Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 21.11.2021 - 10:00

Signovaná foukací harmonika Hohner Greg Zlap

Německá firma Hohner uvedla na trh podpisový model foukací harmoniky s označením Greg Zlap Signature Edition, navržený pro jednoho z nejlepších hráčů současnosti. Greg Zlap (vl. jm. Greg Szlapczynski) se narodil ve Varšavě, ale profesionální hudební kariéru nastartoval koncem 80. let v Paříži, kam původně přijel studovat informatiku. Talentovaný muzikant doposud vydal pět sólových alb, pořádá workshopy a svůj nástroj popularizuje také prostřednictvím specializované školy, kterou pomáhal ve Francii založit.

Široký stylový záběr tohoto harmonikáře, zpěváka, skladatele a producenta sahá od blues přes jazz, šanson, pop, rock až k elektronice či fusion, což mu umožnilo spolupracovat nejen s francouzskými hvězdami Johnnym Hallydayem, Francisem Cabrelem nebo Charlesem Aznavourem, ale také s filmovými režiséry nebo interprety věnujícími se převážně instrumentální tvorbě.

„Hraji téměř výhradně na harmoniky Hohner. Golden Melody je můj oblíbený model pro svou přesnost a kulatý jazzový tón. Model Marine Band poskytuje nejlepší autentický bluesový zvuk a vynikající akordovou odezvu, zatímco můj signovaný model spojuje vlastnosti obou předchozích verzí“, komentuje Zlap svůj vztah k nástrojům německého výrobce.

Diatonická harmonika Greg Zlap, nesoucí přezdívku „Red“, je laděna v tónině A dur a navržena tak, aby splňovala tři nejdůležitější Gregovy požadavky: boky těla disponují vzduchovými otvory optimalizovanými pro velmi silné foukání, hřeben je tvarově upraven, což usnadňuje nátisk a na to navazující přesnost a artikulaci tónu, a v neposlední řadě dostala harmonika také jasně červenou barvu základny, tím pádem je nástroj dobře viditelný i na pódiu.

Červený segment z plastového výlisku doplňují plechové pochromované kryty zdobené jménem muzikanta, logem značky a dalšími motivy. Hlavní konstrukční součásti spojují křížové šrouby, takže v případě potřeby lze harmoniku poměrně snadno rozebrat. Cena modelu Hohner Greg Zlap se na českém trhu pohybuje okolo 1350 Kč, včetně převozního pouzdra z černého plastu.

Společnost Hohner Musikinstrumente byla založena v roce 1857 Matthiasem Hohnerem (1833 – 1902). Kořeny firmy Hohner sahají do Trossingenu v Bádensku-Württembersku. Firma Hohner je sice známá hlavně svými harmonikami, ale vyráběla či dosud vyrábí také nástroje jako jsou kaza, akordeony, zobcové flétny, banja, elektrické, akustické, rezonanční a klasické kytary, baskytary, mandolíny nebo ukulele (pod značkou Lanikai).

Od čtyřicátých do devadesátých let minulého století společnost vyráběla i různé elektrické/elektronické klávesové nástroje a v dané kategorii jsou ceněné na svou dobu inovativní elektromechanické klávesy. V osmdesátých letech se pod značkou Hohner navíc prodávalo několik syntezátorů Casio – například Casio HT-3000/Hohner KS61midi či VZ-1/HS-2.

Tagy Hohner Hohner Greg Zlap Signature Edition

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY