Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v červnu 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích. Od léta pak přecházíme na nový systém týdenních inspirativních novinek ze světa gearu.

Baskytara

Dingwall John Taylor Rio Dream – limitovaná edice čtyřstrunného modelu postaveného podle specifikací baskytaristy kapely Duran Duran připomíná více než 40 let od vydání jejich přelomového alba Rio. Javorový krk je k tělu připevněn přes ergonomický spoj, dvouoktávový hmatník nabízí kompenzované pražce, díky duální menzuře je sešikmena i základna kobylky Minimalist a trojice snímačů FD3-N s neodymovými magnety. U aktivní elektroniky byl využit špičkový předzesilovač Rupert Neve Designs, ladicí mechanika struny E je řešena Hipshot Drop D Xtenderem. Na trhu se objeví pouze 82 kusů, jejichž počet odkazuje na rok vydání zmíněného alba (1982). Součástí je polstrovaný gig bag, náhradní pickguard v krémové barvě a sada strun.

Reverend Lil LinhBacker – signovaný pololubový model postavený podle preferencí basistky Linh Le z dívčí punkrockové kapely Bad Cop/Bad Cop. Zadní deska a luby jsou vyrobeny z koriny, kombinované s masivním smrkovým topem. Pro krk opatřený profilem Oval-C byly použity tři vrstvy koriny proložené dvěma ořechovými pláty, palisandrový hmatník o radiusu 12 palců nese 21 pražců medium jumbo a ořech ze směsi boneite široký 42 mm. Nástroj s kratší menzurou 30 palců je vybaven snímači Thick Brick + Split Brick, flexibilní kobylkou (string-thru / top-load) a odlehčenými strojky Hipshot Ultralight. Cena: cca 1350 dolarů.

Joyo R-26 Monomyth – pedálový basový předzesilovač s integrovaným overdrivem disponuje potenciometry Drive, Level, Blend, Voice a šestipásmovým grafickým ekvalizerem (basy, 250 Hz, 500 Hz, 1.5 kHz, 3 Hz, výšky) s podsvícenými fadery a vlastním masterem. Flexibilitu navyšují dva páčkové přepínače s funkcemi Hi Boost a Gain Boost. Kromě jackových zdířek In, Out, Thru je na levém boku šasi umístěn symetrický XLR DI výstup s tlačítky pro uzemnění a aktivaci emulace kabinetu. Napájení: 9V DC, proudový odběr: 200 mA, rozměry: 130 x 110 x 50 mm, hmotnost: 442 g, cena: cca 120 eur.

Warwick Gnome i Pro V2 – nejnovější přírůstek do série kompaktních zesilovačů Gnome využívá koncovou Class-D jednotku s posíleným výkonem 300 W / 4 Ohmy (180 W / 8 Ohm) a jednokanálový tranzistorový preamp vybavený ovladači gainu, masteru a aktivních třípásmových korekcí se zdvihem +-15 dB. Integrována je i USB karta (44.1 a 48 kHz), sluchátková zdířka, minijackový Aux In a symetrický linkový XLR DI výstup (post EQ) s tlačítkem pro odzemnění. Rozměry: 200 x 137 x 49 mm, hmotnost: 1.35 kg, cena: cca 250 eur.

Genzler Bass Array Series 2 – druhá generace boxů, které jsou kromě klasických wooferů osazeny array systémem se středovýškovými drivery, vertikálně umístěnými v centrální části ozvučnice. Kabinety nyní disponují výkonnějšími reproduktory s neodymovými magnety, širší frekvenční odezvou, výraznějšími pásmy středů, detailněji prokreslenými výškami a mají lehčí konstrukci z překližky z baltské břízy. Některé boxy jsou vyráběny v provedeních slanted i straight (SLT / STR – šikmá / rovná čelní strana). Na výběr je celkem 6 typů kabinetů.

EverTune Bass Bridge – po deseti letech od uvedení automatizované kytarové kobylky EverTune se tohoto stále oblíbenějšího systému dočkají i basisti hrající na čtyřstrunné nástroje. Konstrukce samozřejmě vychází z kytarové verze vybavené nastavitelnými pružinami kompenzujícími pohyb a tenzi strun, což ve výsledku eliminuje rozladění. „Stejně jako u každého modelu EverTune bude výška ataku noty stejná jako výška sustainu této noty – zbavíte se tak frustrujícího přeskakování výšky tónu, které může doprovázet nízko laděné struny,“ řiká vývojář značky Matt Blackett. Oficiální cena ještě nebyla stanovena. Funkčnost ET Bass Bridge demonstruje přiložené video.

Klávesy, synthy, grooveboxy, samplery apod.

Hammond XK-4 – digitální varhany spojující tradici a nejmodernější technologie jsou vybaveny zvukovým enginem MTW2 (Modelled Tone Wheel), který přesně reprodukuje mechanismus s 91 tónovými kolečky, jež jsou srdcem všech vintage varhan Hammond. Nový koncept umožňuje vyjádřit nedokonalosti dodávající klasickým Hammondům jejich výjimečnost, jako je kolísání výšky tónu a hlasitosti v důsledku vůle koleček a decentrace. Vestavěna je digitální emulace Leslie efektu, modeling originálních elektronkových obvodů i transformátoru, nechybí chorus/vibrato, komprese, overdrive delay atd. Rozměry: 1004 x 322 x 109 mm, hmotnost: 9.4 kg, cena: cca 2400 eur, dostupnost: přelom srpna a září 2023.

Donner Essential D1 – kompaktní bicí automat určený především pro začínající beatmakery je založen na samplovací technologii s možností importu vlastních vzorků, poskytuje celkem 12 kanálů a intuitivní rozhraní usnad‍ňující mladým adeptům tohoto řemesla tvorbu patternů, a to jak pomocí záznamu v reálném čase, tak i prostřednictvím sekvenceru (128 songů, 4 takty / 64 kroků / 512 beatů), jenž je částečně příbuzný s jednotkou v analogovém basovém firemním modelu B1, evokujícím klasický Roland TB-303. Ovládání: 6x enkoder, 2x potenciometr, 4x RGB fader, 16x RGB pad, 16 tlačítek, LCD displej. Konektivita: 2x linkový TS výstup, sluchátkový a Aux In TRS minijack, DIN konektory MIDI In/Out, port USB-C 2.0 pro MIDI a dálkové ovládání (aplikace Donner Control), zdířka DC adapteru 9V/1A. Rozměry: 270 x 130 x 41 mm.

Bicí

Meinl Byzance Dark 21" Double Down Crash-Ride B21DDCR – signovaný činel vyvinutý ve spolupráci s Mattem Halpernem, bubeníkem progmetalových Periphery. Ručně tepaný model z bronzové slitiny B20 nabízí dynamickou, výraznou projekci a rychlejší doznívání, takže nepřehluší ostatní nástroje v kapelovém mixu. Výrobce tuto verzi s temnějším témbrem, patinovanou horní plochou a leštěnou spodní částí doporučuje do celé řady stylů, kde lze využít masivnější zvuk crashe. Váhová kategorie: Thin, cena: cca 570 eur.

Tama S.L.P. G-Kapur 14“ x 6“ ASF – luxusní snare z limitované edice má stěny o síle 10 mm vyrobeny z 11 vrstev dřeva kapur a vnější plátu z dřeviny Mappa Burl v transparentní povrchové úpravě Amber Sunset Fade. Hardware krytý černým niklem sestává z mušlí Starclassic MSL-SCTBN, ocelových ráfků Mighty Hoop s tloušťkou 2.3 mm, mechaniky MLS50ABN / MLS50BBN a karbonového struníku Super Sensitive 20 MS20RL14C. Bubínek se vyznačuje masivní projekcí, pevným tónem a ostrým atakem. Cena: cca 420 eur. Rozměry: 566 x 284 x 74 mm, hmotnost:

DJ

Numark Mixstream Pro Go – kompaktní samostatný mobilní DJ kontroler s vestavěnými reproduktory, baterií, sloty pro USB a SD karty (2x USB-A, 1x SD), Wi-Fi modulem či bezdrátovým ovládáním inteligentního domácího osvětlení, poskytuje DJům možnost tvořit a pracovat v podstatě kdekoliv, a to samozřejmě bez hostitelského počítače, notebooku apod. Model využívá operační systém Engine DJ, integrována je samozřejmě samplovací sekce, Touch FX, režim pro softwarové ovládání (Serato DJ + Virtual DJ), dvojice decků s nezávislými třípásmovými EQ, filtracemi a čtyřmi dvouvrstvými pady, Pitch Bend, Pitch Shifter, Smart Scratch, efektová jednotka, 7“ dotykový displej, mikrofonní vstup, RCA či XLR výstupy, port USB-B atd. Rozměry: 566 x 284 x 74 mm, hmotnost: 4.2 kg, cena: cca 1000 eur.

Studio

Lewitt Audio Pure Tube – profesionální kondenzátorový lampový mikrofon s externí napájecí jednotkou, určený především pro studiové nahrávání vokálních linek, využívá obvod bez polovodičů a kondenzátorů postavený na ručně vybírané elektronce ECC82/12AU7. Jednopalcová kapsle s kardioidním patternem je potažena vrstvou zlata, frekvenční rozmezí se pohybuje od 20 Hz do 20 kHz, max. SPL je dáno hodnotou 132 dB a použit byl výstupní konektor XLR se sedmi piny. K dispozici je varianta Essential (mikrofon, napěťový modul, kabel, úchyt a pouzdro) nebo Studio Set zahrnující také nastavitelný shockmount XL a dvouvrstvý magnetický pop filtr. Rozměry mikrofonu: 196 x 65 x 45mm, hmotnost: 692 g. Cena: cca 1000 eur za verzi Pure Tube Essential, respektive 1300 eur za Studio Set.

Audix PDX720 Signature Edition – dynamický hyperkardioidní studiový vokální mikrofon s funkcí pro zvýšení čitelnosti projevu a vysokou výstupní úrovní, eliminující potřebu použití různých externích signálových boostů. Instalován je přepínatelný high-pass filtr (mody 120 / 155 Hz) a presence boost (+1.5 / +3 dB). Mikrofon poslouží také v kombinaci s bicími a dalšími nástroji, maximální hladina SPL je dána limitem 135 dB, frekvenční odezva se pohybuje v rozsahu 50 Hz až 20 kHz a výstupní impedance činí 280 ohmů. Model se na trhu objeví v průběhu července.

Black Rooster Audio Omnitec-436C – plugin, přinášející vlastnosti lampového vintage kompresoru Altec 436C Vari-Mu z padesátých let, nabízí nejen pokročilou emulaci hardwarové předlohy, ale také některé moderní funkce, jako je např. nový režim limitace, duální mono / stereo zapojení nebo přídavné plynule nastavitelné sidechain filtry SC High a SC Low (20 Hz – 12 kHz, 100 Hz – 20 kHz) s možností okamžitého porovnání výsledku pomocí spínače SC Listen. Formáty: VST, AAX, AU, platformy: Windows 7 / MacOS 10.10 a vyšší.

Tagy gear alert Dingwall Reverend Guitars Joyo Audio warwick Genzler Amplification EverTune hammond Donner meinl tama Numark Lewitt Audio Audix Black Rooster Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY