Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Špičkové akustiky Taylor řady Grand Pacific

Zbrusu nový tvar, zvuk a design od zkušených kytarářů jednoho z nejoblíbenějších výrobců akustických kytar. Tak by se dala v kostce popsat prémiová edice nástrojů řady Grand Pacific z produkce tradiční americké značky Taylor. Při tvorbě kolekce, sestávající z šesti modelů zahrnujících verze Grand Pacific 317 / 317E, luxusněji pojaté varianty Grand Pacific Builder's Edition 517 / 517E a vlajkové lodě v podobě nástrojů Grand Pacific Builder's Edition 717 / 717E, se šéfdesigner Tayloru Andy Powers inspiroval poslechem klasických nahrávek bluegrassu, country a folku. Výsledkem jsou nástroje, které překvapí jak po vizuální, tak i po zvukové stránce.

Kompaktnější korpusy ve stylu dreadnought dostaly zaoblenější tvary a inovovaná konstrukce v kombinaci s kvalitními materiály zaručují této sérii velmi muzikální zvuk s hřejivým charakterem, citlivou dynamikou a jasným konzistentním tónem v celém frekvenčním spektru.

Pro vyztužení ozvučnic bylo použito patentované a mnoha cenami ověnčené žebrování V-Class, které na rozdíl od standardního řešení (X) poskytuje lepší mechanickou stabilitu, pevnější ladění, přesnější intonaci, silnější projekci, delší sustain a v neposlední řadě také zvyšuje artikulaci a konkrétnost přednesu basových pásem.

Důraz byl samozřejmě kladen i na konstrukční prvky ovlivňující herní feeling – krk s příjemným saténovým lakem má proměnlivý profil přecházející z mírného V do kulatějšího C, což levé ruce umožňuje pohodlnou hru akordů i melodických linek ve vyšších polohách hmatníku a nadstandardní komfort přináší také nově koncipovaná kobylka Curve Wing.

Přední ozvučnice jsou vyrobeny z masivního smrku sitka a pro stavbu zadní desky a lubů bylo vybráno dřevo sapele (GP 317), mahagon (GP 517) nebo indický palisandr (GP 717). Mahagonové krky doplňují hmatníky ze západoafrického ebenu osazené 20 pražci a grafitovým ořechem, z ebenu je také základna kobylky se sedlem z Micarty a ladění obstarávají firemní celokovové strojky s niklovaným povrchem.

Nástroje nesoucí označení E jsou vybaveny elektronikou Taylor Expression System 2 sestávající z trojice speciálních, nezávisle nastavitelných snímačů zapuštěných do kobylky a aktivního okruhu s ovladačem hlasitosti plus dvoupásmovými korekcemi. Přes ozvučný otvor je přístupný přepínač fázování a šachta 9V baterie napájející preamp je umístěna vedle popruhové rolny. Elektronický obvod se automaticky aktivuje po zapojení nástrojového jacku.

Profesionální edice Taylor Grand Pacific je dostupná v přírodní úpravě Natural nebo v transparentním laku Wild Honey Burst (GP 517/717) a součástí dodávky je pevné pouzdro. Ceny se na českém trhu pohybují od cca 46 tisíc korun za model Grand Pacific 317, do cca 87 tisíc korun Kč za luxusní elektroakustickou verzi Grand Pacific Builder's Edition 717E WHB.

Tagy taylor Taylor Grand Pacific

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY