Přejít k hlavnímu obsahu
Radek Škarohlíd, foto: Jiří Kunčík
Radek Škarohlíd, foto: Jiří Kunčík
Martin Hošna - Út, 06.03.2018 - 10:45

Radek Škarohlíd: V Jazz Docku to bude nepochybně mejdan smrti

Frontman.cz slaví pět let! Kdo by si to pomyslel, ale je to opravdu tak. Na párty 12. dubna do Jazz Docku zveme mj. TOP frontmany české hudební scény, kteří zazpívají největší hity za doprovodu „kumštího“ Dua Modřanka. Jedním z nich bude i skvělý vokalista Radek Škarohlíd, s nímž jako prvním přinášíme rozhovor.

V rámci oslavy svého večírku pozve Frontman.cz několik zásadních lídrů kapel na pódium do Jazz Docku. Jedním z nich budeš i ty. Pověz, jak sis za ta léta zvykl na svoji frontmaní roli v Hentai Corporation, má nějaký vliv i na tvůj soukromý život?

V Jazz Docku to bude nepochybně mejdan smrti, je to výbornej prostor!!! Roli rocknrollového frontmana jsem vesměs přijal za svou už v dětství, mám k tomu vrozené předpoklady, už na základce jsem vbíhal holkám do sprch, bavil spolužáky o přestávkách průpovídkami a vtípky, nebo se kamarádil se spolužáky, co byli největší sígři, a to přestože jsem byl vždycky premiant třídy se samými jedničkami. Ale pokud je třeba, jsem schopen přepnout do jiného módu Radka Škarohlída, který využívám k vědecké práci, to znamená soustředění a klid s knihami, či vědeckými články. Vždy osciluji mezi těmito dvěma póly, tzn. v uzavřeném intervalu (sígr, premiant).

Duo Modřanka si už na Radka brousí zuby...

Životní styl Hentai Corporation na někoho může působit, že žijete „ze dne na den“. Je nová deska takovou vaší duševní terapií?

Životní styl HC není tak jednoznačný, na koncertech jsme zvířata, ale v tejdnu všichni dřeme v zaměstnáních, kde se zapojujeme do všedního dění. S koncertem ale přichází metamorfóza a trans. Jakákoliv tvorba má terapeutický aspekt, takže rozhodně.

Netajíte se, že vaše mejdany bývají dost divoké – platí to stále, anebo jste ubrali?

Snažíme se to marně krotit, často už to je za hranou, uvidíme, jak proběhne jaro.

Sami jste se jednou označili za „partu intelektuálů, co mají bordel v hlavě“. Může to být ten pravý důvod, proč tak řádíte na koncertech?

Je to dost pravděpodobné, já osobně hledám stabilitu v té komplexitě a také mír, ale je to neustálý boj a koncert umožňuje vypustit celou nakumulovanou agresi a frustraci z toho, že se to neustále nedaří, a to jak kvůli vlivům externím i interním.

Když navážu na název nové desky Intracellular Pets – jací jsou největší mazlíčci Hentai Corporation?

Angličtí buldoci a cuchty na koncertech.

Co bylo důvodem k odchodu vašeho klávesáka? Bylo těžké vybrat jeho nástupce?

Fandův odchod byl způsoben jeho osobním vyhořením směrem k hraní v kapele a zapojování se do té šílenosti obecně. Už ho to nenaplňovalo, tak tomu nechtěl věnovat energii, což zcela chápu a respektuji, i když to byla pro mě osobně rána, ale už se to zlepšuje, čas to vymyje.

Jakou máte odezvu na novou desku od svých fanoušků? Dobrý, nebo jste vyměkli a jste čubky?

Jsme vyměklý čubky!!! Veskrz pozitivní, naopak část fanoušků si přála mnohem melodičtější matroš a la Lost in Tensions z minulé desky, ale poslední léta byla tak intenzivní, že je deska jejich obrazem.
Čím se podle tebe druhá deska nejvíc liší od debutu?

Je žánrově koherentnější, celkově dospělejší a má lepší syrovej sound bez žádných píčovinek okolo. Je to dobrá sračka.

Nová deska vznikla v Ostravě. Jak se vám, rodilým Pražákům, v této moravské metropoli líbilo?

Je to jedno z posledních rockenrollovejch měst v ČR, drsný podmínky, ta vyhořelost a frustrace je tam cejtit na každém kroku: Nohavica s Okamurou, Glóbus vedle kostela, všechno špinavý jak Jitka Zelenková po akci, prostě paráda.

Máš před koncertem s kapelou nějaký svůj „rituál“, než vtrhnete na pódium?

Každý má to svoje, já se rozezpívávám a protahuju, brácha hraje na akustiku, Durex leje rumy. Je to rozličnost sama.

Hodně jste zaujali předělávkou Kollerovy písně Až ti řeknu – moc ji ale na koncertech nehrajete. Proč?

Bude teďka v setlistu, a já mám dojem, že jsme ji přes léto hráli. Je to pecka.

Hodně vašich kolegů z hudební branže se Hentai Corporation zastalo, když vás ochranka vyhodila z festivalu v Dačicích. Jak tenhle incident zpětně hodnotíš střízlivýma očima?

Jako totální neprofesionální zbytečnost, jak ze strany pořadatele, tak ze strany kapely a fanoušků. Ale udělalo nám to výbornou kampaň a docela jsme se potom nasmáli, těch džouků lítalo tuny.

Titulní foto: Jiří Kunčík

Tagy Frontman live Hentai Corporation

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY