Přejít k hlavnímu obsahu
ahmed -

Zvíře jménem Podzim se vrací s druhým albem, rituálně spálí zvíře

Plánujete projekt na jedno album a dva až tři roky koncertování. Pak se začne rýsovat závěrečné EP. A nakonec je z toho regulérní druhá deska. Zhruba takto plynul děj u mnohohlavého Zvířete jménem Podzim. Ožilo vlastním životem a 21. září se vrací s deskou Září, kterou nikdo nečekal.

S debutovým albem z roku 2017 novinku spojují české texty a rukopis talentovaného Jakuba Königa, hudebně je ovšem daleko pestřejší. Producent Pjoni, jemuž zdatně sekundovalo zvíře jménem Aid Kid, z nahrávky učinil jednu z nejsilnějších elektropopových desek, která u nás kdy vyšla. Je uvěřitelná, plná křehkosti a naděje. Sycená tepajícím srdcem lidského zvířete.

„Tuhle sadu písniček jsem prostě nemohl dostat z hlavy, zeptal jsem se ostatních a rozhodli jsme se, že je zaznamenáme. Nikdo od nás nic nečeká, což je samo o sobě super. Druhá deska je bezva dárek na rozloučenou, letos ještě podzimní šňůru odjedeme, ale napřesrok na podzim pošleme to naše milované zvíře slavnostně spát. Takhle obrovitánská věc se nedá tahat donekonečna a musí včas skončit. No a jelikož je Září deska jaksi navíc, takovej parádní bonus, chtěli jsme si ji užít a pořádně se vyřádit. I proto jsme oslovili Pjoniho. A ten se nenechal přemlouvat,“ říká König.


Deska tematicky přináší dvě roviny, vlčí a psí. Dva principy, které má každý z nás. Dvě odlišné, a přesto navzájem komunikující poloviny alba. „Skoro jsem uvěřil, že to po čem pátrám / Není víc, než jen mý zbožný přání / Skoro jsem uvěřil tomu, že jsem špatný / Rozbitý, slabý, pokažený, zlý a sám,“ zpívá König v Zářící, jedné ze zásadních skladeb, kde dokonce netradičně slapuje na baskytaru. „To byla první písnička, u který mi došlo, že budeme muset udělat ještě desku. Že to je pro mne autorsky důležitej moment. Nová perspektiva. Stejně jako ty zážitky, který za tou písní stojej a představujou nový perspektivy v mým životě,“ upřesňuje König.

Zvíře jménem Podzim už od úvodní titulní skladby rozvíjí jemnost, kterou v Česku před časem definovali mj. Bratři Orffové. Pouze na křehkosti ovšem deska nestojí. Deklamace Ondřeje Mataje a rytmika songu Vlčí srdce kapelu přibližuje dokonce až k hiphopové scéně a naléhavosti např. Ondřeje Anděry a WWW. „Jsme děti stejný smečky / Pod stejnejma hvězdama letíme nocí / A v očích nesem stejnej měsíc / Pod kterým děláme ty svý krvavý věci.“

Aktuálně nejlepší československá deska letošního roku? Pro mě v každém případě. K ohledání za dva týdny doporučuju i všem muzikantům!

Album Září vychází 21. září u Indies Scope. Většinu z osmi skladeb složil Jakub König a Aid Kid. O produkci se postaral Jonatán Pjoni Pastirčák, mix měl na starosti Tomáš Havlen, mastering Martin Havlen. Aktuální sestavu kapely tvoří Jakub König, Marie Kieslowski, Ondra Mikula (Aid Kid), Marie Puttnerová, Ondřej Mataj, Andrea Jarolímková, Ondřej Zátka, Veru Linhartová, Tomáš Neuwerth, Terezie Kovalová, Tomáš Obermajer, Tereza Štětinová, Tereza Kunderová, Linda Arbanová a Markéta Monsportová.

Poprvé slavnostně představena deska bude 21. září na vernisáži výstavy obrazů z knihy Zvíře jménem Podzim v kutnohorském GASKu. „V užší sestavě zahrajeme několik písniček. Pak během poslechu celého alba rituálně spálíme zvíře,“ uzavírá König. Kompletní sestava Zvířete jménem Podzim se naživo sejde až na slavnostním křtu alba, který se chystá 1. listopadu do Paláce Akropolis. Nemůžu chybět.

Tagy Zvíře jménem podzim Jakub König komunita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY