Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

Dave Matthews Band jamovali jak o život

Svoji pražskou premiéru si Dave Matthews Band užili 27. března ve Fóru Karlín s noblesou a grácií. Sextet geniálních hráčů předvedl publiku mix prvotřídního rocku, ztřeštěného jazzu i intimní baladičnosti frontmana Davea.

Přes dvě a půl hodiny trvala show, v níž se střídala virtuozita s podivuhodnou melodičností a magickou lyričností. Po boku Davea Matthewse stála vskutku sestava hráčsky nevídaná a každý z ní dostal vrchovitou šanci předvést svoje improvizační umění. Bubeník Carter Beauford s basistou Stefanem Lessardem energicky doplňovali jazzová sóla, v nichž pomyslně soupeřili trumpetista Rashawn Ross se saxofonistou Jeffem Coffinem, klávesákem Buddym Strongem a kytaristou Timem Reynoldsem, dlouholetou spřízněnou duší ansámblu a spoluautora mnoha skladeb. Freejazzové frajeřiny tu šly ruku v ruce s bluesovou korektností a rockovou přímočarostí.

Staré hity SatelliteCrushEveryday osvěžovaly písničky She nebo Again and Again z nové desky Come Tomorrow, která pokračuje v esenci nepodbízivé hitovosti, hráčské preciznosti a intimní zpovědi Davea Matthewse. Frontman Dave na sebe pochopitelně strhával na sebe největší díl pozornosti, s akustikou doplňoval spoluhráče, vtipkoval s publikem, dodával písním aroma vlastního vypravěčství v souladu s charismatickými melodickými linkami, které mu bublaly pod rukama. Uhranul v podmanivé Don´t Drink The Water, která má neskutečný akustický groove, došlo i na coververze Time Of The Season (Zombie) nebo Fly Like an Eagle (Steve Miller Band). Večer vyvrcholil starou peckou Ants Marching z roku 1992, přídavky jako SisterPantala Naga Pampa či Rapunzel zakončily vygradovaný a nespoutaný jam v Karlíně.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY