Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 06.02.2021 - 00:01

Zkreslovač Friedman Smallbox

Už začátkem minulého roku inzerovala kalifornská firma Friedman Amplification prototyp zkreslovacího pedálu Smallbox, který přináší zvuk postavený podle stejnojmenného celolampového zesilovače z produkce této butikové značky. Efekt se konečně začíná objevovat i v evropské distribuci, takže příznivci flexibilních overdrivů s britským soundem a širokým rozpětím gainu, budou mít s největší pravděpodobností opět o čem přemýšlet.

Jak už bylo naznačeno v předchozím textu, padesátiwattový aparát Friedman Small Box, osazený lampami 12AX7 a EL34, produkuje zvuk disponující charakterem vintage zesilovačů Marshall s přesahem do moderních high-gainových vod. Podobné vlastnosti tedy slibuje i drive Smallbox, navržený týmem v čele se zakladatelem značky Davem Friedmanem.

Stejně jako standardní hlava je i tento pedál vybaven potenciometry gainu, hlasitosti a čtyřpásmových korekcí. Na pravé straně šasi navíc najdeme dvoupolohový páčkový přepínač Gain Structure, jenž volí mezi organickým crunchem blízkým Marshallu Super Lead Plexi a agresivnějším rejstříkem s masivní saturací, nosnými středy a dlouhým sustainem.

Efekt, jenž je použitelný jako samostatné zkreslení předřazené před čistý kanál zesilovače, nebo jako booster pro nakopnutí vstupní sekce preampu, má footswitch zapojený v režimu true bypass, takže krabička ve vypnutém stavu nijak neovlivňuje čistotu, dynamiku a barvu průchozího signálu. Napájení je řešeno výhradně pomocí DC adapteru s napětím 9V až 18 V.

Oficiální cena overdrivu Friedman Smallbox o rozměrech 6.4 x 12 x 6.4 cm a hmotnosti 450 g se v případě evropské části trhu pohybuje okolo hranice 200 eur, což je za ručně konstruovaný pedál sestavený z kvalitních komponent přijatelná částka.

Tagy Friedman Friedman Smallbox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY