Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v červnu 2023 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Charvel Pro-Mod So-Cal HSS a HH 2023 – další variace na téma Superstrat nabízí olšové tělo, javorový krk vyztužený grafitovými tyčemi, hmatník z ebenu či javoru s proměnlivým radiusem 12 – 16 palců, 22 jumbo pražci a nově i pohodlně přístupným šroubem pro nastavení výztuhy, uloženým v prostoru za posledním pražcem. Použito je vibrato Floyd Rose 1000, kobylkový humbucker Seymour Duncan TB-6 Distortion a dvojice single coilů Custom Flat Strat SSL-6 od stejného výrobce. Verze HH disponují humbuckery SD TB-6 a SH-6N. Barvy: Pharaohs Gold, Ferrari Red, Lambo Green Metallic, Gamera Black, Gloss Black, Three Tone Sunburst, Snow White, Vintage White, Infinity Blue. Cena: cca 960 eur.

Sterling by Music Man Cutlass CT50 Plus – oblíbená série kytar se dočkala další ekonomické verze, jejíž výrobu dostala na starost divize SbMM, specializující se na finančně vstřícnější kytary a basy. Flexibilní nástroj je v letošním provedení CT50 Plus ještě všestrannější, a to především díky novým snímačům Music Man Modern, sestávajícím z kobylkového humbuckeru a dvojice single-coilů. Kromě pětipolohového switche, společné hlasitosti a clony nyní přibyl push/push systém aktivující mid-boost, hmatník dostal luxusně působící poziční blokové značky, krk je vyroben z tepelně upraveného javoru, struny kotví ve dvoupivotovém vintage vibratu a na hlavici najdeme uzamykatelné mechaniky. Barvy: Aqua Grey, Chalk. Cena: cca 650 dolarů.

Jackson Pro Series Signature Mark Heylmun Rhoads RR24-7 – sedmistrunný model navržený pro kytaristu kabely Suicidal Silence vychází z firemního modernizovaného Flying V Randy Rhoads, který oproti originálu Gibson nabízí kompaktnější tělo z nyatohu s rozdílně dlouhými šípovitými výběžky, reverzní hokejkovou hlavici a menzuru prodlouženou na 26.5 palců. Průchozí javorový krk dostal karbonové výztuhy, ebenový hmatník s proměnlivým radiusem 12“ – 16“ nese 24 jumbo pražců, zvuk přenáší dva aktivní humbuckery Fishman Fluence Modern PRF-MH7-CB1/AB1 a struny kotví v uzamykatelném vibratu Floyd Rose 1000. Barva: Gloss Black s bílými linkami, cena: cca 1700 dolarů.

¨

Efekty

JHS / EHX Lizard Queen a Nano Lizard Queen – vývojáři firem Electro Harmonix a JHS Pedals se spojili, aby vytvořili octave-distortion inspirovaný efekty ze sedmdesátých let. K dispozici jsou hned dvě verze, a to ve vintage „Big Box“ formátu, odkazujícím na starší produkci EHX, a v menším provedení Nano. Návrhu analogového tranzistorového obvodu se ujal šéfkonstruktér JHS Josh Scott, jenž pedály osadil ovladači Volume, Octave a Balance. Větší provedení, které je zařazeno do limitovaná kolekce čítající tisíc kusů, lze pořídit za cca 350 dolarů, naopak miniaturní model Nano vyjde na přívětivějších cca 2700 Kč. Grafiku šasi měl na starost původní designer EHX Daniel Danger, napájení řeší 9V adapter a footswitch je zapojen v režimu true bypass.

Revv Shawn Tubbs Tilt Boost – analogový pedál, přinášející samostatnou boost sekci předchozího ST Tilt Overdrivu, nabízí v základu ovladače Boost (zdvih až +20 dB), Tilt EQ (dva shelvingové filtry pracující v opačných směrech) a spínač Tight s trojicí voicingových modů pro optimalizaci nízkých pásem ovlivňujících výslednou artikulaci zvuku. Nově byl přidán přepínač Drive poskytující plný přebuzený tón. Aktivace efektu je řešena tichým footswitchem s připojeným relé. Napájení: adapter 9 – 18 V, rozměry: 11.1 x 6.7 x 5 cm, hmotnost: 320 g, cena: cca 170 dolarů.

Wampler Cory Wong Compressor – pedál postavený pro famózního funky kytaristu, člena kapely Vulfpeck, zahrnuje obvody boostu a kompresoru s vlastními footswitchi. Okruh boosteru na bázi systému MDX Strat disponuje ovladačem hlasitosti a spínačem středových pásem (Flat/Mids – 550 Hz), zatímco komprimační sekce dostala potenciometry Attack, Tone, Sustain, Volume a Blend. Kromě standardní konektivity zde najdeme také symetrický XLR výstup pro přímé zapojení do mixážního pultu, DAW atd. K XLR konektoru je přidruženo tlačítko uzemnění a obdobný přepínač, umístěný na pravém boku šasi, aktivuje permanentní funkci Comp On. Napájení: adapter DC 9V / 30 mA, rozměry: 64 x 120 x 38 mm, cena: cca 270 dolarů.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Dr Z. Carmen Ghia 35th Anniversary – celolampového kombo v letošní limitované edici, kterou renomovaná americká značka slaví 35 let existence. Speciální série, navazující na vůbec první model firmy, je stavěna ručně z prémiových komponent a nově dostala postfázový invertor master volume (PPIMV) pro dosažení přebuzení koncového stupně při nižších hlasitostech. Po otočení potenciometru na maximum je obvod vypojen ze signálové cesty. Jednokanálový aparát o výkonu 18 W je osazen jedním 10“ reproduktorem WGS Veteran 30. Ovládání: Volume, Tone, Master. Výstupy: 1 x 4, 1 x 8, 1 x 16 Ohm. Výkonové elektronky: 2 x NOS Mil Spec 6n14n (verze EL84), usměrňovač: 5Y3, preampové lampy: 2 x 12AX7/ECC83. Rozměry: 45.5 x 43 x 25.5 cm, hmotnost: 13.6 kg. Cena: cca 2100 dolarů.

Fender Audio RIFF – malé kombo pro kytaru i basu, fungující zároveň jako Bluetooth (5.2) reproduktor přehrávající audio kodeky AAC a SBC, disponuje koncovým Class-D stupněm o výkonu 60 W napojeným na dva full range měniče a stejný počet tweeterů, nízká pásma pomáhá vyzařovat dvojice bassreflexů. Integrovaná dobíjecí Li-ion baterie vystačí průměrně na 30 hodinu provozu, dotykové ovládání umístěné na horním javorovém panelu tvoří dvoupásmový EQ a hlasitost, další prvky aktivují dva vestavěné mikrofony, funkce Play/Pause, Stereo/Party režim a párování. Nechybí minijackový Aux In, USB-C port nebo automatická korekce zvuku v závislosti na místnosti. Mobilní aplikace Fender Control se zároveň postará o úpravu gainu či mixu. Rozměry: 30 x 20 x 20 cm, hmotnost 2.41 kg, cena včetně popruhu a USB-C kabelu: cca 470 dolarů.

Engl Fireball 100 a Fireball 25 40th Anniversary LTD – známý bavorský výrobce aparátů si letos připomíná čtyřicáté výroční vzniku, které se rozhodl oslavit také prostřednictvím speciální designové série svých lampových zesilovačů doplněných odpovídajícími kabinety. Menší model Fireball 25 s vertikálním boxem 2x12 i stowattová hlava Fireball 100 s 4x12 kabinetem dostaly potah z červené koženky kombinované s bílým závodními pruhy. Každá sběratelská série se na trhu objeví v počtu čtyřiceti setů: Ceny: Fireball 25 40th Ann. cca 1100 eur, Fireball 100 40th Ann. cca 1600 eur, box E212VB Pro 40th Ann. cca 830 eur, box E412XXL 40th Ann. cca 1350 eur. Oba kabinety jsou osazeny repry Celestion Vintage 30.

Doplňky, software atd.

Seymour Duncan ‘63 Cradle Rock Strat – snímačový set tvořený trojicí single-coilových snímačů, představujících přesné kopie modelů instalovaných ve vintage Stratocasteru 1963 Sunburst kytaristy Joea Bonamassy. Singly jsou osazeny zestárlými magnety Alnico V a ve firemním Custom Shopu zvolili i době vzniku originálů odpovídající typ kabelů. Snímače jsou prozatím dostupné pouze jako sada, vyrobena by měla být limitovaná edice v počtu tisíce setů. Odpor jednotlivých singlů: kobylkový SC – 6.33 kOhm, střední SC – 6.15 kOhm, krkový SC – 6.15 kOhm. Barva krytů: Aged White. Cena sady: cca 375 dolarů.

Apogee Jam X – další generace kompaktních zvukových USB-C karet pro záznam kytary nabízí vestavěný analogový kompresor s trojicí optimalizovaných modů (Smooth Leveler, Purple Squeeze, Vintage Blue Stomp), obvod je postaven na technologii PureDIGITAL, nechybí funkce Blend známá z předchozí řady Jam+ a kromě zmíněného portu sestává konektivita z nástrojového jackového vstupu a minijackového sluchátkového výstupu. Ke kartě (Mac, Windows, iOS) je dodávána DAW aplikace Ableton Live Lite a rozšířená trial verze softwaru Archetype Tim Henson od Neural DSP, obsahující virtuální aparáty a efekty. Cena: cca 200 dolarů.

DiMarzio Mirage Jake Bowen DP434F a DP435SN – signované pasivní snímače kytaristy kapely Periphery, tvořené kobylkovým keramickým humbuckerem DP434F se silným výstupem 425 mV, posílenými středy a decentními výškami (basy 5.5, nižší středy 7, vyšší středy 7, výšky 3.5), a krkovým kolejnicovým minihumbuckerem DP435SN se single-coilovým charakterem, neodymovým magnetem a výstupem 265 mA (basy 3.5, nižší středy 4.5, vyšší středy 5, výšky 3). Barva: Satin Nickel se stříbrnými, zlatými nebo černými pólovými nástavci, ceny: DP434F cca 150 dolarů, DP435SN cca 110 dolarů.

Tagy gear alert Charvel Sterling by Music Man Jackson JHS Pedals EHX REVV Wampler Effects Dr. Z Seymour Duncan Dimarzio Fender engl Apogee

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY