Přejít k hlavnímu obsahu
Mig 21 vystoupili i s primabalerínou Nikolou Márovou | Foto: Peter Fulop
Mig 21 vystoupili i s primabalerínou Nikolou Márovou | Foto: Peter Fulop
Zdeněk Neusar -

Národ sobě – kultura tobě: povzbuzení nejen pro hudební scénu

Estráda, nezodpovědnost, snaha ušít program za každou cenu na míru většinového vkusu, také takové ohlasy měl velký koncert Národ sobě – kultura tobě, kde se v sobotu 27. února v různých kombinacích představily na dvě stovky účinkujících. Je dobře, že akce proběhla? Bezesporu. Už proto, že v programu došlo k vzájemnému propojení dříve jen těžko představitelných umělců. A lidé, destruovaní dalším zpřísněním pandemických opatření, prostřednictvím tohoto večera dostali alespoň trochu radosti.

Maraton živé hudby v Národním divadle iniciovali pořadatelé festivalu Metronome Prague. A shrnuto sečteno se celý večer povedl. Místo kritizování několika drobných dramaturgických lapsů je tak na místě spíše vyzdvihnout snahu udělat program pestrý. A vlastně už jen schopnost akci i v současné atmosféře, jen pár desítek hodin před lockdownem, dotáhnout se vší zodpovědností do konce.

Tým, bez kterého by koncert Národ sobě - kultura Tobě nevznikl | Foto: Michal Hančovský

Dramaturg akce Petr Blažek uvedl, že z oslovených umělců nikdo neodmítl. „Všichni, které jsme si vymysleli, tady dnes večer hrajou,“ řekl ve vysílání. Dodal, že pouze kapela Jelen musela zůstat v karanténě. Považujme to za malý zázrak. I s ohledem na rekordní sledovanost programu na kanálu ČT Art, kde přenos akce průměrně sledovalo na 375 tisíc diváků, nezbývá než zatleskat.

V divadle vzniklo šest různých scén. Koncert otevřely z hlavního jeviště kapely Lucie a Chinaski za doprovodu orchestru ND, po nich vystoupili například Michal Prokop, Vojtěch Dyk, Kapitán Demo, Václav Neckář, The Atavists nebo houslista Pavel Šporcl za doprovodu beatboxera Jara Cossigy. Zajímavý průnik klasické a taneční hudby představil DJ Roxtar, jemuž hrál orchestr úryvky z Bizetovy opery Carmen. Hudebníci ND doprovodili i další účinkující, třeba kapelu Mig 21, na jejíž hudbu zatančila primabalerína divadla Nikola Márová. Jiní členové baletního souboru tančili do rapu PSH. Z alternativní scény umístěné v předsálí zahrál na bicí i Floexův robot Josef, nechyběla ani Načeva nebo Lenka Dusilová.

Národ sobě - kultura tobě

Tahle aťsi poněkud opulentní zábava připomněla, že hudebníci (a další umělci) plní invence ani přes zakázaná živá vystoupení před diváky nevymřeli. Moderátoři večera z divadelního souboru Vosto5 pak hned v úvodu přenosu připomněli, že nemožnost konání kulturních akcí zasáhla nejen přímo umělce, ale i řadu přidružených profesí. Také za to všem podílejícím se na této akci patří dík. Už jen vidět tolik fúzí různorodých umělců, je pro celý český národ velkým povzbuzením. Doba je zlá, je dobré i dál držet pospolu...

Tagy koronavirus Národ sobě – kultura tobě Petr Blažek Metronome festival #zazivouhudbu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY