Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Šestihlasý polysynth Sequential Trigon-6: poslední model Davida Smithe

Americká firma Sequential uvedla na trh analogový polyfonní syntezátor Trigon-6, který je posledním dílem zakladatele ikonické značky, konstruktéra a vynálezce Davida Smithe (2. 4. 1950 – 31. 5. 2022), jenž stál v roce 1977 také u zrodu modelu Prophet-5, vůbec prvního polyfonního synthu s programovatelnou pamětí. Smith byl mimo jiné i jedním z hlavních vývojářů dnes všeobecně známého standardu MIDI pro synchronizaci elektronických nástrojů a dalších zařízení.

Trigon-6 představuje pojetí analogového zvuku ve stylu „tři oscilátory plus žebříkový filtr“, který je nejčastěji spojován s architekturou syntezátorů společnosti Moog. Šestihlasý polysynth disponuje trojicí nově navržených VCO jednotek s trojúhelníkovými, pilovými a pulzními vlnami a modernizovanou verzí žebříkového filtru, částečně převzatého z paraphonického synthu Sequential Pro 3.

U rezonanční filtrace s ovladači Feedback a Drive lze volit mezi dvoupólovým či čtyřpólovým modem, integrován je samozřejmě i ADSR obvod, synchronizovatelný LFO s různými tvary vln a cílovými destinacemi, polyfonní 64krokový sekvencer, arpeggiátor s rozsahem až tři oktávy atd.

Banka obsahuje 500 továrních presetů a stejný počet slotů pro uživatelské předvolby, integrovány jsou funkce Unison – konfigurace 1 až 6 hlasů pro až 18 simultánních oscilátorů, Poly Mod – ovládání a modulace signálu pomocí jiných parametrů, a instalován je okruh s potenciometrem Vintage, sloužící k dosažení hřejivého zvuku, změně chování komponent a zároveň k přidání hlasových variací v kalibraci.

Sekce duálních digitálních (24-bit / 48 kHz) efektů nabízí reverby studiové kvality, delaye (standardní a BBD), chorus, flanger, phaser, ring modulátor a využít je i možno i plně analogový stereofonní distortion. Použita byla polovyvážená klaviatura o rozsahu čtyř oktáv s funkcemi velocity a aftertouch.

Konektivita sestává z dvou jackových audio výstupů, sluchátkové stereo zdířky, DIN konektorů MIDI In, Out, Thru, čtveřice vstupů pro footswitche sustain, start / stop (sekvencer), volume pedál nebo exp. „filter cut-off“ pedál a portu USB-B (MIDI). Sequential Trigon-6 o rozměrech 80.7 x 32.3 cm x 11.7 cm a hmotnosti 9.5 kg je na českém trhu dostupný dostupný za cca 97000 Kč.

Tagy Sequential Sequential Trigon-6

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY