Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 6/24: kytary a efekty Ibanez, aparáty Laney BCC, snare Tama a basový preamp ZIO

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Ibanez rozšířil kytarovou edici AZ Premium o čtyři modely a přidává i dva pedály Pentatone, britský Laney vylepšil aparáty Ironheart kolekcí BCC, FM Guitars lákají na nové butikové basy Esphera, D'Angelico představil dvojici lubovek řady Excel a firma Akai má novou samplovací technologii MPC Stems. Doporučit můžeme také humbucker Seymour Duncan Brandon Ellis, basový preamp od Source Audio nebo mosazný či palisandrový snare Tama Mastercraft.

Modifikované lubovky D'Angelico Excel EXL-1 a Excel Style B

Americký výrobce ohlásil návrat nástrojů, inspirovaných původními návrhy Johna D'Angelica, které byly lehce upraveny, ale stále ctí vintage styl a nabízejí bohatý, dřevitý tón, evokující tradiční sound newyorského jazzu poloviny minulého století. Model Excel EXL-1 s hloubkou těla 3" a výřezem cutaway vychází z verze z roku 1947, u níž byl nově modifikován profil krku pro pohodlnější hru a ebenový hmatník nese pražce Jescar. Provedení Dark Iced Tea Burst disponuje krkovým humbuckerem Seymour Duncan 59, zatímco varianta v laku Amber je osazena „plovoucím“ minihumbuckerem SD Johnny Smith. Verze Excel Style B, vycházející z originálu z 30. let, se odlišuje klasickým tvarem korpusu, hlavicí typu Throwback a ikonickým jednocívkovým snímačem DeArmond Rhythm Chief 1000.

Čtyři nové modely Ibanez ze série AZ Premium 2024

K superstratům Ibanez řady AZ z indonéské edice Premium přibyly následující čtyři modely: AZ42P1 v odstínu Prussian Blue Metallic, sedmistrunný AZ427P2QM s obláčkovým javorovým topem v transparentní úpravě Twilight Blue Burst, AZ24P1QM s černým pickguardem a identickou javorovou deskou v barvě Deep Ocean Blonde a luxusně vyhlížející verze AZ47P1QM, jejíž top je opatřen transparentním lakem Dragon Eye Burst. Společným jmenovatelem všech modelů je korpus z americké lípy, javorový krk, palisandrový hmatník se značkami z pravé perleti doplněnými bočními luminiscenčními body, uzamykatelné strojky Gotoh MG-T, vibrato Gotoh T1502 (AZ427P2QM – T1572S), nultý pražec Graph Tech a menzura 25,5". Zvuk přenáší snímače Seymour Duncan Hyperion nebo DiMarzio v různých konfiguracích. Nástroje jsou dodávány s gig bagem a servisními klíči.

Mooer Harmony a Tender Octaver ze série X2

Efektová kolekce Mooer řady X2 se rozrostla o nový programovatelný harmonizer a oktaver, které využívají pokročilý DSP engin. Model Tender Octaver X2 se sloty pro 14 presetů umožňuje rychle volit mezi dolní a horní oktávou či aktivovat obě oktávy současně, měnit jejich barvu (ovladače Tone) i hlasitostní poměr k čistému signálu. Pedál Harmony X2 je plně stereofonní (2x vstup / 2x výstup) a disponuje duálním obvodem nezávislým pro každý výstup. U kanálů L / R lze samostatně nastavit hlasitost a následně vybírat z 12 tónů chromatické stupnice, přičemž k jejich hlavní notě je možno přidat některý z 11 různých intervalových režimů (tercie, kvinta, septima atd.). Dvojice footswitchů přepíná levý a pravý kanál, nebo výstupní mody Mixed / Individual. Okruhy L+R pracují i v mono či klasickém stereo zapojení.

Ekvalizer a noise gate Ibanez Pentatone PTEQ a Pentatone PTGATE

Ibanez využil potenciálu loni představeného kytarového předzesilovače Pentatone PTPRE a uvedl na trh pedály Pentatone PTEQ a Pentatone PTGATE, nabízející ekvalizační a gateovou sekci preampu v podobě samostatných efektů, přičemž oba modely doznaly určitých vylepšení. U pětipásmového Pentatone PTEQ byly zachovány podsvícené tahové fadery i klasické potenciometry určující pracovní frekvence (celkový rozsah 30 Hz – 14.5 kHz), na které jsou nyní navázány ovladače parametru Q, čímž se z PTEQ stává plnohodnotný parametrický ekvalizer. Modifikace šumové brány PTGATE s ovladačem Threshold a páčkovým přepínačen High/Low se týká především konektivity s nástrojovým vstupem/výstupem a konektory Gate In/Out, což výrazně navyšuje možnosti propojení noise gatu s ostatními součástmi signálového řetězce.

Humbucker Seymour Duncan Brandon Ellis Dyad Parallel Axis

Custom Shop renomovaného výrobce snímačů uvedl na trh humbucker navržený pro kytaristu kapely Black Dahlia Murder. Snímač je nabízen jak ve formě klasického humbuckeru, tak i v podobě Trembucker s rozšířenými roztečemi pólových nástavců pro kytary s vibratem typu Floyd Rose. Systém kombinuje cívky ze snímačů SD Crazy 8 a Parallel Axis Trembucker Distortion, a je osazen magnetem Alnico 2 z modelu RTM. Výsledkem je humbucker se silným signálem (odpor 18,3 kOhm), bohatou harmonickou odezvou a detailně artikulovaným atakem trsátka. Snímač lze navíc použít i v obráceném gardu, pro dosažení rozdílného charakteru středů. Instalována je čtyřžílová kabeláž, vybírat lze z verzí bez loga, nebo s jedním či dvěma logy. Cena: cca 180 dolarů.

Zesilovače, kombo a plug-in Laney BCC Ironheart

Na letošním veletrhu NAMM měly premiéru rovnou tři nové kytarové aparáty a odpovídající plug-in ze série Laney BCC Ironheart. Ta v základu zahrnuje tříkanálové elektronkové hlavy BCC-IRT60H, BCC-IRT120H (60W / 100W) a kombo BCC-IRT30-112 o výkonu 30 W z britských dílen značky Black Country Customs, která se mimo jiné postarala o modifikaci obvodu boostu, linkového výstupu a další úpravy, jež sérii BCC odlišují od předchozí řady Ironheart. Poprvé v histori vstupuje Laney také do oblasti plug-inů, a to se softwarem Aurora DSP Ironheart obsahujícím virtuální aparáty BCC, dva firemní IR impulsy boxů s možností nastavení mikrofonů, pedály BCC Monolith a Steelpark či efektovou sekci s kompresorem, EQ, delayem atd.

Esphera: custom basy od FM Guitars

Kalifornská butiková značka rozšířila své portfolio o nové luxusní baskytary ze série Esphera. K dispozici jsou jak verze Traditional (4 až 7 strun) tak i provedení Dual-Fretboard (8, 10 nebo 12 strun). Na výběr je olšový, lipový či jasanový korpus doplněný šroubovaným krkem s profilem Slim-D, lepeným z javoru a mahagonu. Ebenový hmatník nese 24 pražců z nerezové oceli, zvolit lze jednocívkové a humbuckerové firemní snímače typu soapbar, J, PJ, MM nebo pasivní i aktivní varianty z produkce EMG, Fishman, Seymour Duncan a dalších renomovaných výrobců. Základní ovládání sestává z potenciometrů hlasitosti, tónové clony, blendu a rozepínání cívek, ale firma nabízí i rozdílná osazení včetně různých preampů apod.

Analogový basový preamp/DI Source Audio ZIO

Flexibililní pedálový předzesilovač a DI box s přímočarým ovládáním v podobě potenciometrů hlasitosti, dvoupásmového aktivního EQ a high-pass filtru Focus plus dvojice páčkových přepínačů s funkcemi Grit (lehké zkreslení) a Scoop (upozadění středů), nabízí plně analogovou signálovou cestu s velmi nízkým šumem. Použit byl kvalitní čip Burr-Brown OPA1656, díky němuž preamp produkuje širokou dynamickou i zvukovou paletu, počínaje hřejivým vintage soundem až po moderní, průrazný a asertivní tón. Kromě klasického jackového výstupu zde najdeme i sluchátkový konektor a symetrický XLR výstup s vlastním gainem (pasivní / aktivní basa) a odpojitelným uzemněním. Cena: cca 250 dolarů.

Snare Tama Mastercraft Bell Brass a Mastercraft Rosewood

Bubínek Tama Masterecraft Bell Brass, představený v roce 1980, se v průběhu času stal jedním z nejvyhledávanějších a nejcennějších vintage snare bubnů. Nyní, u příležitosti 50. výročí založení společnosti, vychází věrná reedice s označením BB-156 o rozměrech 14"x6.5", jejíž korpus je vyroben z 3 mm silné, do písku odlévané zvonové mosazi, dodávající bubínku harmonicky bohatý a čistý tón. Do 80. let se vrací i modely Mastercraft Rosewood, přezdívané „Terminátor“, jež ve své době představovaly první snare z palisandru, poskytujícího hřejivý zvuk s temnějším témbrem. Reedice RW-255 a RW-256 s rozměry 14"x5" či 14"x6.5" mají tělo lepené z 15 vrstev indického palisandru o síle 7,5 mm, ráfky Superstar Original, dobovou mechaniku, tlumítko typu One-Touch a blány REMO Ambassador Coated.

Funkce Akai Pro MPC Stems: nová éra samplingu?

Technologie MPC Stems představuje novou funkci pro softwarovou i hardwarovou řadu Akai MPC, která by podle slov výrobce měla změnit zavedené způsoby tvorby hudby postavené na samplech. Nová metoda je schopna extrahovat z libovolného samplu až čtyři „stemy“ – vokální linky, basu, bicí či jinou hudební složku (melodie i akordy), čímž odpadá nutnost použití externích nástrojů, importu a dalších postupů. Po vyčlenění se volně kombinovatelné „stemy“ automaticky přiřadí k danému padu a následně lze nezávisle nastavovat parametry nebo využít funkce Chop + Create Stems apod. Vše je bezproblémově integrováno do známého workflow platformy MPC. Novinka by se měla objevit nejprve v softwarových verzích MPC, u hardwarových modelů bude MPC Stem přidána později.

Tagy D'Angelico Ibanez Mooer Seymour Duncan Laney FM Guitars Source Audio tama AKAI

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY