Přejít k hlavnímu obsahu
Bryan Beller, zdroj: YouTube
Bryan Beller, zdroj: YouTube
mbx -

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Bryan Beller

Nestává se často, aby baskytarová superstar byla takhle pracovitá, skromná, vtipná a ještě k tomu nohama pevně na Zemi. Bryan Beller má za sebou neuvěřitelně pestrou kariéru jako sideman kytarových velikánů jako jsou Steve Vai nebo Joe Satriani, přitom stihl být 16 let přispěvatelem do všech možných tiskovin pro basáky, natočil několik sólových desek, založil a zároveň řídí super skupinu The Aristocrats (kde s ním hrají Guthrie Govan a Marco Minneman), má ženu a natočil čtyři desky s Jamesem LaBrie z Dream Theater. Jo a ještě natočil instruktážní DVD s podivuhodným názvem Mastering Tone and Versatility.

Beller je expertem na doprovázení excelentních kytaristů. Od roku 1995 spolupracuje s Michaelem Keneallym (který hrál s Frankem Zappou), se kterým natočil 14 alb. Hrál i s Dweezilem Zappou a samozřejmě nemusíme zdůrazňovat, že má kapelu s Guthrie Govanem, což je naprostý marťan a nebojím se říct, že pravděpodobně nejlepší kytarista na světě. Ten skromnej fousatej týpek s britským akcentem totiž zahraje všechno a lépe než kdokoliv jiný. Ale tady musíme už zastavit, protože vám všechna ta hvězdná muzikantská jména začnou splývat. Beller totiž nejenom, že s nimi hrál koncerty, ale většinou také natočil s každým z výše zmíněným interpretem alespoň tři alba. Takže taková basová trvalka.

Nikdy nepodceňujte sílu sebe-propagace. Beller už za svých studií na Berklee pochopil, že je potřeba se kromě cvičení na basu, také věnovat propagaci svých aktivit. A tak přesto, že podle svých vlastních slov nebyl zdaleka nejlepším na škole, tak na jeho koncertech bylo vždy plno. Proč? Protože nelenil a lepil plakáty, rozdával letáky a otravoval všechny kolem s každou svojí akcí.

Pokud chcete hrát extrémně rychle, tak si osvojte Bellerovu fenomenální techniku pravé ruky, kdy každý prst používá jako trsátko. S tímto unikátním stylem přišel během působení v Dethklok (virtuální death metalové kapely v televizní show), kdy nechtěl přecházet na trsátko a přitom by byl schopný udržet tempo se smrtící dvoušlapkou Gena Hoglana (legendárního bubenického rychlopalníka z Death a Fear Factory).

Momentálně Beller pracuje na své další sólové desce a chystá se opět doprovázet Joe Satrianiho na jeho G3 2018 turné. Uff, ten chlapík je prostě nezmar!

Vybavení:

Nástroje:

Mike Lull Custom Modern 5-String (BB signature model)
Mike Lull Custom Modern 5-String (1999 era)
Mike Lull Custom P/J 5-string
Spector Alex Webster Signature Euro 5LX(AW)
Spector Forte 5-String (Wide)
Mike Lull Custom T-Bass 4-String
Fender Precision Bass (MIM)
Ibanez SRX505, modifikovaný s Carey Nordstrand "Music Man" elektronikou

Zesilovače:

Gallien-Krueger Fusion 550
Gallien-Krueger 2001RB
Gallien-Krueger MB Fusion

Bedny:

Gallien-Krueger RBH410 (4)
Gallien Krueger Neo 112-II (1)

Pedalboard:

Boss FV-50 Volume Pedal
Boss TU-2 Chromatic Tuner
Boss OC-2 Octave Pedal
Electro-Harmonix MicroSynth
Xotic Effects Bass BB Preamp
Digitech X-Series Bass Driver
Darkglass Vintage Microtubes
Aphex Bass Exciter
Dunlop Crybaby Bass Wah
Providence Anadime Bass Chorus
Boss DD-3 Digital Delay
TC Electronic Hall Of Fame Reverb
TC Electronic Flashback Delay
Demeter Opto-Compulator
Xotic Effects EP Booster
Voodoo Labs Pedal Power 2 Plus
G Labs Power 8

Tagy Slavní baskytaristé Bryan Beller Gallien-Krueger

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY