Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 36/23: Aparát Friedman JEL, modul Trigon-6 a nová éra efektů ROSS

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Společně s další akustikou Tima Armstronga představil Fender i unikátní basy ze série California Streetwoods, Mooer nabízí vylepšený oktaver Pure, značka Friedman přichází s druhou signaturou aparátu Jakea Lee, bubeník Iron Maiden má vlastní modely blan a návrat firmy ROSS potvrzuje pětice reissue efektů. Doporučit můžeme také modulovou verzi synthu Sequential Trigon-6, inovované nearfieldy PreSonus Eris BT nebo snímače P-90 Silencer od Seymour Duncan.

Akustický Fender Tim Armstrong Hellcat Checkerboard 2023

Zhruba před deseti lety potěšil Fender nejen kytarové fanoušky punkové party Rancid uvedením první signované akustiky jejího člena a zakladatele Tima Armstronga, následované několika dalšími modely Hellcat. Nyní kalifornská značka přidává do svého katalogu nejnovějšího zástupce této řady, který stejně jako předchozí nástroje vychází z Armstrongova letitého akustického Fenderu. Letošní varianta nese označení Hellcat Checkerboard 2023 a je podobně jako limitka Checker z roku 2018 opatřena šachovnicovým vzorem na čelní smrkové desce korpusu ve stylu Concert, vyrobeného z laminovaného mahagonu. Kytara disponuje javorovým krkem, kvalitní elektronikou v podobě preampu Fishman CD-1 a ořechový hmatník je zdoben tradičními intarziemi lebek a koček.

Jackson CS SL Soloist 3S-V: oblíbený model Jeffa Becka

Jackson Custom Shop se na přání amerických hudebnin Music Zoo vrátil do 80. let a vyrobil speciální řadu superstratů CS SL Soloist 3S-V, které v minulosti používal mimo jiné také Jeff Beck. Nástroje, evokující „osmdesátkové“ verze edice Soloist z éry „San Dimas“, jsou dostupné v celkem šesti relic úpravách a nabízejí snímačovou konfiguraci HSH, tvořenou dvojicí minihumbuckerů Seymour Duncan ST59-1b / SHR-1n a středním singlem SSL-1. Superstraty s retro hlavicí ve stylu Rhoads Concorde dostaly vibrato Floyd Rose, olšový korpus i průchozí javorový krk jsou stříkány nitro lakem. I přes cenovku cca 5500 dolarů mizí tato kolekce ze skladu Music Zoo nebývalým tempem.

Jackson Custom Shop SL Soloist 3S-V

Mooer Purer Octave: evoluce pedálu Pure

Výsledkem upgradu oblíbeného minipedálu, využitelného pro kytaru, basu i další nástroje, je polyfonní oktaver s vylepšeným DSP algoritmem nabízejícím 15 oktávových režimů s přesnou trakcí, transparentním projevem a různými kombinacemi oktáv, nastavitelných parametry Sub a Upper. Integrován je i mod Detune připomínající chorus, což společně umožňuje dosahovat zvuků např. 12strunné kytary, varhan apod. Navíc lze do paměti uložit dva presety nebo tlačítkem Direct aktivovat pouze efektovaný signál. Purer Octave s footswitchem zapojeným v režimu true bypass by měl být dostupný za cca 100 eur.

Bezšumový single-coil Seymour Duncan JJN P90 Silencer

Pod kobylkovým single-coilem je kromě konstruktéra Seymoura Duncana podepsán bluesrockový kytarista Jared James Nichols, jehož Les Pauly jsou většinou osazeny právě snímači typu P-90. Podobně jako ostatní jednocívkové modely trpí i standardní P-90 typickým elektrostatickým brumem, což se u verze JJN P90 Silencer podařilo odstranit, a to při zachování barvy i dynamiky tradičního soundu. Vybírat lze mezi černým či krémovým provedením a variantami soapbar nebo dog-ear. Firma nyní vyrábí P90 Silencer také ve verzích Hot a Vintage. „Jednoduše řečeno, JJN P90 Silencer je můj snímač snů,“ říká Nichols o svém signovaném singlu.

Friedman JEL-20 a JEL-112: hlava a box bývalého kytaristy Ozzyho bandu

V současnosti už nevyráběný zesilovač Friedman JEL-100, který firma vyvinula pro Jakea E. Lee, jenž v 80. letech zastával kytarový post u Ozzyho Osbournea a poté založil hardrockovou formaci Badlands, má pokračovatele v podobě kompaktnějšího aparátu JEL-20 a kabinetu JEL-112. Dvoukanálová hlava o výkonu 20 W (2x EL84) nabízí britský charakter zvuku, jenž Lee používal po většinu své kariéry, kdy dával přednost Marshallům Super Lead nebo modifikovaným verzím JCM 800. Kromě toho zde najdeme i moderní prvky jako je XLR výstup s emulací kabinetu navázaný na load box pro tiché nahrávání, instalována je transparentní ef. smyčka, přepínače Bright, SAT atd. Uzavřený box JEL-112 je osazen reproduktorem Celestion G12M-65 Creamback.

Sběratelské Precisiony Fender z kolekce Custom Shop California Streetwoods

Unikátní edice California Streetwoods zahrnuje také dvě baskytary, vycházející z historicky prvního Fenderu Precision, který ještě disponoval telecasterovským tvarem hlavice. Verze Roasted Ash & Elm P-Bass - NOS  z produkce masterbuildera Jasona Smithe má tělo z praženého jasanu, kombinovaného s pláty jilmu, hmatník z figurované hrušně, krk ze stejného materiálu, centrální snímač CS Josefina H-W '62 P-Bass a mechaniky Hipshot Ultralite. O stavbu varianty Himalayan Cedar P-Bass - Journeyman Relic se postaral Vincent Van Tright, který korpus z himálajského cedru zvolil nejen kvůli jeho zvukovým vlastnostem, ale také podmanivé uklidňující vůni, jejíž projekci napomáhá velmi tenká povrchová úprava. Špičková výbava sestává ze split-coilu CS Josefina H-W '51 P-Bass, kobylky Babicz FCH-4 a strojků Gotoh GB640.

Značka Ross Electronics je zpět s pěticí pedálů

Compressor, Distortion, Fuzz, Phaser a Chorus – to jsou reinkarnované efekty ikonické značky ROSS, která se na trh vrací díky spolupráci konstruktéra Joshe Scotta z JHS Pedals a Camerona Rosse, vnuka zakladatele firmy Charlese „Buda“ Rosse. Společným jmenovatelem reedice je nejen design šasi, ale také dvojice ovladačů a boční tlačítko pro volbu dvou zvukových modů. Compressor typu OTA nabízí režimy Vintage / Bright, u Distortionu ve stylu efektů MXR Distortion Plus, DOD 250 nebo ProCo RAT lze vybírat mezi mody Germanium / Silicon, specificky znějící Fuzz disponuje voicingy Vintage / Modern, OTA Phaser je vybaven mody Analog / Univibe a analogový Chorus s BBD čipy V3027 poskytuje režimy Chorus / Vibrato.

Blány CODE Nicko McBrain „Boomer“

Bubeník kapely Iron Maiden se stal firemním hráčem britského výrobce blan CODE, který podle jeho specifikací navrhnul modely Nicko McBrain „Boomer“, zahrnující dvojici jednovrstvých bílých snare blan ve velikostech 13 a 14 palců a devět čirých verzí pro tomy či floor tomy o průměrech 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16 a 18 palců. Modely z polymerové fólie mají ráfky typu Grip Tight s ocelovým jádrem krytým vrstvou leteckého hliníku a do středu každé blány je z obou stran vlepen chromovaný terč Donut Dot (síly 0,33 mm – snare, 0,25 mm – tomy). Tím se podařilo dosáhnout nejen vyšší odolnosti, ale také jasného průrazného zvuku s výrazným atakem a přesnou kontrolou dynamiky.

Sequential Trigon-6 Desktop Module s podporou MPE

Analogový polyfonní syntezátor Trigon se po roce od své premiéry dočkal kompaktnějšího sourozence ve formátu desktopového modulu, tedy verze bez klaviatury, ale s veškerými zvukovými možnostmi jeho předlohy a k tomu podporou MPE (MIDI Polyphonic Expression). Najdeme zde tři diskrétní oscilátory pro každý z šesti hlasů, přičemž volit lze trojúhelníkové či pilovité tvary modulace společně s pulzními vlnami s proměnlivou šířkou. Integrován je vylepšený dvou nebo čtyřpólový žebříkový filtr, plynule nastavitelný parametr Vintage, sekce duálních efektů a další funkce. Trigon-6 tak představuje moderní synth s intuitivním ovládáním a všestranným zvukem navazujícím na minulost a zdokonalujícím současnost.

PreSonus Eris 3.5BT a 4.5BT 2nd Gen: studiové monitory s Bluetooth 5.0

S druhou generací malých nearfieldů řady Eris vyslyšel PreSonus výtky některých majitelů původních modelů, kteří nezpochybňovali jejich zvukovou kvalitu, představující v dané cenové kategorii nadstandard, ale měli výhrady k mnohdy výraznějšímu elektromagnetickému šumu. Firma tento problém eliminovala lepším stíněním, kromě spínače Power na čelní straně aktivního boxu přidala na zadní panel i přepínač Standby a částečně zapracovala také na designových detailech, jako jsou např. krytky potenciometrů s výraznější ryskou nebo podlouhlé aktivační diody, nahrazující modře podsvícená loga. Uvnitř opět najdeme modul Bluetooth, koncový Class AB stupeň (2x 25 W), omezovač výstupního proudu, ochranu proti přehřátí a subsonický filtr. Přiložené video demonstruje předchozí verzi Eris 3.5BT, novinky by se měly na trhu objevit koncem září.

Tagy Fender Jackson Mooer Seymour Duncan Friedman Amplification Ross Electronics CODE Drum Heads Sequential Presonus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY