Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Basová nálož DOD Meatbox Subsynth

Firma DOD, patřící pod americký Digitech, pokračuje v reedici efektů, jejichž výroba byla ukončena v devadesátých letech. Zatím posledním přírůstkem této řady je subharmonický enhancer/oktaver DOD Meatbox Subsynth, jenž vychází z populárního modelu DOD Meat Box FX32.

DOD Meatbox Subsynth rozhodně není jen dalším klasickým oktaverem - kromě spodní oktávy míchá efekt do zvuku ještě notu, která je o 30 Hz níže než daná oktáva a díky tomu je pedál schopen produkovat skutečně masivní, hluboký a plný sound evokující zvuk analogových syntezátorů.

Novinka je stejně jako její předloha osazena dnes už poměrně raritním čipem Mitsubishi - vývojáři zpočátku zkoušeli posadit obvod na novějším čipu, ale výsledný zvuk nesplňoval zcela jejich představy. Technickému oddělení DOD se nakonec podařilo sehnat 3 000 kusů původních čipů, které podle vyjádření výrobce dodávají zvuku efektu mnohem muzikálnější a přirozenější charakter.

Na šasi z hliníkového výlisku najdeme čtveřici potenciometrů - Octave slouží k nastavení poměru mezi čistým a efektovaným signálem, ovladačem Sub volíme výraznost subharmonické frekvence, Low představuje aktivní korekci basového pásma a potenciometrem Output nastavujeme celkovou hlasitost.

Efekt je vybaven stereo výstupem, takže po zapojení tzv. Y kabelu lze signál rozdělit na dvě nezávislé větve a můžeme tak např. poslat čistý zvuk do aparátu a oktávu+sub separátně do mixu. Na rozdíl od originálu je Meatbox zapojen v režimu true bypass a napájecí minijackovou zdířku nahradil souosý barelový konektor ala Boss.

DOD Meatbox Subsynth je využitelný nejen pro basu, ale také pro kytaru nebo klávesy a své místo si najde i v efektovém řetězci DJ a zvukových experimentátorů. Cena pro severoamerickou část trhu byla stanovena na cca 180 dolarů.

Tagy DOD Overdrive 250

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY