Přejít k hlavnímu obsahu
Joe Dart, zdroj: YouTube
Joe Dart, zdroj: YouTube
mbx - Po, 27.11.2017 - 12:00

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Joe Dart

Basový hrdina ve skvělé retro funky partičce Vulfpeck, Joe Dart, začal na popud svého táty hrát na basu už v osmi letech v rodinné kapele. A i když se z nich nakonec nestali Kelly Family, tak Joe si nástroj zamiloval a začal čerpat inspiraci u svých vzorů jako jsou Flea, Bernard Edwards, Pino Palladino nebo si stahovat basové party Stevieho Wondera.

Joe dostal nabídku od věhlasné Berklee College Of Music, ale odmítl, aby mohl zůstat doma v Michiganu, kde na univerzitě potkal svoje kamarády a budoucí spoluhráče z Vulfpeck – Jacka Strattona, Theo Katzmana a Woodyho Gosse.

Vulfpeck je fascinující parta muzikantů, u kterých doslova cítíte lásku ke klasickým časům Motown Records, funku a soulu v jeho nejlepší podobě. Jsou vlastně takovou poctou rytmických sekcí minulosti s důrazem na groove. Jejich úspěch je kombinací unikátní a silné prezentace na sociálních platformách a energických koncertů plných mnoha zajímavých hostů a nespoutaných jam sessions.

U Vulfpeck se vše podstatné děje na gauči v obýváku a natáčení jsou velice rychlá, jelikož jim jde o zachycení spontánní energie a napětí. Všechno, co od nich slyšíte na deskách bylo nahráno touto metodou a často to bývají první, druhé, maximálně třetí verze stejné skladby. Velkým hitem se stal Dean Town, v podstatě monumentální funkové basové sólo se zjevným odkazem na Teen Town Jaca Pastoria. Lidé na koncertech jsou schopní zpívat dlouhé pasáže složitých basových licků společně s Joem. Fascinující podívaná v dnešním globálním pop kulturním světě!

Joe miluje tón Bernarda Edwardse z Chic s průrazným funky středovým pásmem. Když natáčí ve studiu, snaží se zase vžít do mysli Pina Palladina a představuje si, co by v dané pasáži skladby hrál jeho idol.

Hraní na basu je pro Joea primárně o rytmické stránce. Když hraje, myslí jako bubeník a snaží se být maximálně zodpovědným členem kapely. Když totiž přestane hrát basa, každý si toho všimne a proto Joe bere svojí roli velice vážně a maximálně se koncentruje na ten správný groove, který je základem každé skladby.

Vybavení:

Nástroje: Fender Jazz Bass, Carlo Robelli se snímačemi Music Man, Fender Precision Junior, Squier Classic Vibe Precision
Aparát: Markbass Little Mark Tube 800, Markbass Standard 104HR, Radial ProDI
Struny: Rotosound Steel Roundwound Swing 66 Mediums, Thomastik Infeld Flats, La Bella Flats

Tagy Slavní baskytaristé Joe Dart Vulpeck

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY