Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v prosinci 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Fender Japan Michiya Haruhata Masterbuilt Stratocaster – podpisový model z dílny kytaráře divize FCS Jasona Smithe v sunburstovém odstínu s úpravou heavy relic. Korpus ze dvou kusů lehkého výběrového jasanu, radiálně řezaný javorový krk s velkou reverzní hlavicí, 22 užších vysokých pražců Dunlop 6105, vintage vibrato typu Synchronized, krkový a střední single coil Fender Vintage Noiseless, kobylkový humbucker DiMarzio Tone Zone DP-155, tradiční ovládání doplněné push/pull spínačem pro aktivaci krkového snímače. Cena: cca 10300 dolarů včetně luxusního pevného pouzdra, certifikace, popruhu, trsátek a dalších doplňků.

D’Angelico Excel Tour Collection – trojice pololubových kytar, tvořených verzemi Excel Tour DC, SS a Mini DC, u nichž se výrobce snažil zachovat minimalistickou retro estetiku inspirovanou vintage stylem. Nástroje osazené špičkovými komponenty a zjednodušenou konfigurací elektroniky dostaly nové custom PAF snímače Supro Bolt Bucker (Alnico II / V) vyráběné podle receptury z 50. let. Zvoleny byly kompaktnější hlavice ve stylu Throwback Scroll vybavené strojky Vintage Deluxe Grover s převodovým poměrem 15:1, korpusy z laminovaného javoru, krky s profilem Slim-C a ebenové hmatníky s 22 medium jumbo pražci Blacksmith DHP-27H. Barvy: Solid Wine, Solid Black, Slate Blue. Ceny: shodně cca 1500 dolarů.

Ibanez TOD10N – do celosvětové distribuce zamířil v říjnu představený signovaný model kytaristy Tima Hensona z kapely Polyphia. Tentokrát se jedná o elektroakustickou verzi pro nylonové struny s nízkoprofilovým tělem ve stylu FRH, připomínajícím linie „telecasterovské“ edice FR. Základ ze dřeva sapele doplňuje top z masivního smrku sitka, elipsovitý ozvučný otvor je umístěn v horním lubu, kde najdeme také modul preampu Ibanez AEQ210TF (tuner, hlasitost, basy + výšky, phase switch) napojený na snímač Fishman Sonicore. Krk z nyatohu je kombinován s ořechovým hmatníkem s bohatými intarziemi a 22 pražci. Barva: Transparent Black Flat. Cena: cca 700 dolarů.

Efekty

Maestro Electronics – pět dalších efektových přírůstků do nabídky znovuzrozené značky, patřící pod křídla koncernu Gibson, zahrnuje pedály Agena Envelope Filter, Arcas Compressor Sustainer, Mariner Tremolo, Orbit Phaser a Titan Boost. Modely z edice Original Collection ctí zvuk letitých předloh (Maestro PS-1, Harmonic Tremolo apod.) a přidávají moderní funkce zvyšující zvukovou flexibilitu této efektové série, jejímž společným jmenovatelem je velikost šasi, ovládání v podobě trojice potenciometrů doplněných páčkovým switchem, a napájení pomocí 9V adapteru. Ceny: cca 150 až 160 dolarů dle modelu.

Xotic RC Booster Classic 20th Anniversary – speciální edice populárního clean boosteru s ovladači gainu, hlasitosti a dvoupásmových aktivních korekcí (+-15 dB), se stejně jako dnes už nevyráběný předchůdce vyznačuje transparentním podáním tónu a zdvihem až +20 dB. Na trhu by se měla objevit série v počtu 1000 kusů. Pedál s kompaktními rozměry 110 x 60 x 50 mm, hmotností 270 g a footswitchem zapojeným v režimu true bypass lze napájet 9V baterií nebo adapterem o rozsahu 9 až 18 V. Cena: cca 170 dolarů včetně 11 trsátek známých kytaristů a dalších doplňků.

Death By Audio Exploding Head Delay – limitovaná série k 13 letům existence alba Exploding Head newyorské noise rockové kapely A Place to Bury Strangers, kde působé zakladatel firmy Death By Audio Oliver Ackermann. Efekt nabízí trojici nezávislých delayů s ovladači Time, Feedback a Blend, které mohou fungovat mono i stereofonně. Další prvky, jako je např. dynamické vlnění vytvářející masivní zvukovou stěnu, aktivuje spínač Infinity. K pedálu vyrobenému v počtu 500 kusů je dodáván balíček obsahující zmíněné vinylové dvojalbum, samolepky, nášivka, emblém apod. Cena setu: cca 225 dolarů.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Friedman Little Sister – celolampové jednokanálové aparáty v podobě hlavy a komba 1x12 o výkonu 20 W, osazené trojicí elektronek 12AX7 a dvěma koncovými lampami EL84, kráčejí ve stopách oblíbeného modelu Twin Sister. Kromě tradičních ovladačů gainu, masteru a třípásmových korekcí je k dispozici přepínač S ovlivňující míru zkreslení, a spínač B pro funkci bright/tight. Využít lze sériovou efektovou smyčku s transparentní signálovou cestou a výstupy pro boxy s impedancí 1×4, 1×8, 1×16, 2×8 nebo 2×16 ohmů. Kombo je vybaveno dvanáctipalcovým reproduktorem Celestion G12M-65 Creamback (16 Ohm). Ceny: zesilovač cca 1800 eur, kombo cca 2150 eur.

Friedman Pink Taco V2 – druhá generace zesilovače a komba řady Taco, které mají obdobné technické specifikace jako zmíněné nové modely Friedman Little Sister, a to včetně výkonu, základního ovládání  se switchem S i typu použitých elektronek. Kromě zvukového charakteru se Taco V2 odlišuje dvojicí páčkových přepínačů Sat a Fat, měnících saturaci a objem tónu. Ceny: zesilovač cca 1800 eur, kombo cca 2150 eur.

PRS HDRX 20 a HDRX 1x12 – kompaktní celolampový zesilovač a externí kabinet 1 x 12. Podle slov výrobce nabízí dvacetiwattový aparát vybavený elektronkami 3x 12AX7 a 2x 5881 zvuk ve stylu Jimiho Hendrixe, což by měl zajistit dvoukanálový preamp se společnými čtyřpásmovými korekcemi, nezávislými hlasitostmi obou větví, master a spínače funkcí Bright plus Mid-Gain. Připraveno je 5 repro výstupů (1x16 / 1x8 nebo 2x16 / 1x4 nebo 2x8 ohmů) a terminály pro nastavení biasu koncových lamp. Kabinet využívá jeden reproduktor Celestion V-Type 12“ 70 W 16 Ohm. Ceny: HDRX 20 cca 960 eur, HDRX 1x12 cca 380 eur.

Doplňky, software atd.

Boss FS-1-WL – bezdrátový Bluetooth footswitch spolupracující mimo jiné s modely Boss Katana Air, Waza-Air, GX-100 či Pocket GT či zařízeními osazenými MIDI adaptérem Roland WM-1 nebo modulem WM-1D pro ovládání MIDI hardwaru apod. Trojici spínačů lze prostřednictvím aplikace (Mac, PC, iOS, Android) přiřadit také počítačové klávesové zkratky, což může urychlit např. nahrávácí proces s DAW. K dispozici jsou i konektory Exp, Ctl 1/2, mini TRS MIDI Out a port USB-B. Napájení je řešeno 9V adapterem nebo dvojicí tužkových AAA baterií s výdrží okolo 14 hodin provozu. Cena: cca 3200 Kč.

Gibson Digital Amp – nová součást mobilní aplikace Gibson App pro el. i ak. kytary, využívající mikrofon telefonu k detekci a zesílení kytarového signálu bez nutnosti použití kabelů. K dispozici jsou různé výukové programy, ladička, tři typy virtuálních mikrofonů pro ak. kytaru, čtyři akustické zesilovače (Clean, Spirit, Moon, '80s), stejný počet klasických aparátů (Clean, Crunch, Heavy, Lead) a šest efektových pedálů, inspirovaných edicí Maestro, atd. Aktualizace, jenž je součástí aplikace Gibson App, je prozatím kompatibilní s platformou iOS, verze pro Android by se měla objevit začátkem příštího roku.

Fender J Mascis Jazzmaster Pickup Set – dvojice single-coilových snímačů navržených podle preferencí frontmana kapely Dinosaur Jr. Oba snímače jsou osazeny magnety Alnico 2, pro vinutí cívek byl použit smaltovaný drát, výstupní vodiče mají stejně jako vintage modely látkový oplet, cívky jsou zality voskem a uloženy v plastových krytech v odstínu slonové kosti. Odpor: krkový SC – 7.27 kOhm, kobylkový SC – 7.31 kOhm. Cena setu: cca 130 dolarů.

 

Tagy gear alert Fender D'Angelico Ibanez Maestro Electronics Xotic Death by Audio Friedman PRS boss Gibson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY