Přejít k hlavnímu obsahu
Hip hop & rap, country a pop mají překvapivé pojítko. Jejich umělci se v textech velmi často zmiňují o alkoholu jako zdroji inspirace, štěstí či úspěchu. | Foto: Anthony Torres (Unsplash)
Hip hop & rap, country a pop mají překvapivé pojítko. Jejich umělci se v textech velmi často zmiňují o alkoholu jako zdroji inspirace, štěstí či úspěchu. | Foto: Anthony Torres (Unsplash)
mbx -

TOP 5 důvodů, proč dělat hudbu střízlivý

Máme tady lehce zprofanovaný suchý „únor“, tak proč si nepřipomenout, že alkohol už není to, co býval. Alespoň ne v hudebním průmyslu. Pojďme se podívat na TOP 5 důvodů, proč je lepší být střízlivý, když aspirujete na hudební kariéru v roce 2023.

1. Časy se mění

Studie Bostonské univerzity a Univerzity Johnse Hopkinse se zabývaly seznamy nejpopulárnějších písní Billboardu z let 2009-2011. Identifikovaly 720 písní, z nichž neuvěřitelných 167 (23,2 %) zmiňovalo alkohol. Údaje z výzkumu ukázaly, že tři hudební žánry, v nichž se nejvíce objevoval alkohol, byly následující: hip-hop/rap, country a pop.

Zajímavostí je, že 37,7 % skladeb rapu a hip hopu, v nichž byl alkohol v textech, se nejčastěji zmiňuje o tequile, vodce, koňaku a šampaňském. Druhým žánrem s nejčastějším výskytem alkoholu bylo country s 32 % zmínek o „chlastu“. Na třetím místě byla popová hudba, která měla alkohol v 30,5 % skladbách. Na rozdíl od rapu a hip hopu se v country a pop music nejčastěji adoruje whisky a pivo

Naproti tomu podle průzkumu společnosti Drinkaware z roku 2022 je nyní ve Spojeném království 26 % osob ve věku 16 až 24 let „zcela abstinentních“ (teetotal). Srpnová zpráva společností KAM a Lucky Saint zase zjistila, že téměř třetina všech návštěv hospod je nyní bez alkoholu.

Další perličkou je, že trh s nealkoholickými nápoji vzrostl od roku 2015 o více než 506 % a vyhledávání slova „střízlivý“ na Googlu dosáhlo vrcholu v roce 2021 po pandemii. Každodenně také média zaplavují příběhy o tom, že generaci Z a dokonce i mileniálům se z pití dělá špatně a hledají jiné alternativy zábavy nebo relaxace. 

Co nahradilo alkohol? Vypadá to, že ketamin, marihuana a houby jsou na tom s popularitou pořád velmi dobře, ale obecně se dá říct, že mladá generace prostě na „pařby“ a alkoholové večírky nemá čas, chuť a možná ani peníze. Jejich svět je jinde a odmítaní alkoholu může být i určitou revoltou vůči generaci jejich rodičů. Prostě kalit první ligu v roce 2023 už není cool!

2. Střízlivé celebrity

Je nepřeberné množství důvodů, proč se člověk rozhodne pro abstinenci. Ať již je to z oblasti psychologické, náboženské, zdravotní, lékařské, filozofické, sociální či politické nebo dotyčný byl alkoholikem v minulosti. Ale někdy je to prostě jenom otázka vkusu nebo osobních preferencí.

Nechte se inpirovat touto partičkou celebrit, které kompletně eliminovali alkohol ze svého života: Elton John, Athony Kiedis, Ozzy Osbourne, Florence Welch, Chris Martin, Lana Del Rey, Ringo Starr, Eminem, Alice Cooper, John 5, Gene Simmons, Paul Weller, Angus Young či Rob Zombie.

3. Kvalitnější zážitky z turné

V moderní popkulturní tradici se hudebník často setkává s řadou mýtů a předsudků, která kolují o jeho povolání. „Správný hudebník“ je požitkář, bezstarostný bohém, který neustále hledá změněnou formu vědomí pomocí nekonečného kvanta alkoholu a drog. Pamatuji si na svoje zážitky z hraní na motorkářských srazech, kdy jsem byl po koncertě obklopen mixem Vikingů, goblinů, amatérských kulturistů a různých dalších variací na téma chlap-jako-hora-s-kérkou-a-panákem-v-ruce-samzřejmě-totálně-namol. Odmítnout nabídku na panáka bylo v takové společnosti nepřípustné a po několika podobných víkendech se z nás v dodávce stávala divá zvěř živená bagetami z pumpy a udržující si konstatní tři promile alkoholu v krvi.

Pro hudební profesionály je časté hraní realitou, a pokud nechcete skončit na kapačkách v nejbližší nemocnici, dřív nebo později musíte omezit nebo eliminovat spotřebu alkoholu před i po hraní, abyste tu nálož fyzicky zvládli. Většina profesionálních kapel hrajících světová turné má dost striktní politiku ohledně konzumace alkoholu, kterou si nechávají dokonce potvrdit i smluvně.

Obrovské náklady (nyní ještě mnohonásobně vyšší než dříve) na organizaci a logistiku mezinárodního koncertování vám prostě už nedávají prostor pro kdysi roztomilé opilecké tanečky na pódiu. Hudební byznys se v tomto směru ohromně posunul a publikum už manýry intoxikovaných rockových hvězd netoleruje.

4. Zajímavější alternativy

Před nedávnem jsem objevil nadšeného šílence Wima Hofa, který běhá v trenýrkách po Kilimandžáru, nechává se zaledovat na dlouhé hodiny nebo provádí jiné kousky, které hraničí s možnostmi výdrže lidského těla. Jedním z jeho výroků je „get high on your own supply“, což se dá poeticky přeložit jako „ulítni si vlastním letadlem“. Jeho metoda je založená na velmi jednoduchých třech pravidlech: dýchání, ledová terapie a závazek.

Sám jsem si vše vyzkoušel na vlastní kůži a můžu vám říct, že jenom dýcháním se můžete posunout do slušnejch meziplanetárních galaxií. No, a pokud se rozhodnete pro cestu ledu a ponoříte se do Vltavy v prosinci, vystřízlivíte, i kdybste měli delirium tremens.

Tohle je jenom jedna z možností. Velmi populární jsou i další metody a cesty k hledání vyrovnané osobnosti. Můžete meditovat, cvičit jógu, jíst super potraviny nebo dělat dalších tisíc činností, které prospívají vašemu duševnímu a fyzickému zdraví. Hm, budete pak ale mít dost inspirace pro psaní šťavnatých metalových riffů nebo krutopřísných breakdownů? Kdoví... ale můžete to zkusit. Rozhodně je to dneska in a zrovna tenhle trend mi vůbec nevadí.

5. Velký bratr nikdy nespí

Vzhledem k tomu, že mladí lidé vyrůstají na internetu, jsou velmi ostražití vůči riziku, že jejich opilecké chování může být natočeno a trvale umístěno na sociální sítě. Zlaté devadesátky a počátek nového tisíciletí, kdy se odehrála většina mých opravdu stupidních akcí, jak jinak než spojených s alkoholem. Někdy si říkám, že vůbec můžu být rád, že jsem to přežil a nemám třeba nějaké trvalé následky.

Ale také můžu děkovat štěstěně, že tyto moje idiotské odyseje nikdo nezaznamenal. V době, kdy má každý na dosah ruky telefon s kamerou, se vám může pěkně vymstít, když odpadnete na večírku, vyčůráte se sousedovi do bazénu nebo dáte pěstí dotěrnému fanouškovi. Je zde totiž extrémně vysoká pravděpodobnost, že vás nějaký dobrák v té nejtrapnější dehonestující situaci natočí a pošle to do světa přes svůj Facebook, Insta či jinou z nesčetných online sociálních platforem. Tohoto Darwinova důkazu dočasného kreténismu se poté už nikdy nezbavíte.

A co vaše zkušenost s alkoholem a hraním? Také už jste vystřízlivěli z pocitu, že několik skleniček na kuráž udělá z vašeho sóla nezapomenutelný zážitek? Pochlubte se v komentářích!

Tagy TOP 5 alkohol drogy a rock´n´roll

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY