Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Sharay Reed

Zadejte do YouTube vyhledávače "gospel bass" a na prvním místě vám vyskočí pětiminutové video s baskytaristou Sharay Reedem, který hraje tak, že vám okamžitě naskočí husí kůže.

Bubeníci určitě ví, co jsou tzv. gospel chops, ale pro mnohé baskytaristy může být termín "gospel bass" novinkou. V podstatě se v obou případech jedná o neuvěřitelně technicky disponované hudebníky, kteří hrají každou neděli (nebo spíš každý den od rána do večera) v kostele. Jde samozřejmě o americký styl nedělních kázání, takže všichni přítomní tančí, zpívají a hrají jako o život. A to je ten "gospel"...

Sharay Reed je fenomenální baskytarista. Jeho tón, groove a melodičnost vás rozpustí jako horká pánvička máslo na omeletu. Pokud znáte Motown a Jamese Jamersona, tak Sharay by mohl být jeho přímým pokračovatelem.

Jste-li fanoušky stylů jako jsou funk, r´n´b a soul a milujete melodické basové linky, tak Sharay vám všeho nabídne vrchovatou měrou. Jedná se o poměrně neznámého baskytaristu, který nicméně hrál s Branfordem Marsalisem, Arturo Sandovalem, Arethou Franklin nebo Chakou Khan.

To se holt někdy stává, že vás nikdo nezná a vy přitom hrajete první ligu. Další umělci, se kterými hrál a spolupracoval jsou Patti LaBelle, Kirk Franklin, R. Kelly, CeCe Winans, Boys II Men a Ramsey Lewis. Jedné se povětšinou o nám neznámá jména, ale v USA patří mezi respektované gospelové umělce. Sharay je původem z Chicaga, má ženu a čtyři děti a také dává soukromé lekce, takže pokud se chcete naučit pořádně "gospel bass", tak hurá za ním.

Sharay Reed je firemním hráčem Gallien Krueger a na své nástroje natahuje struny Dunlop. Na jeho videích ho ponejvíce uvidíte s nástroji značky Fender.

Tagy Slavní baskytaristé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY