Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 29.07.2016 - 00:01

DOD Carcosa: variabilní fuzz pro kytaru i basu

Charakteristické zkreslení fuzzu zažívá svou renesanci a tak není divu, že kromě malých butikových firem, se na tento typ efektů opět orientují i velké společnosti. Jedním z příkladů je novinka s označením Carcosa Fuzz z produkce firmy DOD, která je divizí Digitechu, patřícího pod koncern Harman. Carcosa nabízí širokou škálu nastavení se dvěma zvukovými režimy a je použitelný pro kytaru i basu.

Carcosa disponuje stejně jako fuzzy ze sedmdesátých let typickou kompresí, masivními středy a výraznými výškami, které pomáhají zvuku prosadit se v soundu kapely. Ovládání sestává z potenciometrů Output - celková hlasitost s dostatečnou porcí decibelů, díky čemuž lze efekt používat i jako booster a Before nastavující míru zkreslení.

Ovladač After slouží pro volbu biasu - v nižších polohách dostaneme plnější fuzz dobře reagující na volume kytary a při vyšších nastaveních se zvuk stává agresivnějším, více komprimuje a chlupatí. Knoflík Hi-Cut, jenž je tandemově spojen s potenciometrem After redukuje vyšší frekvence.

Dvoupolohový přepínačem volíme mezi režimy Demhe a Hali - první z nich poskytuje tlustý tón se zvýrazněnými nižšími středy a výborně si rozumí s čistým kanálem zesilovače. Naopak mod Hali nabízí sound s upozaděným basovým spektrem a je výrobcem doporučován pro použití se zkresleným aparátem.

Efekt je osazen kovovým nášlapným footswitchem zapojeným v režimu true bypass, krabičku lze napájet 9V adapterem nebo baterií, na kterou vzhledem k minimálnímu odběru pouhé 4 mA vydrží fungovat po řadu hodin.

Oficiální cena pro americkou část trhu byla nastavena na baťovských 99.99 dolaru, což není přehnaná částka, takže pokud se poohlížíte po všestranném fuzzu (zvukové ukázky naleznete např. zde) za slušnou cenu, tak novinku od DOD určitě zařaďte mezi případné kandidáty k vyzkoušení.

Tagy DOD Overdrive 250

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY