Přejít k hlavnímu obsahu
Samson má velkou zásobu příběhů a je skvělý vypravěč | Foto: autor
Samson má velkou zásobu příběhů a je skvělý vypravěč | Foto: autor
Martin Zakkiss Juha -

Na první tejk! #5: ve folkovém stylu s Jaroslavem Samsonem Lenkem

Vyrůstal jsem na folkových písničkářích a Jaroslav Samson Lenk byl jedním z nich. Jeho písničky jsem poslouchal na rodinných oslavách už od mala a jeho melodie a texty mám v hlavě dodnes. I přesto, že se se Samsonem osobně znám už cca 15 let, tak jsem se s ním o spoustě věcí nikdy neměl čas pobavit. Proto mi udělalo radost, že přijal pozvání do našeho pořadu.

Samson je stálicí na české folkové scéně už okolo padesáti let a myslím, že je opravdu málo lidí, kteří by od něj neznali alespoň jednu písničku. Pokud ne z jeho folkové tvorby, tak určitě z večerníčků od Václava Chaloupka, například nejznámější O čem se zdá medvědům, která v pořadu taky zazněla. Písničky jako Amazonka a Tři kříže od jeho kapely Hop Trop už v podstatě zlidověly a hrajou se všude možně po hospodách a u táborových ohňů.

Detail Samsonova nástroje | Foto: Martin Zakkiss Juha

Samson vzal hostování v pořadu zodpovědně a zahrál průřez svojí tvorbou. Překvapilo mě, když nám řekl, že složil cca 500 písní a 350 z nich je schopný zahrát „z fleku“ – bez nápovědy a bez lovení textu. Díky tomu, že Samson vystoupil sólově, jsme se rozhodli, že nebudeme dělat rozhovor klasicky v režii na gauči. Přinesli jsme stolek a dvě křesla a natočili rozhovor v nahrávací místnosti.

Rozhovor měl přesně tu atmosféru, kterou jsem očekával. Samson má velkou zásobu příběhů a je skvělý vypravěč, takže to byla veliká zábava a všichni jsme se u toho nasmáli. Jsem rád, že se najdou lidi jako Samson a kluci ze Znouzectnosti, kteří podpořili náš začínající projekt. Za náš celý tým můžu říct, že si toho moc vážíme!

A co bude dál? Folkovou tvář NPT už znáte a můžete se těšit na další díl zase s jiným žánrem. Už na něm pracujeme a je na co těšit.

Tagy Na první tejk! Jaroslav Samson Lenk folk

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Juha
Jsem kytarista a fotograf z Plzně. Na kytaru hraju od svých sedmi let a pořád mě ten nástroj nepřestává bavit. Miluju kytarové efekty a experimentování se zvukem. Mimo muziky se věnuji focení a natáčení ať už koncertů nebo jiných událostí. Svojí vášeň pro muziku a focení jsem…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY