Přejít k hlavnímu obsahu
Radek Pavlovič -

Dělníci kultury #10: Radek Lesa (Red Hot Chili Peppers, Foo Fighters)

Začínal ve zlínském klubu Golem. Pak se za zvukařským pultem objevil na mnoha českých festivalech. Nakonec ho práce dostala až do zahraničí. Jaké to je, když pracujete pro Foo Fighters, Red Hot Chili Peppers nebo Manowar? A jak se dostanete k práci na známém festivalu Coachella? Dalším hostem podcastu Dělníci kultury je ostřílený zvukař Radek Lesa. 

„Nejsem přímo zvukař, ale systémový inženýr,“ vysvětluje hned na úvod Radek. Klíčový byl pro něj vstup do služeb ostravské firmy High Lite Touring, která působí mezinárodně. Právě díky ní přišel zlomový rok 2011 a 2012, kdy se dostal k práci na koncertech Foo Fighters a Red Hot Chili Peppers. 

Radkův životopis se od té doby zaplnil projekty, o kterých se může běžnému smrtelníkovi jen zdát, ale RHCP zůstávají právě tou nejzásadnější kapelou: „Pro mě jsou RHCP srdcová kapela, takže odjet s nimi víc jak stovku koncertů bylo jako splnění snu,“ popisuje Radek.

Se světoznámou kapelou procestoval nejen řadu zemí Evropy, ale také USA. Jak náročné bylo americké turné? Překvapivě se z něj pravidelně vracel domů. „Tři týdny jsme makali, pak mi koupili letenku a na dva týdny mě poslali domů, pak jsem se zase na tři týdny vrátil a pak jsem měl zase dva týdny volno. Produkci se vyplatilo mě na 14 dní poslat domů, bylo to levnější, než mi platit ubytování ve Státech,“ vzpomíná.

Za jeho dvacetiletou kariéru byla vždy klíčová provázanost lidí z oborů. Díky tomu přicházely nabídky jako například festival Coachella Valley Music and Arts Festival, kde Radek zvučil druhou největší stage. V čem spočívala ta provázanost? Zvuk na festival dodávala firma, kterou vlastní zvukař RHCP.

Koho zvučil na festivalu Coachella? Jak velké kapely má v životopisu? Proč naopak nemá v seznamu Metalliku, ačkoliv pro ni pracoval? Se kterým členem RHCP se seznámil osobně? Spousta otázek pro dalšího hosta podcastu Dělníci kultury. Z pracovních důvodů se rozhovor odehrál online.

Tagy Dělníci kultury Radek Lesa Foo Fighters Red Hot Chili Peppers zvukař Manowar Metallica High Lite Touring

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Radek Pavlovič
Znám lidi, co znají jiný lidi. Dělník kultury, co zpovídá jiné dělníky kultury. Mnoho let na trase novinařina, PR, marketing a hudba. Mám za sebou propagaci čtyř ročníků festivalu Brutal Assault a stovky koncertů pod značkami …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY