Přejít k hlavnímu obsahu
Když se podíváte na to ohromné množství alb a jména umělců a kapel, se kterými spolupracoval od 80. let, zůstává vám prostě rozum stát nad tím, jak mohl tenhle fousatý, rozvážně mluvící hipík s aurou šamanského gurua dosáhnout takového úspěchu. | Foto: The Kingslayer (Flickr)
Když se podíváte na to ohromné množství alb a jména umělců a kapel, se kterými spolupracoval od 80. let, zůstává vám prostě rozum stát nad tím, jak mohl tenhle fousatý, rozvážně mluvící hipík s aurou šamanského gurua dosáhnout takového úspěchu. | Foto: The Kingslayer ( Flickr)
mbx -

TOP 5 zásadních výroků Ricka Rubina

Rick Rubin je neskutečnou postavou hudebního průmyslu. Pro mě a pár mých hudebních kamarádů je to mystický guru, který ví něco, co my, běžní smrtelníci, nemáme šanci ani zahlédnout. Vidí za obzor a vnímá hudbu jako souhru planetárních sfér. Takže když Rick Rubin něco řekne, velmi pozorně poslouchám, aby mi náhodou neuniklo, jak onen zdánlivě chaotický a nepředvídatelný hudební svět funguje. Protože se zdá, že Rick Rubin má všechny klíče.     

Dechberoucí kariéra Ricka Rubina zahrnuje top manažerské pozice v multinárodních konglomerátech, jako jsou Columbia Records či Universal Music, zároveň je ale Rubin šedou eminenci alternativní scény skrze vlastní vydavatelsví American Recordings. Společně s Beastie Boys, LL Cool J, Public Enemy, Geto Boys a Run-D.M.C. se podílel na ohromném komerčním nástupu hip hopové scény. Produkoval ikonická alba metalové scény (Danzig, Slayer, System of a Down), alternativní scény (Red Hot Chilli Peppers, Weezer, The Cult) a neváhal úspěšně zaplout ani do country scény s Johnny Cashem a The Chicks.

Když se podíváte na to ohromné množství alb a jména umělců a kapel, se kterými Rick Rubin od 80. let spolupracoval, prostě vám zůstává rozum stát nad tím, jak mohl tenhle fousatý, rozvážně mluvící hipík s aurou šamanského gurua dosáhnout takového úspěchu. Není za tím přeci jenom nějaká magie? Pojďme se podívat na jeho TOP 5 citátů, kde nám poodhalí své nitro.

1. „Když něco děláš poprvé, přinášíš s sebou ignoranci, která může velmi povznést kreativní proces.“

Rozumím tomu tak, že není potřeba se bát experimentovat a hlavně se bát chyb a nedokonalostí, které jsou brzdou rozvoje u všech po dokonalosti prahnoucích hudebníků. Poddejte se vývoji situace a nechte se unášet na vlně kreativity.

2. Nikde ve světě neexistuje systém pro vyhodnocení úspěchu. Jenom vy víte, jestli je to úspěch nebo ne.

Tady nám na transcendetním radaru Ricka Rubina začíná trochu přituhovat. Zjednodušeně řečeno, vy sami moc dobře cítíte, jestli daná skladba nebo album je úspěch. A nemá to nic společného s počtem lajků nebo shlédnutí na sociálních sítích. Úspěch je vnitřní hrdost umělce na svoje dílo. 

3. Pokud vám někdo dává radu, zkuste někdy udělat pravý opak a uvidíte, co se stane.

Tady se mnou Rick Rubin rezonuje na stejné vlně. Kolikrát se vám stalo, že jste do puntíku následovali rady „starších a zkušenějších“, jen abyste pak byli z výsledku naprosto rozmrzelí či otrávení. Následujte v první řadě svůj instinkt.

4. Pravidla jsou očekávání. Selhání je pouze nesplněné očekávání.

Jak moc lpíme na očekáváních? Co si představujeme pod pojmem úspěch? Je pro nás důležitější cesta, cíl, nebo to, v jaké společnosti cestujeme? Myslím si, že hudebníci jsou konstatně vystaveni nekonečnému proudu nesplněných očekávání, kterými je krmí mediální masová kultura se svým zjednodušeným chápáním role umění a umělce ve společnosti.

5. Smích je znamením, že jste na správné cestě.

Tady bych byl s interpretací velice opatrný. Všichni asi známe fóry z dodávky, ze zkušebny a mraky všech těch bláznivých historek z turné nebo natáčení. To je ale bohapustá sranda, ne smích.

Mám pocit, že Rick Rubin naráží právě na takový smích, který vychází zevnitř. Když se vám duše směje při pohledu na něco nevinného, krásného či neuchopitelného. Nebo v momentě, kdy poprvé slyšíte svoji právě nahranou skladbu a cítíte, že jste se dotkli něčeho, co vás přesahuje. Rozhlédnete se kolem a vidíte, že i ostatní se tiše smějí spolu s vaší duší.

Nechte inspiraci proudit, sledujte Ricka Rubina a jeho moudra na Instagramu a nikdy se na své dlouhodobé hudební cestě nenechte zlákat krátkodobými zisky.

Tagy Rick Rubin Producent hip hop top just for fun

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY