Přejít k hlavnímu obsahu
Daveovo vypravěčství se pohybuje na hranici snového impresionismu a zlověstné reality. | Foto: Martin Hošna
Daveovo vypravěčství se pohybuje na hranici snového impresionismu a zlověstné reality. | Foto: Martin Hošna
Martin Hošna -

Dave Matthews Band přinášejí na nové desce radost i úzkost

Desátá řadová deska nazvaná Walk Around the Moon od Dave Matthews Band je plná lyriky a prosycené touhy po normálním životě, jehož představu v předešlých časech tolik nabourala pandemie.

Neexistuje album Davea Matthewse, které by nebylo fanoušky nebo kritikou kladně přijaté. Ani v případě Walk Around the Moon tomu není jinak. Na rozdíl od předešlých desek jsou ale nové písně o poznání intimnější, veselejší, ovšem se svým charizmatickým groove, který plní koncertní haly po celém světě. Směs funku, folk rocku, jazzu, blues a popu tu opět padá na úrodnou půdu.

V „chaotické době“ vznikl titulní bluesový otvírák Walk Around the Moon, psychedelický trip do virginského lesa, kam se Matthewsova rodina uchýlila během koronavirové krize a kde frontman hledal útěchu v iracionálních bláznivinách. V podobném duchu pokračuje následující Madman's Eyes. Impulsem byl incident v nedaleké škole, kde se střílelo, a Dave řeší ve svých textech držení zbraní, které může zapříčinit zbytečné zabíjení („Neobětujte další dítě/méně se díváte očima šílence“).

Poté ale hudební řeč směřuje do jiných dimenzí. Daveovo vypravěčství se pohybuje na hranici snového impresionismu a zlověstné reality. Sebevědomě rozvijí osobitý sentiment pod nánosy vesmírných orchestrací, frázovité rytmiky, popové dynamiky. Sladkobolné písničky Something To Tell My Baby a The Ocean and The Butterfly střídají jamové skladby After Everything nebo The Only Thing, v nichž to tepe rockovou přímočarostí. Závěrečná akustická skladba Singing From The Windows je uhrančivou baladou, v níž se uzavírá koncept celého alba – hledání společného lidského základu jako nové úvahy o životě a společného porozumění, které je v izolované době čím dál těžší najít.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Dave Matthews se vždy obklopoval vynikajícími muzikanty. S akustickou kytarou a charismatickým skromným falzetem upoutává pozornost v intimních baladických skladbách, zatímco zbytek ansámblu má prostor pro svoji seberealizaci a hráčské kumštýřství. V písničce The Only Thing to vře jamem a uhrančivým klávesovým sólem, za nějž by se nestyděl ani Jan Hammer, staccatové tóny trumpetisty Rashawna Rosse či svižná rytmická sekce zákládajících členů Cartera Beauforda (bicí) a Stefana Lessarda (basa) umí stále nečekaně překvapit modulací či nestydatě hlasitým jazzem. Žonglérské fígle jednotónových riffů, akordy v hlubokých frekvencích i akcentované synkopy mají stále punc originality, která baví od začátku do konce.

Dave Matthews Band - Walk Around the Moon

Dave Matthews Band – Walk Around the Moon

Bama Rags Recordings, 00:42:47

jazz/rock/blues/folk

80 %

Tagy Recenze alb Dave Matthews Band

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY