Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 35/23: preampy TCE High-Gain, Strat Juanez, mikrofon Apogee a synth od SBC

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Kromě signovaného Stratocasteru Juanez přichází Fender s basou Jaguar Mike Kerr, TCE rozšiřuje preampovou kolekci Ampworx o tři modely Hi-Gain, Pearl posílil nabídku o další snare Dennise Chamberse a Apogee představil mikrofon HypeMic s vestavěným kompresorem. Doporučit můžeme také stereofonní podlahový aparát Milkman, vůbec první synth od Space Brain Circuits, vibrato VegaTrem pro Telecaster nebo kompaktní komprimaci z dílen Electro Harmonix.

Moderní signatura Fender Juanes Stratocaster

Fender uvedl na trh signovaný Stratocaster kolumbijského kytaristy Juanese (Juan Esteban Aristizábal Vásquez), zkušeného hráče s širokým stylovým záběrem od popu až po heavy metal. Strat v elegantním saténovém laku Luna White je osazen dvojicí custom singlů Juanes Ultra Noiseless Strat, doplněných kobylkovým humbuckerem Juanes Alnico II. Flexibilitu navyšuje speciální mid-boost preamp (až +12 dB – potenciometr Tone) aktivovatelný tlačítkem S1, umístěným v ovladači hlasitosti. Přístup k vyšším pozicím javorového hmatníku s proměnlivým radiusem usnadňuje ergonomický spoj olšového těla, krk dostal masivnější profil Deep-C.

VegaTrem VT2ND Teletrem: vytuňte si Telecaster

Vibrato určené speciálně pro kytary s kobylkou typu Telecaster nevyžaduje žádné drastické zásahy do korpusu, takže při instalaci není třeba fréza, vrtačka ani další nástroje, ale ve většině případů postačí pouze křížový a plochý šroubovák. VT2ND Teletrem se skládá ze základny pro uchycení kobylkového snímače a břitů náležejících k pohyblivé části top-load vibrata, jehož šest pružin je ukryto v šachtách, jimiž jsou u klasického Telecasteru vedeny struny skrz tělo. Vibrato je samozřejmě navrženo s ohledem na pozici originálních otvorů pro kotvící vruty a další komponenty. Použit byl kvalitní materiál, jakým je např. nerezová námořní ocel nebo mosaz, posilující rezonanci a sustain tónu. Pracovní postup upgradu demonstruje přiložené video.

EHX Pico Platform: malý kompresor / limiter studiové kvality

Po oktaveru Pico POG se rozhodl newyorský výrobce miniaturizovat i kompresor / limiter Platform, jehož verze Pico nabídne i přes kapesní rozměry plnohodnotné funkce, samozřejmě s výjimkou napájení pomocí baterie – ta by se k elektronice uložené v šasi o velikosti pouhých 9,3 x 5 x 5 cm opravdu nevměstnala. Podsvícené dvoubarevné tlačítko Type volí mezi režimy Hard / Soft Knee (limitace či komprimace) a kromě tradičních ovladačů Volume, Sustain, Attack, zde najdeme i parametr Blend zajišťující přirozený tón. Digitální Pico Platform s bufferovaným bypassem, inspirovaný studiovými modely, disponuje transparentním projevem bez zabarvení původního signálu, takže jej můžete použít pro téměř libovolný nástroj. Součástí dodávky je napájecí zdroj.

Pedálové preampy TCE ze série Ampworx Hi-Gain

Krátce po premiéře první modelingové série Ampworx Vintage přichází dánská firma s obdobně koncipovanými pedálovými preampy řady Ampworx Hi-Gain ve verzích Dual Wreck, V550 a Jims 800, emulujících zvuk zesilovačů Mesa Boogie Dual Rectifier, Peavey 5150 MKI a modifikovaného Marshallu JCM 800. Společným jmenovatelem je volitelný pre/post boost s vyhrazeným footswitchem, šest standardních ovladačů s přidaným minipoteciometrem Presence, port Mini-B USB, vstup, výstup a druhý DI výstup opatřený IR impulsem kabinetu 4x12 s reproduktory Celestion Vintage 30 (Dual Wreck), G12M Heritage (V550) a G12-65 (Jims 800). Poměrně vstřícné ceny se mají pohybovat okolo 160 eur.

Jim Dunlop Akira Takasaki Cry Baby Fuzz Wah

Kolekce Cry Baby se nadále rozšiřuje o nové podpisové modely, což potvrzuje verze AT95 kytaristy Akiry Takasakiho z japonské heavy metalové kapely Loudness, která je pro znalce tohoto žánru klasikou. Obvod wahu prošel modifikací snižující oproti standardním kvákadlům Dunlop pracovní frekvenci pro kulatější a méně pronikavý zvuk. Integrovaná sekce přepínatelného high-gainového fuzzu s potenciometrem citlivosti navyšuje expresivitu filtrovaného tónu, nášlapný segment je opatřen systémem auto-return, kdy pružina vrátí pedál do patové pozice (vypnuto), a o aktivaci obou okruhů informují samostatné diody. „Nejlepší rockový wah pedál pro živá vystoupení,“ říká o novince Takasaki.

Podlahový zesilovač Milkman The Amp Stereo

Kalifornský Milkman Sound pokračuje v evoluci podlahových kytarových mini zesilovačů řady The Amp novou verzí The Amp Stereo. Označení analogového modelu sice dává na první dobrou tušit, jaké zapojení primárně nabízí, ale díky dvojici integrovaných preampů se samostatnými dvoupásmovými korekcemi a hlasitostmi lze tento aparát použít také jako dva nezávislé zesilovače se společným masterem. Ke každé sekci je možno připojit různé typy boxů s odlišnými impedancemi, instalován je vypínatelný speaker simulator, sluchátková zdířka a dvojice footswitchů, kdy levý spínač slouží ke sloučení obou větví do monofonního modu a pravý switch obrací fázi u pravého kanálu. Výkon: 2x 200 W / 4 ohmy, 2x 100 W / 8 ohmů, 2x 50 W / 16 ohmů.

Fender Mike Kerr Jaguar Bass: limitka s krátkou menzurou

Limitovaná edice frontmana britské kapely Royal Blood, postavená na tradičním základu olše / javor / palisandr, nabízí menzuru zkrácenou na 30 palců, což společně se subtilnějším C-profilem krku předurčuje tento nástroj především hráčům či hráčkám s menšími dlaněmi a kratšími prsty. Basa disponuje snímačovou konfigurací HH, kdy střední humbucker Fender Wide Range doplňuje kobylkový custom minihumbucker, který Kerr podle vlastních slov využívá hodně ve studiu, aby zvuku dodal větší ostrost a „twang“. Model v efektním laku Tiger's Blood Orange a hardwarem ve zlatém chromu je dodáván s luxusním gig bagem polstrovaným látkou se vzorem leopardí kůže.

Bubínek Pearl Dennis Chambers 14’’ x 6.5’’ DC1465S/C

Nejnovější snare navržený pro legendárního bubeníka přebírá některé prvky z jeho předchozích modelů a přidává několik inovací. Korpus letošní verze DC1465S/C v úpravě Matte Black je stejně jako Chambersův první snare Pearl vyroben ze čtyř vrstev javoru zpevněných vnitřními kruhy Re-Rings, zatímco z druhé varianty byl převzat asymetrický ladicí systém, tvořený 10 šrouby u horní a 8 šrouby u spodní blány (Evans B14G12 / S14H30). Použity jsou lité ráfky MasterCast Hoops a malé mušle typu STL-100. Zásadní rozdíl přináší struník SR-300, který je vybaven třemi individuálně laditelnými šestipramennými pružinovými segmenty, přičemž každý z nich lze zapnout nebo vypnout a dále tak tvarovat výsledný zvuk bubínku. Podle slov výrobce poskytuje verze DC 2023 „bezkonkurenční flexibilitu a muzikální tón podpořený nadstandardní citlivostí a výraznou projekcí“.

Stereofonní analogový polysynth SBC DarkSky-4

Americká společnost Space Brain Circuits oznámila oficiální premiéru svého prvního syntezátoru DarkSky-4 v desktopovém formátu. Semi-modulární synth se čtyřhlasou polyfonií, třemi režimy přehrávání (Mono, Para, Poly), volbou čtvercového či pilového tvaru modulační vlny na každý hlas, dvěma low-pass filtry a dalšími sekcemi, má stereofonní výstupy, což společně s rozsáhlými modulačními možnostmi umožňuje vytvářet výrazné a prostorově široké efekty a textury. Ručně kompletovaný nástroj je osazen konektory MIDI In/Out (DIN/minijack), USB portem pro upload firmwaru a připojit je možno samozřejmě i sluchátka.

Apogee HypeMic: mikrofon se zabudovaným kompresorem

Komprese je velmi důležitou součástí každé audio nahrávky, což si samozřejmě plně uvědomuje i značka Apogee, která přichází s prvním USB mikrofonem vybaveným vestavěným analogovým kompresorem. Patentovaná technologie studiové kvality je tak schopna přinést živost do vašich vokálů, nástrojů i podcastů. Použita je kardioidní kondenzátorová kapsle, připojení typu PureDIGITAL (24 bit/96 kHz), nechybí sluchátkový výstup s funkcí Blend pro nahrávání s nulovou latencí a na těle mikrofonu najdeme také potenciometr vstupní citlivosti, fungujícího zároveň jako přepínač trojice kompresních modů Shape, Squeeze a Smash. Příslušenství obsahuje stativ, kabeláž, pop filtr a pouzdro na přenášení.

Tagy Fender EHX VegaTrem TC Electronic Jim Dunlop Milkman Sound Pearl Space Brain Circuits Apogee

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY