Přejít k hlavnímu obsahu
Mirai loni v areálu Ledáren Braník | Foto: Petr Klapper
Mirai loni v areálu Ledáren Braník | Foto: Petr Klapper
redakce - Po, 13.06.2022 - 15:00

Petice proti „vypnutí kultury“ v Praze: je v ohrožení hudba, nebo ušní bubínky občanů?

Pražské kulturní dění znovu rozvířila diskuse o hlukových limitech v souvislosti s hudební produkcí. Hlavní město Praha by totiž mělo už tento čtvrtek 16. června projednat protihlukovou vyhlášku, která omezuje hudební produkce pod širým nebem. Ta se má primárně týkat akcí v Ledárnách Braník, kde si občané dlouhodobě stěžují na hluk. Vše ale nasvědčuje tomu, že tím by to nemuselo skončit. Proti schválení této vyhlášky, která by měla platit už od 1. července, vznikla petice, kterou do této chvíle podepsalo přes 1600 lidí.

Tvůrci petice tvrdí, že lidí již brzy můžou úplně přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. „Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků. První oblastí je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště. Seznam pravděpodobně není konečný a další oblasti mohou přibývat pouhým rozšiřováním přílohy vyhlášky,“ píše se v apelativním textu k petici.

Událost má širší konsekvence, které nejsou úplně přehledné. Projednání vyhlášky, s níž přišla pražská radní Hana Marvanová, bylo už dříve odsunuto. Aktivně proti ní vystoupil pražský primátor Zdeněk Hřib i radní Hana Třeštíková. Pořadatelé koncertů v Ledárnách Braník současně už udělali změny, aby se hluk tolik nešířil. Petice proti návrhu protihlukové vyhlášky si získává pozornost právě ve chvíli, kdy se možnost vznést podněty k aktuálnímu znění návrhu chýlí ke konci. Lhůta připomínkového řízení vyprší už v úterý 14. června.

Jak situaci vidíte vy?

Za nás pevně věříme, že nakonec dojde k dohodě, která zároveň zásadním způsobem neomezí živou kulturu v Praze. Bezesporu platí, že každý pořadatel živých koncertů by se vůči svému okolí měl chovat co nejšetrněji. Současně je ale žádoucí upozornit peticí na případný plošný dopad vyhlášky, pokud by mělo dojít k úplnému omezení živé kultury (nejen) v pražském Braníku.

Tagy #zazivouhudbu petice hlukové limity

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY