Přejít k hlavnímu obsahu
 Přemysl Štěpánek | Foto: archiv PŠ
Přemysl Štěpánek | Foto: archiv PŠ
Radek Pavlovič -

Dělníci kultury #13: Přemysl Štěpánek (Indies Scope, Sziget)

Přemek Štěpánek se v hudebním světě pohybuje profesionálně více než dvacet let. Jeho jméno je po drtivou většinu toho času propojené s kultovní brněnskou značkou Indies (dnes Indies Scope). Ale v životopise toho má mnohem víc, a to včetně práce pro mamutí festival Sziget.

V Indies Scope má Přemek na starost PR a zahraniční prezentaci labelu. Přitom všechno začalo náhodou. V devadesátých letech psal diplomovou práci, v níž hledal „typického zákazníka“ už tehdy zavedeného labelu Indies. Po zkušenosti z klubu Stará pekárna začal pro Indies nakonec i pracovat. „Z práce v klubu jsem musel po dvou letech vystoupit, protože to byl nepřetržitý mejdan,“ vzpomíná na dobu na přelomu tisíciletí.

S prací pro Indies započala také Přemkova pravidelná účast na evropských hudebních konferencích. Jeho první byl respektovaný Womex v roce 2004. „Tehdy to byla vlastně jediná možnost, jak se potkat s našimi obchodními partnery,“ vzpomíná. Od těch dob projel hudebních konferencí obrovské množství. Skoro by se dalo říct, že pokud měl nějaký hudební veletrh českou účast, s velkou pravděpodobností byl její pevnou součástí i Přemek. „Byl to a stále je skvělý způsob, jak navázat kontakty, udržovat vztahy. S mnoha lidmi se jinak nemáme možnost potkat,“ přibližuje přínos konferencí pro svou práci.

Přemek je ale zároveň muž mnoha talentů. Před lety přišel s projektem Czech Fresh – showcasem českých interpretů v Londýně. „Věděli jsme, že na to, aby akce měla nějakou šanci, potřebujeme promo agenturu přímo na místě. Proto jsme požádali o pomoc kulturní instituce a náš plán se zalíbil jak Ministerstvu kultury, tak Českému centru v Londýně, takže se jej obě instituce rozhodly podpořit,“ vzpomíná s tím, že vstoupit do centra nejtvrdšího hudebního trhu v Evropě bylo jako skočit do jámy lvové.

Jaké to je, uspořádat showcase přímo Londýně? K čemu jsou hudební konference dobré pro české umělce? A jak se podle něho do budoucna změní svět živých produkcí? Přemek Štěpánek je dalším hostem podcastu Dělníci kultury.

Tagy Dělníci kultury Podcast podcast Frontman.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Radek Pavlovič
Znám lidi, co znají jiný lidi. Dělník kultury, co zpovídá jiné dělníky kultury. Mnoho let na trase novinařina, PR, marketing a hudba. Mám za sebou propagaci čtyř ročníků festivalu Brutal Assault a stovky koncertů pod značkami …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY