Přejít k hlavnímu obsahu
Ke koncertům Dave Matthews Band patří nepochybně i jamy. Tento koncert nebyl výjimkou. | Foto: Live Nation, Karel Šanda
Ke koncertům Dave Matthews Band patří i jamy. Tento koncert nebyl výjimkou. | Foto: Live Nation, Karel Šanda
Martin Hošna -

Koncert zblízka: Dave Matthews Band vědí, že hudba je jen jedna

V O2 Universum vstoupili 16. dubna 2024 Dave Matthews Band, kteří přivezli publiku svoji emotivní muzikantskou show. Nezklamali, zvítězili.

Přes dvě a půl hodiny bavili vysočanskou halu svými sofistikovanými hudebními partiturami Dave Matthews Band, kteří se pyšní týmem vášnivých a profesionálních muzikantů. Formace podala hvězdný výkon, představila nové písně z poslední desky Walk Around The Moon, které směle konkurují starým peckám a ostudu rozhodně neudělaly.

Takto jsem koncert zachytil na svůj mobil. | Foto: Martin Hošna

Sestava v čele s frontmanem Davem Matthewsem (kytara, zpěv), kterou dále tvoří bubeník Carter Beauford, trumpetista Rashawn Ross, saxofonista Jeff Coffin, kytarista Tim Reynolds a klávesista Buddy Strong, ohromila instrumentálními schopnostmi a v jamech a vlastních sólech plynule střídala a mísila rockové, popové, funkové a jazzové melodie, jimiž vdechovala starým ikonickým skladbám z devadesátek nový feeling.

Na úvod zazněla nečekaně skladba Pig z desky Before These Crowded Streets z roku 1998, v níž se Dave textově vymezil vůči testování prasat na jejich práh bolesti (původní název tenkrát zněl Don't Burn the Pig). Funkové a jazzové rytmy se záhy reinkarnovaly do hitovky When The Worlds Ends (album Everyday), v němž groovy Matthewsův refrén začal nabírat na síle a stal se plnohodnotným nástrojem konkurujícím zbytku ansámblu. Celá kapela začala hrát tvrdě a emotivně zároveň.

I o nových skladbách jako Walking Around The Moon, kterou uvedl Dave, platilo, že inspirace na téma přišla během covidové epidemie při procházce lesem a sbírání houbiček, a že (jako třeba v nádherné baladě Virginia In The Rain) falzet i crescendové postupy a tím vyvolané napětí vyplývaly na povrch o poznání víc než ve studiové verzi.

Skvělý výkon podal i kytarista Tim Reynolds. |  Foto Live Nation, Karel Šanda

Ke koncertům Dave Matthews Band patří nepochybně i jamy. Ani pražská zastávka nebyla výjimkou a divák si přišel na své. Zatímco v devadesátkách byla bubenická či kytarová sóla během mamutích turné stadionových kapel (Guns N'Roses) leckdy utrpením pro posluchače, jazzové kreace především žesťového mága Rashawna Rosse, který podával nadlidský výkon snad při každém nadechnutí, ale i klávesové variace či rocková sóla Tima Reynoldse pumpovaly do ušních bubínků přítomných nepředvídatelné harmonie s podmanivými melodickými zvraty.

Noc ve vysočanské hale sice nebyla naplněna největšími hity, Dave Matthews Band byli ale silní kramflecích v každém taktu a nijak nevadilo, když byla píseň pozitivně narušena nečekaným nástrojovým sólem. Funková Too Much a méně neodbytná Anyone Seen the Bridge s prvky blues, folk rocku či math rocku ukazovaly ve svých jamech, že se nejedná o bezcílné bloudění a blábolení, ale o duchaplnou improvizaci, za níž by se nestydělo žádné cikánské flamenco.

Dave Matthews Band
16. 4. 2024
O2 Universum, Praha

 

Setlist:

Pig
When The World Ends
The Dreaming Tree
Walk Around the Moon
Madman's Eyes
Looking for a Vein
You Might Die Trying
Again and Again
Funny the Way It Is
Virginia in the Rain
So Much to Say
Anyone Seen the Bridge
Too Much
Stay or Leave
Crush
Everyday
Typical Situation
What You Are

 

Přídavky:

Rye Whiskey
Granny
Shake Me Like a Monkey

 

Tagy Koncert zblízka Dave Matthews Band

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY