Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 10.07.2020 - 00:01

Radial HDI: nejen špičkový DI box

Kanadská společnost Radial Engineering, věnující se výrobě direct boxů, switcherů a dalšího audio příslušenství, představila novou vlajkovou loď v podobě DI boxu s označením HDI. Už letmý pohled na novinku naznačuje, že v tomto případě se nejedná o pouhý konvertor signálu, což potvrzuje jak integrovaný VU meter, tak vnitřní elektronika osazená opto kompresorem a saturačním obvodem.

Špičkový model, jenž byl ve formě prototypu poprvé prezentován na loňském veletrhu AES, navrhoval erudovaný designer „Hutch“ Hutchison, který má na svém kontě mimo jiné i vývoj rackového a mnoha cenami ověnčeného stereo Variable Mu Compressor/Limiteru legendární značky Manley.

DI sekce využívá okruhu postaveném na bázi studiového preampu s ultralineárním a velmi čistým boostem, jenž je kombinován se zkreslovací jednotkou s vlastnostmi kytarového zesilovače. Obě větve lze plynule mixovat pomocí potenciometru Color a dosahovat tak široké palety zvuků.

Zařízení, vybavené speciálně navrženými transformátory firmy Jensen, nabízí kromě hlasitosti také ovladač Presence zvýrazňující vyšší frekvence pro dosažení brilantnějšího soundu, k dispozici je impedančním přepínač Hi-Z (200 kOhm / 2.3 MOhm), k optickému kompresoru (ratio 6:1, max. gain 8 dB) je přiřazen třípolohový swich Opto, stejný počet poloh má i spínač high-pass filtru (40 / 100Hz) a odepínání uzemnění obstarává funkce Lift.

Konektivita sestává z dvojice jackových vstupů In/Thru (bufferovaný nebo čistý signál), identického vstupu na zadní straně šasi, dvou symetrických linkových XLR výstupů Line/Mic, z nichž první je možno redukovat tlačítkem Pad (-15 dB), konektoru Processed sloužícího pro připojení HDI k zesilovači, multiefektu apod. a minijackového vstupu Synth optimalizovaného pro modulární syntezátory.

Flexibilní direct box Radial HDI o rozměrech 21 x 21 x 8.9 cm a hmotnosti 2.3 kg má ocelovou základnu šasi s masivním čelním panelem z eloxovaného hliníku a zvládá napájení v rozsahu 110 až 240 V. Oficiální cena se pohybuje okolo 800 dolarů včetně montážních prvků pro instalaci do racku.

Tagy Radial Engineering Radial HDI
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY