Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Taylor 812ce 12-Fret DLX: návykový luxus

Akustické kytary amerického výrobce Taylor, se již dávno zařadily po bok těch nejlepších značek. Může za to především nekompromisní výrobní kvalita a také fakt, že jejich nabídka uspokojí hráče všech úrovní, včetně těch nejnáročnějších. A pro posledně jmenované je určena i řada 800 (druhá nejvyšší v hiearchii Taylor). A kytara Taylor 812ce 12-Fret DLX je nástroj již od pohledu neobyčejný, lahodící uchu i oku.

Jak to vypadá?

Kytara se do vašich ctěných rukou dostane v luxusním, pevném kufru a po jeho otevření na vás dýchne nejen vůně dřeva, ale i nádech luxusu a výjimečnosti. Kytara není zbytečně přezdobená, ale i tak víte, že před sebou máte skvost. Prvotřídní materiály použité na výrobu nástroje a špičkové zpracování jsou patrné již na první pohled.

Kytara je samozřejmě celomasivní, rezonanční deska je vyrobena ze smrku sitka, luby a zadní deska z indického palisandru, krk je mahagonový a nese ebenový hmatník s osmnácti pražci. Kobylka je rovněž ebenová, nultý pražec je grafitový, sedlový pražec je vyroben z micarty. Pickguard je vyroben z plátku palisandru. Ladící mechaniky jsou firemní, otevřeného typu a mají kolíčky rovněž z ebenu. Kytara je osazena elektronikou Taylor Expression System 2, která ke snímání využívá tři nezávislé piezosnímače umístěné pod kobylkou. Ty namísto klasikých snímačů nesnímají pohyb rezonanční desky nahoru a dolů, nýbrž vibrace kobylkového sedla vpřed a vzad, čímž je docíleno přirozenějšího, barevnějšího a dynamičtějšího zvuku.

Kytara je typu Grand Concert, tedy se subtilnějším 7/8 tělem, které skýtá větší pohodlí při hře. Zkosení horního lubu napomáhá ještě většímu pohodlí při hře a dodává nástroji na ještě větší specifičnosti. Připojení krku k tělu kytary je na úrovni dvanáctého pražce a posunutí kobylky dále od konce hmatníku se pozitivně projevuje v silnější odezvě přední desky. Na zvukových kvalitách nástroji dále přidává i patentované žebrování V-Class a ultratenký povrchový lak.

Jak to hraje?

Subtilnější tělo obvykle svádí k myšlence, že zvuk bude méně dynamický a tišší, ale všechno je jinak. Unikátní systém žebrování V-Class naopak velkou měrou přispívá k vyšší hlasitosti a k lepšímu sustainu nástroje a tak i „na sucho“ zní kytara hezky hlasitě a skvěle reaguje na dynamiku hry. Při hře prsty dominují výrazné středy a příjemně kovové basy. Hra rozložených akordů zní vyrovnaně, barevně a sustain doznívá plynule a přirozeně.

Beglajtová hra trsátkem se dobře prosadí i mezi dalšími nástroji a při agresivnější hře je slyšitelný výrazný atak. V sólech jsou jednotlivé tóny brilantně konkrétní a čitelné. Kytara při hře příjemně rezonuje do těla i do rukou, což já osobně mám hodně rád – dává to pocit většího sepětí s nástrojem.

Taylor 812ce

Po zapojení do akustického komba Marshall a nastavením jeho korekcí „na rovno“ jsem zvuk upravoval pouze pomocí korekcí na kytaře (basy, výšky, hlasitost). A nutno dodat, že pro běžné potřeby to bylo naprosto dostačující. Elektronika Taylor Expression System 2 přenáší do zesilovače v podstatě tentýž autentický zvuk, jaký je slyšet i při akustickém hraní. Korekce fungují jen v použitelném rozsahu a žádné extrémní polohy na nich v podstatě nenakroutíte a to je samozřejmě plus. Kdo chce experimentovat se zvukem, může využít možností zesilovače či dalších přídavných zařízení.

Hra je díky nízkému dohmatu velice pohodlná, subtilnější tělo také napomáhá k hernímu komfortu, tudíž i když strávíte s kytarou vícero hodin, pořád budete mít chuť a sílu hrát dál. Ostatně i to patří ke specifikům tohoto nástroje, je totiž zatraceně návykový.

Závěr

A teď si to pěkně shrneme. Máme před sebou profesionální nástroj pro muzikanta, který už ví přesně co chce, co od kytary očekává a proto nebude váhat do nástroje, který v každém směru splňuje jeho požadavky, investovat i nemalou sumu peněz. V případě Taylor 812ce 12-Fret DLX činí tato suma bezmála 117 tisíc korun, nicméně cena v tomto případě jednoznačně odráží kvality nástroje. Akustický i elektroakustický zvuk je výjimečný a zpracování nástroje je na skutečně špičkové úrovni. A tuhle kytaru asi hned tak chtít měnit nebudete.

Tagy taylor Taylor 812ce

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY