Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 10.12.2018 - 00:01

Zkreslovače Friedman BE-OD Deluxe a Golden Pearl

Společnost Friedman Amplification, kalifornský butikový výrobce aparátů, efektů, nástrojů a dalšího příslušenství, zahájila sériovou produkci nových zkreslovacích pedálů BE-OD Deluxe a Golden Pearl, jejichž prototypy představil majitel firmy a hlavní konstruktér David Friedman už na letošní zimní výstavě NAMM.

Overdrive Golden Pearl, disponující transparentním, přirozeně znějícím zkreslením s nižším gainem a citlivou dynamickou odezvou, je vybaven klasickými ovladači Volume, Drive, Tone a dvojicí třípolohových páčkových přepínačů Hi Cut a Voice.

První z nich ovlivňuje ve třech krocích výraznost vyšších frekvencí a Voice nabízí mody LED/Diode/No clipping ovlivňující charakter a kompresi výsledného soundu. Krabička je zapojena v režimu true bypass a napájení obstarává adapter s napětím o rozsahu 9 až 18V.

BE-OD Deluxe vychází stejně jako předchozí verze BE-OD z předzesilovací sekce špičkového celolampového aparátu Friedman BE-100, ale na rozdíl od kompaktnější varianty poskytuje dvoukanálové řešení. Větve Crunch / Lead jsou osazeny nezávislými ovladači gainu, hlasitosti, čtyřpásmových korekcí a třípolohovým přepínačem Tight pro detailnější a přehlednější projekci basů.

Kanál Lead (horní řada potenciometrů) využívá identický okruh jako model BE-OD, zatímco druhý kanál Crunch dostal rozdílný voicing s menší porcí gainu. Levý footswitch slouží k volbě kanálu, pravý true bypass spínač aktivuje efekt a z důvodů dosažení optimální dynamiky pracuje okruh s napětím 18V.

Overdrive Friedman Golden Pearl i flexibilnější drive/distortion BE-OD Deluxe se na evropském trhu objeví pravděpodobně v průběhu prosince. Ceny by se v českých obchodech měly pohybovat okolo 5 600 Kč za Golden Pearl a cca 8 400 Kč za BE-OD Deluxe, dodávaného společně s duálním napájecím Y kabelem, takže majitelé napěťových distributorů bez 18voltového výstupu mohou využít dvě 9V zdířky.

Tagy Friedman Friedman BE-OD Deluxe Friedman Golden Pearl
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY