Přejít k hlavnímu obsahu
Michael Schuman, zdroj: YouTube
Michael Schuman, zdroj: YouTube
mbx -

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Michael Shuman

Původně kytarista, který se dostal k baskytaře, když nemohl najít toho pravého basistu do své kapely. Michael měl totiž velmi specifickou představu o zvuku a stylu hraní, který nakonec naplnil pouze on sám. Nemůžete se mu ani moc divit, vždyť tenhle klučina založil svojí první kapelu už ve čtrnácti.

Jeho hlavní prací je hraní na basu, zpívání doprovodných vokálů, hraní na perkuse, kytaru, dvanáctistrunnou kytaru a Mellotron u titánů stoner rocku – Queens of the Stone Age. Působí tam od roku 2007, kdy nastoupil před vydáním desky Era Vulgaris a nahradil na postu baskytaristy Alaina Johannese (který je tedy hlavně výjimečný kytarista, producent a zpěvák).

Váže se k tomu vtipná historka, když se Josh Homme, frontman QOTSA, na konkurzu zeptal, jestli Michael ví, že vše je hlavně o živelném hraní a krvi. A když dostal odpověď: „Co chceš ukázat jako první?“, tak věděl, že stojí před tím pravým.

V tomto ohledu Michael opravdu nezklamal, protože jeho vysoce energický projev a herní entuziazmus přinesl čerstvý vítr do kapely. Mimochodem to, co předvádí na poslední desce QOTSA – Villains – je vysoká škola melodického basového hraní.


Aby toho neměl málo, tak v roce 2009 založil kapelu Mini Mansions, jejíž styl by se dal popsat jako moderní variace na The Beatles. Zajímavostí je, že zde místo basy obsluhuje bubny!

Mezi svými hudebními vzory Michael vyzdvihuje Paula McCartneyho, který ho naučil vnímat melodičnost baskytary a John Paul Jonese, který ho zase naučil propojit údernost riffového hraní s citlivým přístupem k vedení basové linky.

V oblasti hudební techniky je Michael velmi konzervativní. Dlouhá léta je totiž věrný svému starému Ampegu SVT s bednou 8x10. Nově přibral do party legendární Acoustic 360, který proslavil Jaco Pastorius. Ve studiu a při živém hraní míchá signály z obou aparátů pro unikátní zvukovou kombinaci. Baskytary volí klasické čtyřstrunky a většinou ho uvidíte s nějakým modelem značky Gibson. Ke hře používá nejčastěji trsátko.

Perlička pro pařany na závěr. Michael hudebně přispěl do soundtracku ke hře Grand Theft Auto V v roce 2013.

Tagy Slavní baskytaristé Michael Schuman Queens of the stone age

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY