Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 38/23: efektové kity Mojotone, Fender Waylong Jennings, box Aguilar nebo synth Bullfrog

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Native Instruments uvedli na trh šestou generaci softwarového paketu Suite, Aguilar rozšířil portfolio o malý basový box 1x10, Fender nastartoval výrobu sběratelské repliky Telecasteru Waylona Jenningse a přidal i jeho signovaný phaser, Mojotone vyrukoval se čtyřmi stavebnicovými drivy a firma Erica Synths představila synth Bullfrog s vyměnitelnými voicingovými kartami. Doporučit můžeme i basový preamp od Sunnaudio, javorové bicí sety Pearl PMX či audio rozhraní IKM iRig HD X.

Fender Masterbuilt Waylon Jennings Telecaster Relic: limitka s odvážnou cenovkou

Speciální edice z Custom Shopu je replikou slavného Telecasteru z roku 1954, jenž patřil ikoně americké country. Stavbu si vzal na starost Masterbuilder Dave Brown, který dvoudílné jasanové tělo opatřil dobově korektní barvou Butterscotch Blonde, následně potaženou ručně opracovanou černou kůží s bílými ozdobami hran a tradičními obrazci. Stejně charakteristické pro tuto kytaru jsou ladicí mechaniky Schaller M6 s banjovým strojkem struny E umožňující rychlé podladění na tón D. Krk z jednoho kusu radiálně řezaného javoru má profil 10/56 "V" a zvuk přenáší single-coily CS Hand-Wound '50/'51 Blackguard. Cena sběratelské série, včetně luxusního pouzdra, popruhu atd., byla stanovena na 25000 dolarů.

Analogová JFET modulace Fender Waylon Jennings Phaser

Současně s Telecasterem uvedl Fender na trh řadu Jenningsových signature produktů, zahrnujících kromě zmíněného samostatně prodávaného pevného pouzdra a prémiového popruhu také dva pickguardy z reliéfní kůže a prostor v dané kolekci dostal také Waylon Jennings Phaser, tedy efekt, který tento hráč často používal. Nový model vychází z původního čtyřstupňového obvodu Fender z roku 1975 a disponuje třemi přepínatelnými režimy (2/4 nebo 6 stupňů) fáze. Kromě parametrů Range, Rate a Feedback je pedál vybaven spínačem Sweet odpojujícím switch Phase a přidávajícím do signálu výraznější modulační vlnu.

Mojotone Pedal Kits: čtveřice drivů ve formě stavebnic

V těchto dnech začínají dílny americké firmy Mojotone opouštět první kousky z pedálové edice zahrnující zkreslovače na bázi známých drivů Ibanez Tube Screamer, Marshall Blues Breaker, Pro Co Rat a Electro-Harmonix Big Muff. Novinky jsou k dispozici jako stavebnicové kity s předem osazenými deskami plošných spojů minimalizujícími pájení, takže sestavení těchto efektů je poměrně rychlé a snadné. Společným rysem efektů jsou tři ovladače (Volume, Tone, Gain), páčkový přepínač volící mezi trojicí clippingových či voicingových modů, 3PDT footswitch zapojený v režimu true bypass, vnitřní DIP spínače (s výjimkou BM Fuzzu), interní prostor pro čtyři přídavné zkreslovací diody a cenovka 70 dolarů.

Kytarové audio rozhraní IK Multimedia iRig HD X

Firma IKM inovovala svou vlajkovou kytarovou kartu iRig HD 2 a uvedla na trh verzi HD X s přehlednějším rozložením ovládacích prvků, které se zúžily na jeden multifunkční potenciometr se zabudovaným tlačítkem, umožňujícím přepínat mezi monitoringem, sluchátky, loopbackem a také nově integrovanou ladičkou s rychlou trakcí. Poprvé se u rozhraní typu iRig setkáváme s virtuální efektovou smyčkou či technologií IK Loopback+ a modifikován byl i vstupní nízkošumový okruh s dynamickým rozsahem 115 dB. Převodníky pracují s rozlišením 24-bit/96 kHz, konektivita sestává z portu USB-C, nástrojového vstupu, výstupu pro zesilovač a minijackového konektoru sluchátek.

Halfstacky Magnatone Billy Gibbons Super Fifty-Nine M80 Silver Croc

Šest zesilovačů Super Fifty-Nine M80 potažených koženkou v podobě stříbrné krokodýlí kůže, a stejný počet boxů 4x12 v identické úpravě, osazených firemními repry Custom 12” Ceramic, vyrobila značka Magnatone pro letní evropské sólové turné Billyho Gibbonse, po jehož skončení byly podepsané halfstacky rozeslány evropským dealerům, kteří si tyto designové speciály předobjednali. Celolampové hlavy nabízející zvuk v britském stylu mají výkon 45 W (Push-Pull, Class AB 2x EL34), ručně i footswitchem přepínatelné gainy Lo/Hi, čtyřpásmový EQ, Master a elektronkou ošetřenou efektovou smyčku. Cena těchto sběratelských sestav se pohybuje okolo 9000 eur.

Basový předzesilovač Sunnaudio R2D3 Helion

Do distribuce se dostává pedálový předzesilovač, jehož prototyp firma Sunnaudio poprvé představila na letošním veletrhu NAMM (viz video). R2D3 Helion boduje transparentním zvukem počínaje čistými rejstříky, přes decentní saturaci, výraznější overdrive až po high-gainový fuzz/distortion navázaný na boost parametr Rabid. Preamp se může pochlubit také bezproblémovou integrací s dalšími pedály, a kromě basy jej lze samozřejmě využít i s jinými nástroji. Vedle TRS výstupu je umístěn symetrický linkový XLR Out, třípásmový parametrický EQ doplňuje sub-harmonická funkce Focus, nastavitelná je i vstupní impedance, korekce speaker simulatoru, nechybí Clean Mix, volitelné směrování signálu, efektová TRS smyčka, interní DIP switche atd.

Aguilar SL 110: kompaktní box se zvukem přesahujícím jeho velikost

S rozměry 34 x 34 x 44 cm a hmotností cca 10.5 kg zaujímá basový kabinet SL 110 v portfoliu Aguilaru pozici nejmenšího a nejlehčího modelu, který i přes tyto parametry produkuje špičkový sound. Novinka, osazená desetipalcovým keramickým reproduktorem typu DB o výkonu 175 W RMS (8 Ohm), se ze zvukového pohledu vyznačuje jasně artikulovanými basy, vyváženými středy a hladkými výškami. Na výsledném tónu a frekvenční odezvě 41 Hz – 5 kHz má podíl i hybridní konstrukce, navržená pro často cestující hráče, kteří si mohou vybrat z provedení v barvách Black, Chocolate Brown nebo Fawn. Díky kompaktnímu formátu a snadné přenosnosti je SL 110 ideální volbou pro kapelové zkoušky, menší koncerty i cvičení.

Sety Pearl Professional Maple PMX: klasika s moderními prvky

Do roku 1985, kdy vznikla první série Professional MLX, se ohlíží Pearl s letošní prémiovou edicí souprav ve stylu „Modern Vintage“, kombinující osvědčenou koncepci s inovativními prvky. Nová kolekce PMX, která se podle slov výrobce vyznačuje multižánrovou všestranností a je vhodná jak pro studiovou práci, tak i pro aktivní koncertování, má korpusy typu EvenPly-Six (5,4 mm) z 6 vrstev severoamerického javoru poskytujícího hřejivý tón s širokou frekvenční projekcí. Zvoleny byly prvotřídní mušle RL, závěsný systém tomů OptiMount, třikrát ohýbané ráfky SuperHoop II o síle 2,3 mm a blány Remo UT Pinstripe / Powerstroke3. Kity se prodávají v několika konfiguracích, samostatně dostupné jsou snare PMX 14" x 5", 14" x 6.5" nebo 14" x 8".

Semi-modulární syntezátor Erica Synths Bullfrog

Lotyšská značka navrhla ve spolupráci s muzikantem a DJ Richiem Hawtinem kompaktní desktopový mono syntezátor Bullfrog, který chce inspirovat začátečníky i profesionály k vytváření vlastních zvuků. Analogový model na modulární bázi samozřejmě umožňuje tzv. patchování, připravena je výbava v podobě VCO, low-pass filtru, modulačního FM vstupu, jednotky VCA s delayem, okruhu Sample & Hold, dvou smyčkovatelných obálkových generátorů atd. Zajímavou nadstavbu představuje slot pro lehce vyměnitelné karty (Acid Bassline, Sampler/Looper, Sequencer, Groovebox apod.) významně rozšiřující možnosti tohoto nástroje. Součástí dodávky jsou tři tovární a stejný počet prázdných DIY karet pro záznam nápadů, potřebné kabely a napěťový 12 V adapter. Nabídka zmíněných karet by se měla průběžně rozšiřovat.

Music Production Suite 6 od Native Instruments

Pod křídla společnosti Native Instruments nyní patří i značky iZotope a Brainworx, takže uživatel dostane v šesté generaci paketu MP Suite také poslední verze softwarových nástrojů Ozone 11 Advanced, Nectar 4 Advanced, Neutron 4, Native Instruments Guitar Rig 7 Pro, Audiolens, prostorové reverby Stratus 3D plus Symphony 3D od Exponential Audio, Brainworx Creative Mixing Set, různé efekty z produkce NI atd. Zvukaři, producenti či hráči tak mohou využít špičkový mastering, software pro mix vokálů, komplexní řešení kytarového i basového zvuku a celou řadu studiových plug-inů. Do 11. října platí zaváděcí cena cca 495 eur, poté cenovka balíčku stoupne na cca 650 eur.

Tagy Fender Mojotone IK Multimedia Magnatone Sunnaudio Aguilar Pearl Erica synths Native Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY