Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 15/24: Explorery Gripen, drivy Keeley, boxy Mesa Boogie, snare Pearl a basy Warwick

Butiková značka Kauer Guitars připravila neobvykle tvarovanou sérii inspirovanou Explorerem, označení Problem Solver nese jednokanálový celolampový aparát firmy Gosh, transparentním projevem se může pochlubit boost / drive MXR Gran Torino, a Mesa Boogie začíná na evropský trh distribuovat trojici nových boxů Rectifier. Na basisty míří čtyři komba Darkglass ve verzích 112 a 210, aktivní „čtyřka“ Sire Marcus Miller Z3 nebo limitovaná edice Warwick MasterBuilt a TeamBuilt 2024. Doporučit můžeme také digitální piana Casio Celviano řady AP, trojici drive / distortionů Keeley „4-in-1“ či stejný počet prémiových snare firmy Pearl. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Kubistické Explorery Gripen od Kauer Guitars

Kalifornská značka představila sérii tvarově odvážně modifikovaných Explorerů z kolekce Gripen, vyznačující se hranatými konturami v kubistickém stylu. Pro stavbu těla i průchozího krku byl použit tzv. španělský mahagon (Hispaniola), hmatník ze dřeva wenge je osazen 22 jumbo pražci Jescar. K dispozici jsou snímače Wolfetone Kauer90, KauerBucker, TV Jones Powertron nebo Lollar, plus kobylkové varianty Magnatron, respektive Powertron+. Hardware sestává z uzamykatelných strojků Hipshot a kombinace struníku stopbar TonePro s pevnou kobylkou typu tune-o-matic. Zvolit lze také různé profily krku, barvu lemovek hmatníku, levoruké varianty apod. Ceny startují na cca 3550 dolarech.

Butiková hlava Gosh Problem Solver s funkcí Age

Ručně stavěný lampový (3x 12AX7, 2x EL34) zesilovač s výkonem 50 W je sice inspirován klasickým Marshallem JCM 800 2204, ale oproti němu nabízí širší zvukové možnosti, terminály pro nastavení biasu koncových elektronek a v neposlední řadě i výběrové komponenty včetně špičkových transformátorů Mercury Magnetics. Jednokanálový aparát disponuje mid-boostem, masterem, gainem a pětipásmovým ekvalizerem, kde je nejnižším frekvenčním pásmům vyčleněn potenciometr Depth. Zajímavou funkci, přístupnou společně s páčkovým přepínačem zmíněného mid-boostu na zadní straně šasi, představuje rotační spínač Age s mody '63, '66, '81 a '23, umožňující dostat ze zesilovače zvuk ve stylu od 60. let přes 80. léta až po současnost.

Boost / overdrive MXR Gran Torino CSP033G

Nástupce pedálu Custom Shop II Torino je vyráběn v limitované edici a poskytuje širokou zvukovou paletu počínaje dynamickým boostem s decentní kompresí až po saturovanější zkreslení evokující hřejivý charakter klasických lampových aparátů. Designově nepřehlédnutelný drive je kromě standardních ovladačů gainu a hlasitosti vybaven třípásmovým EQ a malým tlačítkem pro volbu režimů Boost / OD. Hlavní mosfetový obvod doplňuje kvalitní výstupní Class A buffer s nízkou impedancí, zachovávající integritu tónu a zabraňující signálovým ztrátám v dlouhých efektových řetězcích. Napájení je řešeno 9V adapterem nebo baterií, přičemž proudový odběr se pohybuje pod hodnotou 5 mA. MXR CSP033G by se měl v distribuci objevit v průběhu května.

Tři nové drive / distortiony Keeley ze série „4-in-1“

Po loňském pedálu Nobel Screamer následovaného zkreslovačem Muse, navrženým pro kytaristu Andyho Timmonse, přichází z dílen efektového guru Roberta Keeleye trojice nových drivů, na jejichž flexibilitu odkazuje označení „4-in-1“. Všechny verze disponují potenciometry Volume, Drive, Tone, dvojicí páčkových přepínačů pro volbu tone stacku plus clippingu, a footswitchem umožňujícím také vybírat mezi true a bufferovaným bypassem. Model Blues Disorder kombinuje vlastnosti Marshallu Blues Breaker a drivu Fulltone OCD, varianta Angry Orange přináší možnosti klasického Bosse DS-1 mixovaného s obvodem fuzzu EHX Civil War Big Muff, a pedál Super Rodent je inspirován okruhy overdrivu Boss SD-1 a distortionu Pro Co Rat. Cena: shodně 199 dolarů.

Kytarové kabinety Mesa Boogie Rectifier 1x10, 1x12 23” a 2x12 Diagonal

Na trend minimalizace kytarových sestav reaguje firma Mesa Boogie novou trojicí kompaktnějších uzavřených boxů řady Rectifier, sestávajících z modelů MB Rectifier 1x10, 1x12 23” (šířka boxu) a 2x12 Diagonal, vyrobených z kvalitní březové překližky potažené vinylem v odstínu Black Bronco. Verze 1x10 osazená Celestionem G10 Vintage boduje při malých rozměrech pevnou, soustředěnou projekcí, varianta 1x12 23” s konstrukcí „Widebody“ a Celestionem Vintage 30 poskytuje dostatek basů, zatímco provedení 2x12 Diagonal představuje vertikálně řešený mono kabinet s dvojicí Celestionů Vintage 30, výkonem 120 W, impedancí 8 ohmů a širokým akustickým rozptylem. Všechny modely dostaly i paralelně zapojený výstupní jack a součástí je převozní obal.

Mesa Boogie Rectifier 1x10, 1x12 23” a 2x12 Diagonal

Signovaný Marcus Miller Z3 od Sire Guitars

Millerova série Sire Z3 přináší díky aktivní ekvalizaci širší zvukovou paletu a snaží se oslovit hráče, hledající moderní „groovy sound“ podporovaný dvoucívkovým snímačem. K mahagonovému korpusu typu Z-bass, částečně inspirovanému tvary Music Manu StingRay, je pomocí pěti vrutů přišroubován javorový krk opatřený C-profilem a ze stejného materiálu je vyroben i hmatník s úpravou Edgeless (zakulacené hrany), radiusem 12" a 22 pražci medium jumbo. Zvuk přenáší humbucker Sire Standard MM ve stylu Music Man, napojený na aktivní předzesilovač Marcus Heritage-3 s hlasitostí a třípásmovým EQ. Evropská cena: cca 500 eur.

Warwick MasterBuilt a TeamBuilt z limitované edice 2024

Především na náročné muzikanty či movité sběratele míří Warwick s basami MasterBuilt Thumb NT a TeamBuilt Thumb BO, které jsou vyráběny ve čtyř i pětistrunném provedení. U luxusní řady MasterBuilt byl použit průchozí krk z 5 vrstev javoru a wenge, korpusová křídla z masivního plamínkového ořechu, hmatník z ebenu „tigerstrip“ osazený 26 mosaznými pražci, pasivní snímače Bartolini MM a Jazz Bass doplněné aktivním firemním preampem s dobíjitelnou lithiovou baterií a strojky Graph Tech Ratio. Edice TeamBuilt se odlišuje hlavně šroubovaným krkem lepeným ze 3 kusů wenge, dvouoktávovým hmatníkem, elektronikou MEC a tělem kombinující ořechovou základnu a top ze stejného materiálu s plamínkovou kresbou.

Komba Darkglass Infinity 500 a Microtubes 500

Finský specialista na basové aparáty a efekty přidal do sérií Infinity a Microtubes celkem čtyři komba ve verzích 112 a 210, osazená stejnojmennými preampy. Modely o výkonu 500 W jsou vybaveny custom reproduktory Eminence, přepínatelnou hornou a výstupem pro externí box. Plně digitální Infinity DG112D a DG210D nabízí kompresor, zkreslovací sekci s mody Leo Bass, Vintage Microtube, Microtubes B3K, Alpha·Omega a noise gatem, funkci Drive / Octave Blend, pětipásmový grafický EQ, Master a možnost uložení 5 presetů. Varianty Microtubes DG112A a DG210A s analogovým předzesilovačem a zkreslovacími režimy Vintage Microtubes / Microtubes B3K dostala čtyřpásmový EQ s dvojicí parametrických středů (Low Mids / Hi Mids) a volbu citlivosti vstupu. Obě komba mají také ef. smyčku, Aux In, DI XLR výstup atd., Infinity přidává konektor MIDI In a port USB-C.

3x luxusní snare Pearl z produktové řady 2024

Na trh zamířila trojice high-end bubínků Pearl z edicí UltraCast, StaveCraft a Reference, které jsou navrženy tak, aby bez potíží prořízly kapelový mix, ať už preferujete jakýkoliv styl. Verze Reference One MasterCast Brass (14" x 5" nebo 14" x 6,5") s masivním atakem je vyrobena z 3 mm silné mosazi doplněné mušlemi typu STL100 a struníkem SR-1000 Glide-Lock. Ručně stavěná varianta StaveCraft Ashwood, opět ve velikostech 14" x 5" či 14" x 6,5", má dvouvrstvé stěny lepené z vertikálně orientovaných bloků jasanu a exotického dřeva Makha o celkové síle 25 mm, použit byl struník SR-150 a lité ráfky MasterCast navyšující výslednou hlasitost tónu. Firma se také vrátila k oblíbenému modelu UltraCast 14" x 6.5", produkujícímu díky tělu z hliníkového odlitku (3 mm stěny) a struníku SR-1000 čistý, hřejivý zvuk s citlivou odezvou.

Digitální piana Casio Celviano AP-S450, AP-550 a AP-750

Kolekce digitálních pian řady Celviano se rozrostla o tři modely vybavené vylepšeným ozvučným systémem na bázi 3D efektu, kladívkovou klaviaturou SHHA (Smart Hybrid Hammer Action) s bílými klávesami z rakouského smrku, novým informačním panelem a nahrávací jednotkou s funkcí Instant RePlayer. Součástí je také Bluetooth adapter WU-BT10 podporující bezdrátový přenos audia, MIDI nebo komunikaci s editační aplikací Casio Music Space. Výrobce zařadil do zvukové banky preset Hamburg „věrně zachycující přirozený sound jednoho z nejvyhledávanějších a nejmajestátnějších pian na světě“, verze AP-550 se 4 reproduktory a 26 zvuky disponuje i pianem New York Grand a u vlajkové lodi AP-750 s ozvučným systémem Grandphonic (8x repro) lze vybírat z celkem 39 presetů včetně rejstříků Berlin Grand, Vienna Grand atd.

Tagy Kauer Guitars MXR Sire Gosh mesa boogie Keeley Electronics warwick Darkglass Pearl Casio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY