Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v květnu 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Fodera 40th Anniversary Emperor Deluxe –  výrobce high-endových baskytar slaví čtyřicet let existence dvojicí modelů Emperor 4 a Emperor 5 Deluxe s jasanovým tělem krytým topem z japonského javoru. Krk, přilepený ke korpusu přes ergonomický spoj, je postaven ze tří kusů výběrového tvrdého javoru, ebenový hmatník nese 24 jumbo pražců a mosazný ořech. Nástroje s menzurou 34 palců jsou vybaveny firemní top-load kobylkou a odlehčenými ladicí strojky Gotoh. Zvuk přenáší dva dvoucívkové snímače Fodera / Seymour Duncan Dual-coil 60s Spacing napojené na aktivní elektroniku s hlasitostí, tónovou clonou, třípásmovým EQ, balancí a spínači pro rozepínání cívek a volbu pasiv / aktiv. Barva: Natural. Ceny včetně pevného pouzdra: 9300 respektive 10200 dolarů.

Dunable Asteroid Bass – čtyřstrunný model ve stylu Flying V je standardně dodáván s mahagonovým tělem, javorovým krkem i hmatníkem o radiusu 12 palců nesoucím 21 jumbo pražců a blokové poziční značky. K dispozici je dvojice půlených singlových snímačů D-Split kobylka Hipshot Supertone a odlehčené ladicí mechaniky Ultralite Clover stejné značky. Za příplatek lze zvolit korpus z bahenního jasanu či černé limby, top z výrazně prokresleného javoru, ebenový hmatník, menzuru o délce 35, 34 nebo 30.75 palců, hardware v několika patinovaných úpravách, snímače D-Bird, Baphomet, Katana, Bigfoot atd. Cena startuje na cca 2650 dolarech včetně pouzdra.

Darkglass NSG – noise gate neboli šumová brána či noise suppressor z produkce finského specialisty na basový gear má skutečně jednoduché ovládání a kompaktní velikost, takže nezabere příliš prostoru v pedalboardu. Obvod, který eliminuje šum a další interference, je navázán na parametr Threshold udávající práh, od něhož začně okruh ovlivňovat průchozí signál. Potenciometr s velkou krytkou funguje zároveň jako přepínač modů Soft a Hard (jemnější či agresivnější gate, -65 až -30 dBV nebo -45 až +5 dBV), o jejichž aktivaci informuje dvoubarevná dioda. Napájení efektu s průměrným proudovým odběrem 60 mA je řešeno standardním 9V DC adapterem. Rozměry: 100 x 50 x 36.5 mm, hmotnost 205 g, cena: cca 200 dolarů.

Joyo R-28 Double Thruster – finančně přístupný basový overdrive nabízející čitelná průrazná spodní pásma, jasné výšky a volitelný voicing středových frekvencí. Plynulé nastavení mixu originálního a zkresleného signálu obstarává ovladač Blend, k dispozici je optimalizovaná tónová clona a samozřejmě potenciometry hlasitosti a gainu. Míru zkreslení lze navíc ovlivnit páčkovým spínačem Gain Boost a obdobně je řešeno i přepínání středů Mid Boost. Stejně jako u ostatních efektů z edice Joyo Revolution najdeme na spodní straně šasi posuvný switch pro volbu aktivace podlouhlých LED diod kopírujících zadní a čelní stranu pedálu. Napájení: adapter 9V DC (80 mA), rozměry: 109 x 72 x 48 mm, hmotnost: 250 g. Cena: cca 90 eur.

Origin Effects DCX Bass – pedál kombinující overdrive, boost a ekvalizer je postaven na platformě vycházející ze studiového preampu Universal Audio 610, který je schopen dodat signálu analogovou hřejivost a příjemnou barvu. Kromě ovladačů Level a Drive a potenciometrů low-pass a high-pass filtrů je instalován přepínač modů EQ/OD a páčkový switch Voice s režimy Dark, Flat, Medium. Využity jsou adaptivní obvody reagující na dynamiku hry, footswitch má bufferované zapojení a použity byly prémiové komponenty. Cena efektu vyráběného v anglické centrále značky se pohybuje okolo 260 liber.

SolidGoldFX BETA-V – basový předzesilovač a drive ve formě klasického pedálu osadil kanadský výrobce přepracovaným obvodem BETA, poskytujícím organický zvuk blízký klasickým elektronkovým vintage zesilovačům. Instalován je dvoupásmový aktivní ekvalizer, hlasitost, gain a low-pass filtr navázaný na páčkový spínač aktivující dvojici modů ovlivňujících výraznost středových frekvencí. Efekt s průměrným proudovým odběrem 13 mA lze napájet DC adapterem 9 – 18 V, footswitch s tichým chodem je zapojen v režimu true bypass. Rozměry: 70 x 120 x 60 mm, hmotnost: 250 g, cena: cca 220 eur.

Klávesy, synthy, grooveboxy, samplery apod.

Akai Pro MPC X SE – speciální edice sampleru, představujícího v současnosti nejvýkonnější model řady MPC X, dostala čtyřjádrový procesor, 4 GB paměti RAM a oproti klasické sérii byl také navýšen objem úložiště, a to na trojnásobek, tedy celkem na 48 GB. K dispozici je nyní více než 20 MPC nástrojů doplněných stovkou insert efektů. Design modelu s 16 pady či displejem o úhlopříčce 10 palců navíc prošel faceliftem odkazujícím na starší verze této dnes už kultovní produktové řady. Cena: cca 2400 eur.

AJH Synth MiniMod Keyz – modulární syntezátor ve stylu Minimoogu Model D s modulárními jednotkami usazenými v systému NiftyKeyz, sestávajícím také z klaviatury s 49 standardními klávesami, CV výstupy a funkcemi velocity a aftertouch. Nechybí konverze MIDI na CV, arpeggiator, modulační kolečko nebo široké možnosti směrování signálu. Moduly tvoří dvojice basových generátorů, tři VCO sekce, žebříkový vintage filtr, high-pass filtrace, generátory Dual Contour, Glide Noise, Ring modulator, VCA (Dual Cascaded) a LFO jednotky. Cena: cca 2900 dolarů.

Behringer Toro – basový analogový syntezátor ve formátu Eurorack, vycházející ze slavného pedálového synthu Moog Taurus, je vybaven dvojicí VCO oscilátorů, stejným počtem envelope jednotek, žebříkovým filtrem nebo čtveřicí presetů (Variable, Toro, Tuba, Bass) s rejstříky originální předlohy. Rozsah činí pět oktáv, integrovány jsou CV konektory (Pitch, Filter, Gate), sluchátkový mini TRS výstup, DIN MIDI In / Thru, jackový audio výstup, port USB-B a čtyři DIP switche pro volbu kanálů. Napájení: adapter 12V DC 1A, rozměry: 93.4 x 424.4 x 135.6 mm (80 HP), hmotnost: 1.6 kg. Evropská cena: cca 240 eur.

Bicí

DW Alex Gonzalez ICON Snare – signovaný bubínek pro člena latin-pop kapely Maná má rozměry 14 x 16.5 palců a stěny těla jsou vyrobeny z 11 vrstev (HVLT) tvrdého severoamerického javoru, přičemž vnější plát má luxusní očkovou kresbu. Korpus je navíc zdoben intarziemi z exotických dřev koto, tulipwood a pearwood. Hardware v černém niklu tvoří ráfky True Hoops, ladicí šrouby True-Pitch s jemnými závity a mechanika MAG Throw-Off / 5P BP. Snare obutý do blan Remo je součástí limitované edice v počtu 250 kusů. Cena: cca 1800 dolarů včetně luxusního pouzdra a certifikace.

Techra Black Diamond – špičkové bubenické paličky, vyrobené z uhlíkových vláken pomocí patentované technologie, díky čemuž má tato série až desetkrát delší životnost oproti konvenčním dřevěným paličkám. Kromě odolnosti a přesné vyváženosti obou kusů v páru je spodní strana těla opatřena gumovou vrstvou tlumící vibrace. Edice Black Diamond je nabízena v následujících verzích: 5A – 409 / 14.3 mm, 56 g; 5B – 409 / 14.8 mm, 58 g; 7A – 409 / 13.6 mm, 51 g; 2B – 419 / 15.6 mm, 56 g. Cena za pár: cca 20 eur.

DJ

Reloop Flux – tříkanálová zvuková karta se šesti vstupy i výstupy, optimalizovaná pro DJing, čemuž odpovídá podpora DVS pro Serato DJ Pro (Flux odemyká plnou verzi) a jeho internímu sampleru, kvalitní převodníky (24bit/96kHz), RCA vstupy + výstupy (3x stereo) pro decky 1/2/3/Aux, 2x port USB-A (hub), stejný počet konektorů USB-C (napájení + data, Power Delivery) atd. Model lze samozřejmě použít také jako standalone kartu pro záznam, playback, streaming, podcasting a další aplikace. Cena včetně kabelů 2x RCA, 1x USB-A / USB-C, 1x USB-C / USB-C: cca 400 eur.

Studio

Royer Labs R-10 Hot Rod – výroční limitovaná série ribbon mikrofonu s osmičkovým patternem připomíná 25 let existence značky. Oproti standardní verzi je Hot Rod osazen zakázkovým transformátorem přidávajícím úroveň dalších pěti decibel, což se pozitivně projevuje na asertivitě projekce a detailnějším projevu středových a basových pásem. Podobně jako předchůdce je novinka určena pro snímání el. kytar, ale zvládne také nahrávání či ozvučení akustických nástrojů včetně bicích, nebo funkci ambientního mikrofonu. Royer lze pořídit i v kalibrovaném páru (MP). Max. SPL: 135 dB / 50 Hz, 160 dB / 1kHz, frekvenční odezva: 30 Hz – 15 kHz (+/- 3 dB), ceny: cca 800 dolarů respektive 1700 dolarů za pár.

PSP Lexicon PSP42 V2 – vylepšená softwarová verze legendárního rackového procesoru Lexicon PCM42, který můžeme dodnes vidět v řadě nahrávacích studií. Grafické rozhraní opět ctí design i uspořádání prvků hardwarové digitální předlohy včetně displeje pro delay time a modulační sekce. Plug-in nyní nabízí realističtější modeling i vyšší flexibilitu – kromě emulace delaye a algoritmu saturace pásky přibyly režimy Clean, Lims a Full, max. prodleva činí 28800 ms, nechybí hi-cut filtr, synchronizace LFO, inverze signálu Envelope Controlleru a další nové funkce. Formáty: AudioUnit, AAX, VST, VST3. Cena: 149 dolarů respektive 69 dolarů pro uživatele předchozí varianty PSP42. Majitelé, kteří si starší PSP42 pořídili v průběhu posledních 12 měsíců mají upgrade zdarma. Stáhnout lze i 30denní demo.

Yamaha YH-WL500 – bezdrátová sluchátka pro muzikanty bodují circumaurální konstrukcí, frekvenční odezvou pohybující se v rozpětí 20 Hz – 20 kHz a kvalitními dynamickými drivery o průměru 40 mm. Hlavní devizou tohoto modelu, doplněného dokovacím transmitterem a pracujícího s technologií v pásmu 2.4 gHz, je skutečně minimální latence signálu, u níž výrobce udává hodnotu nižší než 4 ms, takže sluchátka lze požívat jak na koncertu, tak i ve studiu, na kapelových zkouškách apod. Připraveno je i Bluetooth 4.2, kabelový vstup (3.5 mm) a interní dobíjecí baterie s průměrnou výdrží 7 h. provozu. Hmotnost: 310g, cena: cca 350 dolarů.

Tagy gear alert Fodera Dunable Guitars Darkglass Joyo Audio Origin Effects SolidGoldFX AKAI AJH Synth Behringer DW Techra Reloop Royer Labs PSP Audio Yamaha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY