Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 33/23: EHX opět zmenšil oktaver POG, Boss nabízí syntezátor GM-800, Jackson představil prémiovou edici kytar, Darkglass nový aparát a Blackstar svůj první plugin

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Electro Harmonix pokračuje v miniaturizaci oblíbeného pedálu POG, Boss se po více než deseti letech rozhodl rozšířit nabídku kytarových synthů o novou verzi GM-800, Pearl připravil pedály řady Demon XR 3500 a majitele domácích studií by mohla oslovit cenově vstřícná sluchátka Behringer Alpha či Omega. Tip přinášíme i na kytarovou kolekci Jackson Pro Plus, basy Sire Marcus Miller a pluginy od Rolandu a Blackstaru.

Prémiová série Jackson Pro Plus

Celkem deset modelů superstratů typu Dinky a Soloist tvoří novou edici Jackson Pro Plus, nabízející moderní koncepci, včetně vícevrstvých šroubovaných či průchozích krků, postranních luminiscenčních značek na ebenových a javorových hmatnících s proměnlivým radiusem, kvalitních pražců (EVO, nerezová kryo-ocel) či prémiových materiálů korpusů s klenutými topy. Instalovány jsou snímače Seymour Duncan, Bare Knuckle nebo Fishman Fluence, uzamykatelná vibrata Floyd Rose 1000, hardtail kobylky či systém EverTune, a nechybí ani sedmistrunné varianty. Nadstandardně vybavená řada Jackson Pro Plus klade důraz na širokou zvukovou paletu a ergonomický design, poskytující rockovým kytaristům dokonalý zážitek ze hry.

Plugin Blackstar se zesilovači St. James

Britský Blackstar vstupuje do oblasti komplexního modelingu pluginem, který kromě dvou virtuálních aparátů řady St. James (verze EL34 a 6L6) obsahuje emulační jednotku CabRig s 9 firemními kabinety, 6 mikrofony a konfigurovatelným prostředím. Nechybí efektová sekce s 8 pedály a ekvalizer disponující čtyřmi semi-parametrickými pásmy a high/low cut filtrací. Vývojový tým, který stojí také za klasickými aparáty Blackstar Artisan, St. James, Series One a ID:Series, tvrdí, že novinka by měla hráčům poskytnout „zvuk a feeling skutečných lampových zesilovačů, které nastaví nové standardy ve studiovém světě“. Inovativnímu přístupu odpovídá i heslo „Navrženo, nikoliv modelováno“, pod nímž výrobce tento software propaguje.

Kytarový / basový syntezátor Boss GM-800 a nové rozhraní Serial GK

S podlahovým synthem GM-800 přichází nová éra kytarové i basové syntézy s téměř neomezeným tvůrčím rozsahem, podpořeným libovolnou kombinací či editací rejstříků, obrovským výběrem efektů a v neposlední řadě také obsahem na Roland Cloudu. Pokročilý zvukový engine ZEN-Core, doplněný nově vyvinutým rozhraním Serial GK tvořeným snímači a konvertory, odemyká jakýkoli myslitelný zvuk – od nejrůznějších akustických nástrojů až po klasické a moderní syntezátory (např. Roland Jupiter-8 nebo Juno-106) – zatímco výkonná DSP jednotka zajistí stabilitu trackingu a expresivitu výrazu, který v dané efektové kategorii dosud nebyl možný. GM-800 se v těchto dnech dostává do českých obchodů za cenu cca 19000 Kč.

EHX Pico POG: polyfonní oktaver s trojicí filtračních modů

Po klasickém POGu následovanému verzemi Micro a Nano přichází newyorské značka s nejmenším provedením tohoto polyfonního oktávového generátoru s označení Pico POG. Malý pedál je schopen k původnímu tónu či akordu přidat spodní i horní oktávu, a ovladač Tone je napojen na spínač Filter, jenž danému parametru umožňuje využít kromě tzv. tilt equalizeru také režimy high-pass nebo low-pass filtru. Zvolené řešení tak výrazně navyšuje flexibilitu miniaturního digitálního efektu, který se stejně jako jeho předchůdci může pochlubit bleskurychlou a přesnou trakcí. V ceně cca 240 dolarů je zahrnutý také napěťový zdroj.

Sire Marcus Miller V5 24 4ST a 5ST: dostupné signatury baskytarové ikony

Nové modely erudovaného basisty vycházejí konstrukčně opět z konceptu Jazz Bass ve čtyř i pětistrunném provedení, ale tentokrát jsou vybaveny dvouoktávovým palisandrovým či javorovým hmatníkem se zakulacenými hranami, osazeným 24 pražci medium jumbo. Nástroje ve stylu 70. let disponují korpusem ze severoamerické olše, krkem z pečeného javoru a pasivní elektronikou s dvojicí single coilů Marcus Vintage-J Revolution doplněných ovladači 2x Volume + Tone. Poměrně vstřícně jsou nastaveny ceny pohybující se okolo 600 (4ST) respektive 700 dolarů v případě verze 5ST. Pořídit je možno i levoruké varianty. Barvy (dle modelu): Mild Green, Natural, Vintage White, Tobacco Sunburst, Dakota Red. Na přiloženém videu demonstruje Miller předchozí model V5.

Darkglass Microtubes X 900: limitovaná edice basového aparátu

Speciální série basového zesilovače kombinujícího koncový Class-D stupeň o výkonu 900 W a analogový preamp vybavený sekcí obsahující kompresor a zkreslovací engin postavený na bázi populárních firemních pedálů řady X. Kompaktní model dostal také tichý šestipásmový grafický ekvalizér, který dokáže tvarovat zvuk od křišťálově čistého tónu až po přebuzený agresivní sound. Obvod X navíc umožňuje přesně zvolit, jaké frekvence budou komprimovány a saturovány. Díky MIDI pro přepínání kanálů a muting, IR impulsům kabinetu s možností uložení tří presetů, vstupu Aux In, sluchátkovému výstupu a dalším funkcím nabízí Microtubes X 900 podle slov výrobce bezkonkurenční všestrannost a kontrolu. Limitovaná edice má být dostupná v počtu 500 kusů.

Repro Eminence CannaBass CB3015N-8: 15 palců a kilowatt výkonu

Po desetipalcovém modelu CB3010N-8 přidává americký výrobce do basové edice CannaBass nový reproduktor CB3015N-8 s průměrem 15 palců, impedancí 8 ohmů a masivním jmenovitým výkonem 1000 W (500 W EIA). Měnič byl navržen s ohledem na moderní hráče a vyznačuje se čistou precizní projekcí, které bylo dosaženo díky papírové membráně opatřené patentovanou povrchovou úpravou CBD vylepšující hladkou frekvenční odezvu (40 Hz – 3,7 kHz) s nízkým zkreslením. Instalovaný neodymový magnet nabízí stabilní proudové pole zajišťující konzistentní tón a třípalcová cívka navíc poskytuje nižší kompresi.

Eminence CannaBass CB3015N-8

Pearl Demon XR 3500: single a double pedály k basovému bubnu

Single a double pedály P-3500D a P-3502D z edice Demon XR 3500 (X-treme Response) jsou podle slov výrobce přímou cestou k rychlému výkonu. Jejich strohá odlehčená konstrukce s převodem direct-drive byla vyvinuta ve spolupráci s Georgem Kolliasem z deathmetalových Nile, aby poskytovala rychlejší, plynulejší úder a lepší odskok v extrémních hudebních žánrech. Oba modely jsou připraveny pro technickou hru ve vysokých tempech, kde je kromě přesnosti klíčová i výdrž. Pedálové plochy z leteckého hliníku doplňují beatery typu B-350XR, otočná svorka, ložiska NiNja a silná vyměnitelná pružina s detailně nastavitelnou tenzí. Duální verze P-3502D se může pochlubit nulovou latencí, a to díky univerzální propojovací hřídeli Z-Link.

Roland Zenology Pro Collection: virtuální verze pěti ikonických synthů

Softwarová kolekce v podobě vlajkového plug-inu Zen-Core s vlastním oscilátorem, filtrací, sekcí Amp, LFO a efektovou jednotkou, obohaceného o legendární nástroje z produkce Rolandu, které pomáhaly definovat mnoho hudebních žánrů. Paket Model Expansions rekonstruuje zvuk syntezátorů Roland Juno-106, Jupiter-8, SH-201, JD-800 a JX-8P, takže hráč má k dispozici nepřeberné množství rejstříků i možností tvarování zvuku. Komplexně pojatý balíček ve formátech VST, VST3, AU a AAX si výrobce cení na cca 600 dolarů.

Behringer Alpha a Omega: studiová sluchátka za hubičku

Pokud se poohlížíte po sluchátkách vhodných do domácího studia a máte hlouběji do kapsy, tak by vás mohla oslovi dvojice nových modelů od Behringeru s označením Alpha a Omega. Obě kabelové verze mají otevřenou konstrukci, pohodlné náušníky Ultra-Soft, elegantní retro design a přívětivou cenovku cca 50 eur. Shodný je také frekvenční rozsah pohybující se v rozmezí 10 Hz až 28 kHz a doplňky sestávající z přepravního pouzdra, třímetrového kabelu a jackového adapteru. Verze se odlišují především typem hlavového mostu a velikostí neodymových měničů, kdy Alpha dostala 50 mm drivery, zatímco varianta Omega disponuje měniči o průměru 53 mm.

Tagy Jackson blackstar Darkglass Behringer Roland boss Sire EHX Eminence Pearl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY