Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

Skvělí baskytaristé, které možná neznáte: Michael League

Micheal League má přes svůj poměrně mladý věk (30 let) neuvěřitelně bohatou kariéru. Je hlavní postavou ansámblu Snarky Puppy, který již léta sbírá hudební ceny (nejnověji Grammy za rok 2014) a hraje na těch nejprestižnějších jazzových festivalech po celém světě. Michael je nejenom excelentní baskytarista, ale také kytarista, skladatel, aranžér, producent, majitel nahrávací společnosti a kapelník se sídlem v Brooklynu, New York, USA.

Michael se narodil v severní Kalifornii a vyrůstal v Alabamě a Virginii. Vystudoval jazzový program univerzity severního Texasu a poté se přesunul na tři roky do Dallasu, kde pracoval s významnými gospelovými, R&B a soulovými hudebníky a jeho mentorem byl legendární klávesák od Milese Davise a Chaky Khan Bernard Wright. Mezi bohatý seznam hudebníků, se ktarými Michael spolupracoval patří jména jako Roy Hargrove, Kirk Franklin, Tommy Sims, John Popper, Gordon Chambers, Walter Hawkins, and Patti Austin, Musiq Soulchild, Chris Potter, Robert Glasper, Ari Hoenig, Adam Rogers, Lionel Loueke, Lucy Woodward, Theo Bleckmann, DJ Logic, John Ellis, Marvin Sapp, Myron Butler & Levi, Bonerama, Keite Young a Jason Marsalis. A to si vezměte, že se všemi těmihle hudebními esy Michael spolupracoval v době, kdy čerstvě překročil -náctiletou věkovou hranici.

Kromě svých domovských Snarky Puppy stíhá Michael ještě pravidelně hrát v dalších 20 kapelách po klubech v New Yorku. A aby byl výčet jeho supermanovských aktivit kompletní, tak musíme zmínit i jeho vášeň pro hudební vzdělávání, kdy Michael nejenom, že objíždí svět s různými workshopy a klinikami, ale také je hostujícím vyučujícím na několika univerzitách (např. Institute of Contemporary Music Performance v Londýně).

Jeho hlavním nástrojem je baskytara Fender Precision, ročník 1976. Dále používá Hofner 500/1 Beatle Violin a pětistrunnou Alleva-Coppollo. Aparáty používá výhradně Markbass a to konkrétně celolampový zesilovač Randy Jackson 500 a dva boxy (4x10 a 4x8).

Z efektů má v oblibě například krabičky Moog Sub Phatty, Pigtronix Envelope Phaser, Philosopher Bass Compressor, Quantum Time Modulator, Fat Drive, MXR Carbon Copy Delay, Phase 90, Bass Octave Deluxe, Bass Envelope, Way Huge Aqua Puss a vše zapojuje pomocí kabelů Planet Waves.

Tagy Slavní baskytaristé

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY