Přejít k hlavnímu obsahu
Plníme si své sny aneb přiznaný chlapácký kýč, kterému k dokonalosti chybí jen logo marlborek  | Foto: z klipu Pavla Frödeho
Plníme si své sny aneb přiznaný chlapácký kýč, kterému k dokonalosti chybí jen logo marlborek | Foto: z klipu Pavla Frödeho
Jan Hamerský -

11 dobrých věcí na roce 2020

Jedni ztratili někoho blízkého, druzí obživu a další makají jak fretky, aby si ji udrželi. Pokušení vytěsnit rok 2020 z kolektivní paměti je letos mimořádně silné. Zároveň nás ta samá pandemie nutí přehodnotit, jak a pro co jsme dřív žili a zaobírat se problémy, které bychom přehlíželi nebo ani nevnímali. Proto jsem se rozhodl mimořádně náročný a vyčerpávající rok výjimečně nehejtovat  a sepsat aspoň jedenáct důvodů, kvůli nimž jsme ho nestrávili v lockdownu nadarmo. Jsou dost sporné, ale dá se na nich v budoucnu stavět.

1. Máme čas

„Zrovna se mi uvolnila kapacita“ je eufemismus pro každého, kdo má živnosťák a žádné klienty. Na druhou stranu vypadnout z koncertního kolotoče mělo ten přínos, že jsme získali obrovskou spoustu času pro cokoliv, na co jsme si jen (dřív ne)vzpomněli. Ti zajištěnější aspoň chvíli mohli hodil kopýtka na trnož, kdo ne, hledal nové zdroje příjmů a třeba se pustil i do věcí, o nichž bude řeč níže.

2. Organizujeme se

Je opravdu dobrý nápad vsadit všechno na koncerty? V jakých podmínkách pracujeme? Dřív by nad tím kde kdo pokrčil rameny, teď už to nešlo. Lidé, kteří se předtím starali o management, propagaci, obraz, itineráře, zvuk nebo světla se spojili, aby křehké průmyslové odvětví přežilo. Pořád je to těžké. Velká část kriticky důležité infrastruktury se překotně staví na zelené louce, „neviditelné“ samozřejmosti se stále ještě doceňují, ale bývalo by to celé ještě větší Mordor, kdybychom úplně rezignovali.

3. Jsme víc solidární

Během první vlny covidu a online streamingů málokoho napadlo vybírat jen na sebe. Ať už za tím byl ostych říct si o adekvátní odměnu za něco, co nás baví, nebo kalkul nebýt za materialistickou mrchu, běžný Franta uživatel si to přebral tak, že jsme všichni na jedné lodi. A to se počítá.

4. Staráme se víc o sebe

Pod soustředěným tlakem existenční nouze, společenské izolace a prázdných diářů se u spousty lidí rozvinula duševní nemoc. Na druhou stranu těm, kteří se odhodlali vyhledat odbornou pomoc, tento nelehký krok usnadnila větší míra pochopení. Poptávka pořád násobně převyšuje nabídku, lze však vidět alespoň drobné posuny k lepšímu. Psychologové i psychiatři se těší větší vážnosti. VZP aspoň některým proplácí deset sezení, více píše tady.

5. Víc nahráváme

Ať už jste obrátili šuplíky dnem vzhůru, dotahovali staré nedodělky nebo zpracovali současný tvůrčí přetlak, skládalo se a vydávalo o sto šest. Význam spousty „nečekaně vydaných“ desek bude nejspíš rozpoznán až po letech, ale rozhodně bude z čeho vybírat.

6. Vynalézáme

Co bylo, bylo a už se to nikdy nevrátí. V obrovském přetlaku nového materiálu tudíž nemá nic jisté ani ten, kdo se s dostatečným předstihem chystal na konec pandemie. Jenže kdo si za pár let vzpomene na hostinu, kterou panákům na Karlově mostě vystrojil Ondřej Kobza? Naopak dveře dokořán mají otevřené všichni s originálními nápady, chutí je uskutečňovat a umem se vcítit do lidí, jedniček i nul.

7. Učíme (se)

Streamování je naprostý základ, vyšší dívčí online marketing a reklamní textařina, a i ten, pro koho je nejlepší reklama osobní doporučení, před webkou dával aspoň hodiny ukulele. Proměnila se dokonce tak zkostnatělá instituce jako veřejné hudební školství. Konzervy musely hodně rychle vyřešit, jak v lockdownu vyučovat a vyhodnocovat.

8. Rosteme

Z šíleného meziročního nárůstu prodejů všemožných nástrojů zatím nelze vyvozovat dalekosáhlé závěry. Lednové inventury jsou teprve přede dveřmi a pro kolik začínající muzikantů se nový koníček stane celoživotní vášní, je taky velká neznámá. Každopádně šance, že se objeví nové pronikavé talenty, je oproti minulým letům výrazně vyšší.

9. Plníme si dávné sny

Krásný příklad mám z bezprostředního okolí. Je to přiznaný chlapácký kýč, kterému k dokonalosti chybí jen logo marlborek, ale je za ním velmi osobní příběh. Co Pavla Frödeho znám, jak šlo o festival Broumovská kytara nebo Imodium, dřel do úpadu a odepřel si opravdu hodně, aby se oběma jeho dětem dařilo. Snad jedině zábavovka Poslední pokus byl jeho prostor žít své sny, třebaže s cizími provařenými fláky. Neměl vlastní repertoár, a co vím, před šedesátkou na vlastní kůži nezažil ani studiovou alchymii. Jsem proto hrozně rád, že si na popud syna Tomáše jednou s Mišíkem prohodili role. Nevím, jaký z toho měl pocity. Doufám, že co nejlepší.

10. Oživujeme

Raketový nárůst poptávky po čemkoliv konzervovaném se týkal také donedávna odepisovaných koncertních alb. Kapely zhusta jdou atmosféře naproti a zkoušejí možnosti zdánlivého přežitku. Krásný záznam se povedl například pozitronovým dědkům z kanadských Voivod.

11. Vracíme se

A konečně obrovská spousta volna umožnila muzikantům vrátit se k mnoha projektů, třeba i těm bočním, jednorázovým. Nové album zbuntošila super-skupina Killer Be Killed ze členů Mastodon, The Dillinger Escape Plan, The Mars Volta a Maxe Cavalery, ale také metaloví komici Briah Posehn, Scott Ian s přáteli. Obnovit kultovní Cales se chystá i brněnský démon Petr „Blackosh“ Hošek, viz vzorek níže.

A jakými maličkostmi jste se v neveselém roce 2020 utěšovali vy? Podělte se v komentářích.

Tagy #zazivouhudbu koronavirus streaming koncerty rok 2020

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY