Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Pearl Roadshow Rock Set: jistota na startovní čáře

V nabídce značky Pearl si vybere každý, amatér i ostřílený profesionál. Souprava Roadshow Rock Set je určena zejména začátečníkům, kteří hledají slušnou kvalitu za rozumné peníze. Soupravu, která hraje a ani po větší zátěži se nerozpadne.

Jak to vypadá?

Roadshow Rock Set se vyrábí ve třech barevných variantách a rovněž třech konfiguracích průměrů. Mně se k otestování naskytla souprava v povrchové úpravě Jet Black a v konfiguraci 22x16, 10x8, 12x9, 16x16 a 14x5,5 u snare bubínku. Souprava obsahuje veškerý potřebný hardware a nechybí ani činelový základ, sestávající ze 14" hi-hat a 16" crash-ride.

Korpusy bubnů jsou tvořeny devíti vrstvami bílého topolu a jejich tloušťka je 7 mm, ráfky jsou z třikrát ohýbané oceli o síle 1,6 mm. Snare i velký buben mají shodně po osmi napínacích šroubech, což není úplně ideální, nicméně u nástrojů určených především pro začátečníky to bývá téměř pravidlem a u leckterých čínských "no name" výrobků nalezneme šroubů třeba jen šest. Činelový stojan, stojan na hi-hat i malý buben mají zdvojené nohy pro větší stabilitu, tedy další plusové body.

V dané cenové relaci a vzhledem k cílové skupině funguje hardware spolehlivě a plní svůj účel. Na nějaké harcování po pódiích a s tím spojenou častou montáž a demontáž bych to ale úplně neviděl. Uchycení tomů je bohužel vrtané do korpusů, ale tomu se samozřejmě nelze v dané kategorii divit.

Bubny jsou osazeny jednovrstvými převozovými blánami, které pro prvotní seznámení s nástrojem postačí. K soupravě obdržíte kromě již zmíněného hardwaru a jednoduché bubenické stoličky i jeden pár paliček spolu s pouzdrem na paličky. Výbava pro bubenického novice je tedy kompletní a nezbývá než zasednout a hrát.

Jak to hraje?

Díky převozovým blánám chvíli trvalo, než jsem našel nějaké optimální ladění, ale nakonec se podařilo a i na "převozky" hrála souprava velice slušně. Velký buben bývá označován srdcem soupravy, pojďme tedy začít právě u něj. Překvapil mě slušnou mírou basů a plným zvukem, který by jistě ještě více umocnilo použití kvalitnějších blan.

Velké bubny patří k silným stránkám firmy Pearl a ani tento není výjimkou. Co se tom tomů týče, i zde jsem byl příjemně překvapen. Ani přepravní blány zcela nepotlačily jejich zvukový potenciál, který se vyznačuje hutným tónem s rockově řízným atakem a příjemným dozvukem. Při vyšším ladění mají velmi hezkou melodickou barvu tónu. Tom tomy se spolu s floor tomem hezky pojí a zvuk se neslévá. Také zde platí, že s vhodně zvolenými kvalitnějšími blánami by se zvuk určitě posunul na další level.

Malý buben hraje na danou cenovou kategorii rovněž velice slušně, dynamicky a bez zbytečného přeznění. Struník reaguje dostatečně citlivě a bubínek celkově dobře "prolézá" soupravou. Rim shot je řízný a zvonivý a asi nemusím dodávat, že i bubínku by slušely lepší blány. Jednoduchý mechanismus struníku funguje lehce, tiše a snad bude dlouho fungovat i spolehlivě. Tím se dostáváme k hardwaru.

Hardware působí dostatečně robustně. Pokud se s ním bude nakládat alespoň trochu citlivě, bude určitě i nějaký ten čas dobře sloužit. Rovný stojan na činel sice nenabízí takovou variabilitu nastavení jako stojan s ramenem, nicméně svému účelu poslouží a ani při opravdu razantním úderu na činel se nekymácí ani nepadá. Stojan na malý buben je rovněž dostatečně stabilní a spolehlivě funkční. Stojan na hi-hat je jednoduchý, bez širších možností nastavení, ale budiž.

Pedál k basovému bubnu žel nemá pevnou základnu – spojení obou částí pedálu obstarávají dvě tyčky typické pro nejlevnější řady. Nicméně při hře je pedál celkem stabilní a pohodlný. Převod je dvojitý, řetězový a beater klasický, filcový.

Nejslabším článkem hardwaru je bezesporu stolička. Ta sice sama o sobě nepůsobí nějak nedůvěryhodně či nepohodlně, nicméně po chvíli sezení jsem měl obavy, zda i mých slabých 70 kg živé váhy není na tuto stoličku už trochu moc a zda vydrží. Nicméně její výměna za kvalitnější je to nejmenší.

A co nám nabízí činely? Jak jsem již uvedl, součástí sady jsou činely na hi-hat a hybrid mezi crash a ride činelem. Jejich kvalita je předurčuje toliko ke cvičení, pro všechny ostatní účely bude nutno pořídit si kvalitnější sadu. Pro nácvik koordinace hry na soupravu ale poslouží velmi dobře.

Závěr

Pomineme-li pochybnou kvalitu činelů a některých součástí hardwaru, máme před sebou řemeslně dobře zpracovanou soupravu, která se po nezbytné výměně blan může dostat i na velmi slušnou zvukovou úroveň. Za velmi příznivou cenu pohybující se okolo 13 500,- Kč dostanete kompletní výbavu pro začínajícího bubeníka, která se nejenže nerozpadne již při pouhém přiblížení s paličkama, ale navíc vás překvapí i svým dobrým zvukem.

Tagy Pearl Pearl Roadshow Rock Set

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY