Přejít k hlavnímu obsahu
Karol Komenda Group netlačí jen na instrumentální výkony, ale hrajou písničky s citem | Foto: MZJ
Karol Komenda Group netlačí jen na instrumentální výkony, ale hrajou písničky s citem | Foto: MZJ
Martin Zakkiss Juha -

Na první tejk! #3: Karol Komenda Group

Měli jsme v nahrávání Na první tejk! kratší vynucenou pauzu, a tak jsem byl moc rád, že jsme konečně našli termín, kdy jsou všichni zdraví a můžeme točit. Na kapelu Karol Komenda Group jsem se těšil už od té chvíle, kdy jsme domluvili první (dvakrát přesunutý) termín. A těšení se vyplatilo.

Rockové trio pro mě bylo vždycky hodně oblíbený formát: nikdo se za nikoho neschovává a každý nástroj má v muzice velkou váhu. A Karol Komenda Group šlape jako správně namazaný stroj! Rytmika v podání Kuby Nývlta (bicí) a Samuela Barcíka (basa) dává krásně vyniknout Karolovu zpěvu a kytarovému umění. Líbí se mi, že netlačí jen na instrumentální výkony, ale hrajou písničky s citem. Moc dobře ví, kde mají přidat a kde se naopak stáhnout a doprovázet. Bylo vidět, že si hraní užívají a ovládají svoje nástroje s velikým nadhledem.

Potkali se spolu na Konzervatoři Jaroslava Ježka, takže vám je asi jasné, odkud vítr vane. Karol mi dokonce na zvukové zkoušce na chvíli půjčil jednu ze svých kytar a zbytek svojí kapely a já si s nimi mohl krátce zajamovat. Musím říct, že Karolovi jeho rytmiku trošičku závidím, protože se s nimi hraje fakt moc dobře. Aniž bychom spolu někdy hráli nebo si něco upřesňovali, začali hrát pod moje brnkání a já měl pocit, že mám novou kapelu. Ale protože půjčené věci se mají vracet, tak jsem Karolovi vrátil kytaru i rytmiku a vrhli jsme se na natáčení.

Po koncertě jsme si sedli k rozhovoru a já se kluků začal ptát. Hned po první otázce přišla studená sprcha, protože z Karola vypadlo, že mají v plánu změnit název, ale že ho ještě neví. Co teď? Mám je uvést jako kapelu bez názvu? Nakonec jsem byl rád, že si to kapela rozmyslela (samozřejmě až 14 dní po natáčení) a název zachovali. Nám se z toho povedlo vystříhat, protože při prvním položení otázky jsem je uvedl jako Karol Komenda Group. Přišlo mi hodně zajímavé, že každý z nich čerpá z výrazně jiné muziky a při otázce, kdo jsou jejich hudební vzory, se neshodli na jediném jméně. Kluci jsou pohodová parta a byla velká radost s nimi točit.

Karol Komenda | Foto: MZJ

Po technické stránce jsme se Standou Bouzkem (hlavní kameraman) ze začátku trochu bojovali se světly a celkovým nastavením scény. Z natáčení jsme odjížděli – řekl bych – mírně rozladění, naštěstí se ale ukázalo, že to bylo jen aktuálním rozpoložením a záběry dopadly tak, jak jsme si je naplánovali. Při mixu jsme si s Honzou Gerykem (majitel studia Gerys) pěkně pohráli s dozvukem na zpěvu a bubnech. No pohráli – já bych pořád přidával a Honza mě krotil – takže jsme nakonec došli ke kompromisu.

Když jsem Karolovi poslal pracovní mix, ukázalo se, že máme co se dozvuků týče dost podobný vkus, takže jsem to mohl nechat tak, jak se mi to líbilo. Z výsledku mám velkou radost a myslím, že to rozhodně stojí za poslech.

Co na pořad Na první tejk říkáte, jak ho vylepšit? Napište nám do komentářů.

Tagy Na první tejk! komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Juha
Jsem kytarista a fotograf z Plzně. Na kytaru hraju od svých sedmi let a pořád mě ten nástroj nepřestává bavit. Miluju kytarové efekty a experimentování se zvukem. Mimo muziky se věnuji focení a natáčení ať už koncertů nebo jiných událostí. Svojí vášeň pro muziku a focení jsem…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY