Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v září 2021 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Cort Artisan C4 a C5 Plus OVMH – jihokorejský gigant připravil dvojici moderně koncipovaných nástrojů se sendvičovým korpusem a centrálním javorovým blokem. Elektroniku tvoří dvojice snímačů Bartolini MK-1 navázaných na aktivní systém Markbass MB-1 osazený třípásmovými korekcemi, společnou hlasitostí a blendem. Malým switchem lze samozřejmě volit mezi režimy aktiv/pasiv.

Efekty Black Country Customs – britská firma BCC, butiková divize značky Laney, uvedla na trh trojici basových pedálů, tvořených kompresorem BCC-TCF The Custard Factory, oktaver/pitch shifterem BCC-T85 a distortionem BCC-Blackheath. Krabičky o rozměrech 60 x 75 x 125 mm, hmotnosti 335 g a průměrným proudovým odběrem 10 mA využívají kvalitní součástky, čemuž odpovídá i vysoký zvukový standard.

Kombo Orange Glenn Hughes Signature Crush Bass 50 – bývalý basista kapely Deep Purple je dlouhodobě spojován s produkty společnosti Orange, která zařadila do svého portfolia limitovanou edici komba vycházejícího z klasické verze Crush Bass 50. Hughesova signatura je tentokrát potažena vinylem v temně fialovém odstínu, aparát s výkonem 50 W disponuje třípásmovým aktivním ekvalizerem s parametrickými středy, blendem, ladičkou, bufferovanou smyčkou atd.

Aparáty Laney ze série Digbeth –  hned sedm různých modelů zahrnuje prémiová řada Digbeth odkazující na 60. a 70. léta. Basisti zde najdou zesilovače DB200H a DB500H, kombo DB200-210, pedálový preamp DB-Pre a trojici boxů DBV212-4, DBV410-4 a DBV810-4. U preampové sekce aparátů je možno přepínat mezi elektronkovým a tranzistorovým (FET) okruhem a kromě ekvalizeru je integrována i korekce Tilt pro rychlé doladění zvuku.

Bicí

Elektronická souprava EFNOTE 3X – profesionální set japonské značky nabízí celkem 6 bubnových padů (12“ snare, 2 x 10“ + 2 x 12“ tom, 12“ kick pad,) s černým dubovým povrchem, 14“ hi-hat, a tři činely (2 x 16“ crash + 18“ ride). Modul využívá vrstvené stereofonní samply postavené na technologii Tru-Aco, připraveno je osm audio výstupů (USB), MIDI, čtyři analogové výstupy, nahrávací jednotka, tréninkové režimy, analyzer informující o přesnosti úderů, ekvalizer, reverb, Bluetooth atd.

Snare Rogers LTD Custom Dyna-Sonic – kultovní bubínky amerického výrobce se vrací na trh. Na výběr jsou verze 14 x 5 nebo 14 x 6.5 palců v pěti odstínech, ladicí šrouby jsou upnuty v desítce mušlí typu Beavertail a 1.6 mm silných třikrát ohýbaných ráfcích, stěny korpusu tvoří pět vrstev javoru a topolu doplněných zpevňujícími kruhy a integrován je systém s plovoucí struníkovou lištou.

Klávesy, sekvencery apod.

Erica Synths Perkons HD-01 – model kombinující syntezátor a bicí automat, vybavený čtyřmi zvukově všestrannými hybridními hlasy (digitální engine + analogový vícerežimový filtr s overdrivem) a sekvencerem se současným ovládáním všech čtyř bicích stop. Ke každému hlasu je přiřazeno 8 parametrů a paměť rozšiřitelná SD kartou v základu obsahuje 64 sad a stejný počet 64 patternů.

Integrována je řada výstupů včetně individuálních cest pro jednotlivé hlasy, efektová sekce nabízí analogový delay nebo optický kompresor, kromě jiného lze využít modulační LFO jednotku s morphingem různých tvarů vln, součástí je čtyřstopý sekvencer se čtyřmi shuffle algoritmy, MIDI konektory, samostatné efektové smyčky a další prvky. Cena by se měla pohybovat okolo 1650 eur.

Modulární řada Behringer System 15/35/55 – synthové moduly ze série System 55 Eurorack sdružila značka do trojice modulárních kompletů, které přinášejí možnosti předloh v podobě klasických edicí Moog System 15, System 35 a System 55, s nimiž produkty německé firmy sdílejí jak vnitřní architekturu, tak způsob ovládání, základní design a v neposlední řadě i označení.

Studio

Hardwarový mastering Martin Stimming’s Instant MC – novinka hamburské společnosti DOCtron IMC je v podstatě masteringovým řetězcem, začínajícím studiovým dvoupásmovým ekvalizérem v britském stylu s low / high shelf filtrací. Poté následuje VCA bus kompresor (SSL) s automatickou funkcí release a přepínačem směrování komprese. K dispozici je také side-chain s potřebnými vstupy a výstupy.

Plně analogový Martin Stimming’s Instant Mastering Chain o rozměrech 56 x 146 x 142.5 mm a hmotnosti 990 g je osazen špičkovými výstupními transformátory Lundahl s nastavitelnou redukcí gainu. Všechny konektory s výjimkou sluchátkového minijacku s vlastním potenciometrem hlasitosti jsou ve formátu klasických jacků. Oficiální cena byla nastavena na cca 2800 eur.

USB-C karta PreSonus Revelator io24 – rozhraní se 6 vstupy a 8 výstupy určené především pro podcasting či streaming. Poměrně výkonný DSP čip obsluhuje řadů efektů odvozených z digitálních mixážních pultů PreSonus, 24-bitové převodníky pracují s frekvencemi 44.1, 48, 88.2 nebo 96 kHz a implementována je dvojice mikrofonních předzesilovačů XMAX-L. Součástí výbavy je také firemní StudioLive Fat Channel, zařízení podporuje editační aplikaci UC Surface pro platformy macOS, Windows, iOS či Android a výrobce přidal i software Studio One Artist a Studio Magic.

Tagy gear alert Laney Presonus Black Country Customs Behringer Orange Erica synths DOCtron IMC Efnote Rogers Cort

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY