Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 11.05.2021 - 00:01

Tammany XT a Gramercy XT: nové akustiky D'Angelico ze série Excel

Společnost D'Angelico rozšířila nabídku elektroakustických kytar z produktové edice Excel o modely Tammany XT a Gramercy XT. Obě verze jsou vyrobeny z masivu a mají velmi podobné specifikace včetně ozvučovacího systému firmy Fishman. Jediný výrazný rozdíl představuje tvaru korpusu – varianta Tammany XT ctí styl Orchestra (OM), zatímco model Gramercy XT je postaven ve stylu Grand Auditorium s výřezem cutaway pro pohodlnější přístup levé ruky k vyšším polohám hmatníku.

Základ těla tvoří masivní mahagon kombinovaný s přední ozvučnicí ze smrku sitka, maximální výška lubů činí u varianty Tammany 4 palce, verze Gramercy tento rozměr navyšuje na 4.75 palců, a optimální rezonanci zajišťuje pečlivě opracované žebrování X. Mahagonový krk se subtilnějším C-profilem (síla na 1. pr. 20 mm, na 12. pr. 22 mm) je ke korpusu přilepen spojem dovetail.

Do hmatníku z odolného dřeva pau ferro o radiusu 16 palců je vsazena dvacítka pražců medium jumbo, kostěný ořech široký 43 mm a poziční značky s průměrem 1.5 mm najdeme pouze na lemovce horní hrany. Menzura byla vypočtena na 25 palců a finální nástřik krku má saténovou úpravu poskytující vyšší herní komfort.

Z pau ferro je vyrobena i kobylka s kompenzovaným kostěným sedlem a ebenovými kotvící kolíčky zdobenými abalonovou tečkou. Hlavice, u níž byl poprvé použit střídmější design „Scroll-Style Throwback“, nese logo z pravé perleti, zlatě chromované celokovové ladicí strojky Grover Stairsteps Rotomatic a v identické barvě je provedena také hliníková krytka (Skyscraper) šachty šroubu pro nastavení duální výztuhy krku.

Ozvučení má na starost kobylkový piezo snímač napojený na aktivní předzesilovací okruh Fishman INK-4, jehož ovládací modul, umístěný na horním lubu, je osazen nízkoprofilovými potenciometry hlasitosti, čtyřpásmových korekcí a samozřejmě ladičkou. Napájení je řešeno 9V baterií uloženou v segmentu výstupního jacku.

Elektroakustiky D'Angelico Tammany XT a Gramercy XT jsou dostupné v decentních transparentních odstínech Vintage Sunburst, Walnut Stain nebo Vintage Natural za shodnou cenu pohybující se okolo 900 dolarů. Kytary jsou z továrny seřízeny na struny D'Addario AXP16 (.012 – .053), součástí dodávky je kvalitní pevné pouzdro D'Angelico s čtveřicí zámků a kovovými nožičkami.

Tagy D'Angelico D'Angelico Tammany XT D'Angelico Gramercy XT
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY