalizující akustiku studiových místností, určený k instalaci do jejich rohů a pohlcující odražený či nepřímý signál nízkých pásem v rozmezí 80 až 500 Hz. Použita byla vysoce kvalitní polyesterová akustická pěna s hustotou 45 kg/m³ a HDF desky o síle 3 mm pokryté CPL laminátem. Basová past s přírodním dekorem Halifax Oak a rozměry 600 x 600 x 325 mm je částečně odolná proti ohni (norma FMVSS 302 / <100 mm/min), cena za dva kusy se pohybuje okolo 200 eur.

Tagy gear alert Jackson Cort Markbass Darkglass AMSynths ESI Roland meinl tama evans Pioneer Kuassa Amplifikation t.akustik

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY