Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 13.09.2016 - 00:01

Reedice vintage overdrivu Ibanez OD-850

Originální verze overdrivu Ibanez OD-850 sice věhlasu a masové popularity svého sourozence Tube Screameru TS-808 nikdy nedosáhla, ale její zvuk je stejně osobitý a muzikální a ceny na hudebních serverech se za tento dnes raritní efekt pohybují opravdu vysoko. První série z poloviny sedmdesátých let, vyráběné pro Ibanez firmou Maxon, se na portálu ebay prodávají okolo 300 až 500 dolarů a za sběratelsky zajímavý, designově velmi zachovalý kousek, neváhají zájemci utratit i přes 800 dolarů.

Po téměř čtyřiceti letech se firma Ibanez rozhodla obnovit výrobu modelu OD-850, který je téměř přesnou replikou první verze (v1) s klasickým přepínačem a starším fontem loga značky (některé pozdější varianty měly lehce přepracovaný obvod, čtvercový spínač, jinou grafiku i font a ovladač Sustain byl označen jako Distortion).

I když je OD-850 označován jako overdrive, tak jeho zvuk se blíží spíše kombinaci fuzzu na bázi známého Big Muffu a syrovějšího distortionu, čemuž odpovídá i míra gainu (až +45 dB), která je oproti klasickým overdrivům vyšší. Zvuk se vyznačuje plným a otevřeným tónem s poctivou porcí basů a příjemně kulatými nižšími středy.

Ovládání sestává z potenciometru hlasitosti Balance, knoflík Sustain zvládá zkreslení od téměř čistého zvuku až po agresivnější saturované zkreslení s dlouhým dozvukem a korekce Tone přidává do signálu pásmo vyšších středů. Na rozdíl od prapůvodní edice v1 je reissue model vybaven aktivační diodou, konektorem pro 9V adapter a nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass.

Reinkarnovaný overdrive Ibanez OD-850 bude vyráběn v japonské centrále značky a na trh by měl dorazit pravděpodobně na přelomu října a listopadu. Oficiální cena zatím nebyla výrobcem stanovena. Zvukový charakter a možnosti tohoto efektu vám mohou částečně přiblížit přiložená videa - na prvním je originální předloha OD-850 v1 a druhé zachycuje pozdější verzi se čtvercovým přepínačem.

Tagy DOD Overdrive 250 Ibanez

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY